Ten Brytyjczyk cierpi na skrajnie rzadką przypadłość. Jest „pijany” po zjedzeniu kawałka ciasta
Pixabay
Newsy

Ten Brytyjczyk cierpi na skrajnie rzadką przypadłość. Jest „pijany” po zjedzeniu kawałka ciasta

Mężczyzna jest ofiarą wyjątkowo rzadkiego schorzenia, które zamienia pożywienie w jego organizmie… w alkohol! 

Nick Carson mieszkający w Wielkiej Brytanii, cierpi na rzadkie zaburzenie zwane zespołem fermentacji jelitowej. Polega ono na tym, że mężczyzna może się upić… bez dotykania alkoholu!  Cały czas musi nosić przy sobie alkomat, aby sprawdzać, które posiłki mu szkodzą.

Właściciel firmy sprzątającej zachorował po tym, jak prawie 20 lat temu, był narażony na działanie silnych chemikaliów w pracy. Minęło jednak wiele lat, zanim mężczyzna został odpowiednio zdiagnozowany. Pomógł w tym jeden z odcinków popularnego programu „Doc Martin”, który obejrzała żona chorego. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Alkoholizm jako skutek uboczny choroby?

Zasadniczo stałem się mimowolnym alkoholikiem, ponieważ ten stan sprawia, że jesteś nim, czy tego chcesz, czy nie – wyznaje mężczyzna.

Trochę cukru lub węglowodanów, może szybko doprowadzić Nicka do stanu upojenia alkoholowego. Na co dzień mężczyzna stara się trzymać diety keto, jednak bardzo wiele produktów zawiera węglowodany, które organizm Nicka zamienia na alkohol. 

Choroba sprawia, że mężczyzna po jednym niewłaściwym posiłku, może w zaledwie kilka minut trzykrotnie przekroczyć dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi podczas prowadzenia samochodu. Cierpi również na skutki uboczne nadużywania alkoholu, chociaż zupełnie go nie pije. Potrafi mieć w pamięci luki i długo odczuwa nieprzyjemne bóle głowy.

Kiedyś spróbowałem małej porcji niskotłuszczowych chipsów i byłem tak odurzony, że położyłem się w salonie wymiotując, zanim ostatecznie straciłem przytomność w ciągu 45 minut po jedzeniu – relacjonuje swoje straszne objawy Nick Carson.

Zobacz także
Chipsy

Znany sklep rozdaje chipsy za darmo. Trzeba jednak spełnić pewien warunek. Jaki?  

kurczak ze słonecznikiem

Cudowna panierka do kurczaka z niezwykłym dodatkiem. Chrupie jak chipsy

Zespół fermentacji jelitowej – co to jest?

Choroba wykształciła się u mężczyzny w trakcie pracy. Pewnego dnia nakładał warstwy silnego rozpuszczalnika do podłóg. Po powrocie do domu stracił przytomność. Od tamtego czasu zaczął zauważać pierwsze objawy zespołu fermentacji jelitowej.

Schorzenie to zamienia słodkie i bogate w skrobię jedzenie w alkohol i doprowadza chorego do stanu upojenia. Chociaż zapalnikiem choroby było częste narażenie na kontakt z trującymi chemikaliami, czynniki nakładają się warstwowo.

Jak wygląda życie z tą chorobą na co dzień? Mężczyzna podkreśla, że jest ono bardzo ciężkie. Chociaż nie spożywa alkoholu, jego rodzina musi zmagać się z takimi samymi zachowaniami, jak u alkoholika. Kiedy Nick budzi się następnego dnia, czuje się winny z powodu tego, co powiedział lub zrobił pod wpływem alkoholu w organizmie.

Codziennie nosi przy sobie alkomat, którym mierzy poziom alkoholu co godzinę. Chociaż mężczyzna stara się trzymać bardzo restrykcyjną dietę i może liczyć na wsparcie swojej żony, miewa momenty słabości, kiedy sięga po ulubione potrawy. Zachowuje się wtedy jak uzależniona osoba na głodzie, a jego żona nagrywa i opisuje mu wszystko, co robił będąc "pod wpływem". Mężczyzna wyznaje, że nie jest to łatwe doświadczenie, ale pomaga mu mieć świadomość i większą kontrolę nad kolejnymi napadami.

Źródło: Daily Mirror

Czytaj też:

Jak zareagować po zatruciu grzybami
Pixabay
Newsy
Co należy zrobić po zjedzeniu trującego grzyba? Każdy musi to wiedzieć!
Przed sezonem na grzybobranie, koniecznie musicie dowiedzieć się, co robić w przypadku zatrucia grzybami. Możecie uratować komuś życie!

Zbieranie i gotowanie grzybów to wielka polska tradycja. Jak wykazują badania, Polacy są europejskimi liderami, jeśli chodzi o spożycie grzybów. Niestety, co roku mają miejsce liczne przypadki zatruć grzybami. Średnio 60 z nich kończy się śmiercią pacjenta. Najczęstsze objawy zatrucia grzybami Jak rozpoznać, że chory zatruł się grzybem? Zatrucie grzybami najczęściej przynosi objawy takie jak: nudności wymioty silne bóle brzucha i biegunka uczucie wzmożonego pragnienia W rzadszych przypadkach mogą zdarzać się także ślinotok lub wzmożone poty. Kiedy można spodziewać się pierwszych objawów po zjedzeniu trującego grzyba? Najczęściej ok. 3-5 godzin po spożyciu. Warto wyjątkowo uważnie obserwować osoby najbardziej wrażliwe na ciężki przebieg zatrucia, czyli osoby starsze i małe dzieci. Zatrucie grzybami – co robić? Jeżeli chory jest przytomny, najpierw powinno wywołać się wymioty, aby usunąć jak najwięcej toksycznego składnika. Można wspomóc wymioty podając choremu szklankę ciepłej wody z 2-3 łyżkami stołowymi soli, które należy rozpuścić. Konieczna jest jak najszybsza wizyta w szpitalu. Jeśli jednak chory stracił przytomność, wymioty mogą spowodować uduszenie, więc nie należy ich wywoływać. Kontroluj oddech chorego i natychmiast wezwij pogotowie. W przypadku braku oddechu, delikatnie uciskaj klatkę piersiową - zacznij od 30 powtórzeń, a następnie wtłocz do ust chorego 2 wdechy. Kontynuacja reanimacji jest niezbędna aż do przybycia karetki. Jak dochodzi do zatruć grzybami? Zatrucia najczęściej spowodowane są niewprawnym okiem podczas grzybobrania. Wiele jadalnych i niejadalnych grzybów wygląda bardzo podobnie, dlatego należy absolutnie upewnić się z jaką odmianą macie do czynienia zanim wyląduje ona na talerzu. Warto więc zawsze wybierać się...

dna moczanowa jak leczyć
Adobe Stock
Newsy
Ta choroba częściej atakuje w poniedziałki. Możesz się przed nią uchronić jedząc...
Artretyzm, podagra, dna moczanowa – wszystkie te nazwy opisują jedną chorobę charakteryzującą się ostrym zapaleniem stawów. W Polsce cierpi na nią ponad milion osób, wielu nawet nie ma o tym pojęcia.

Czym jest dna moczanowa? Dna moczanowa to przewlekła choroba związana z zaburzeniami przemiany materii. Objawia się bardzo dotkliwymi bólami stawów, które następnie przeradzają się w obrzęki i zaczerwienienia, a finalnie w ich zniekształcenia. W zaawansowanej postaci choroba może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń narządu ruchu i niesprawności, ale także do uszkodzenia nerek, a nawet kamicy moczowej. Choć artretyzm to choroba stara jak świat, lekarze wciąż nie znaleźli na nią skutecznego lekarstwa. Na przestrzeni lat eksperci udowodnili jednak, że niemały wpływ na przebieg dny moczanowej ma spożywane na co dzień jedzenie. Prawidłowo zbilansowana dieta może bowiem uchronić nas przed rozwojem choroby, bądź złagodzić jej objawy. Bezpośredni wpływ na rozwój choroby ma jedzenie Przyczyną dny jest nadmiar kwasu moczowego w organizmie. Za taki stan rzeczy odpowiada związek nazywany puryną , pochłaniany przez nas wraz z pożywieniem, między innymi tłustymi i wędzonymi rybami, przetworzonym mięsem , ale również smalcem oraz słoniną. Tłuste posiłki dominują w diecie każdego z nas szczególnie w weekendy. To właśnie wtedy przywiązujemy najmniejszą wagę do tego, co pojawia się na naszym talerzu. Często w grę wchodzi dodatkowo alkohol. Nic więc dziwnego, że bóle stawów związane z dną dają o sobie znać właśnie w poniedziałek. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby oraz ograniczyć ilość kolejnych nawrotów, powinnaś wdrożyć do swojego życia kilka ważnych zasad. Jedz produkty roślinne Owoce i warzywa są dobre na wszystko. Ich spożywanie z pewnością ci nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie, bardzo pozytywnie wpłynie na twój organizm. Produkty te nie tylko zwiększą twoją odporność, ale również zminimalizują ryzyko zachorowania na dnę lub też...

Nie jedzcie bobu przy tej chorobie. Może zadziałać jak trucizna
Pixabay
Newsy
Nie jedzcie bobu przy tej chorobie. Może zadziałać jak trucizna
Bób to bardzo zdrowe warzywo. Trzeba na nie jednak bardzo uważać, jeśli zmagacie się z pewnymi schorzeniami.

Bób to źródło wielu cennych składników odżywczych takich jak kwas foliowy, witaminy A, K, C i B6, a także ryboflawina czy niacyna. To także prawdziwa skarbnica minerałów: fosforu, żelaza, potasu i wapnia. Chociaż może on czasem powodować wzdęcia , zawiera również dużo błonnika i białka, które sprawiają, że jest to wyjątkowo pożywna przekąska, która na długo syci organizm. Może także wspomóc leczenie anemii, obniżać poziom cholesterolu , a także regulować ciśnienie krwi . Kto nie może jeść bobu? Chociaż dla wielu osób bób będzie bardzo zdrową propozycją na obiad czy przekąskę, absolutnie nie powinny po niego sięgać osoby chore na dnę moczanową (podagrę) oraz kamienie nerkowe. Warzywo to zawiera bardzo duże ilości związków purynowych, które zwiększają produkcję kwasu moczowego. Związek ten odkłada się w narządach, zwłaszcza w stawach, i może bezpowrotnie je uszkodzić. Po bób nie powinny sięgać także osoby chore na cukrzycę . Chociaż surowe warzywo nie ma wysokiego indeksu glikemicznego (ok. 40), gotowany bób zyskuje już drugie tyle w poziomie IG. Diabetycy powinni więc ograniczać bób i sięgać po niego jedynie w wyjątkowych okazjach. Bardzo często wspomina się także o chorobie Parkinsona , która jest kolejnym przeciwskazaniem do jedzenia bobu. Leki podawane osobom chorym zawierają składnik, którego stężenie może się znacząco podnieść po zjedzeniu bobu. Jest to więc ryzykowne i zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem. Choroba fasolowa To dość rzadkie schorzenie, którego objawy mogą aktywować właśnie niektóre rośliny strączkowe takie jak fasola czy bób. „Choroba fasolowa” zwana jest fawizmem, który powoduje niedobór pewnego enzymu. Jego bardzo niski poziom...

Te alkohole powodują największego kaca. Unikajcie ich w Sylwestra
AdobeStock
Newsy
Te alkohole powodują największego kaca. Unikajcie ich w Sylwestra
Zbyt duża ilość alkoholu może powodować kaca. Nie wszyscy jednak wiedzą, że niektóre rodzaje trunków, powodują gorsze objawy kaca niż inne.

Stan o nazwie kac to nieprzyjemna dolegliwość, którą przypisuje się głównie połączeniu toksycznych zanieczyszczeń występujących w niektórych napojach alkoholowych (kongenery) i produktów ubocznych metabolizmu alkoholu (aldehyd octowy). Nie wszystkie rodzaje alkoholi mają taką samą zawartość kongenerów. Im więcej kongenerów znajduje się w danym trunku, tym większe prawdopodobieństwo, że następnego dnia obudzimy się z objawami kaca. Oprócz kongenerów, w napojach alkoholowych znajdują się także inne składniki, które przyczyniają się do kaca, w tym drożdże, siarczyny i inne dodatki powszechnie występujące w likierach, piwie i winie. Im więcej tych składników zawiera nasz napój, tym gorszy może być później nasz kac. Jakie alkohole powodują najbardziej uporczywego kaca? Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Sylwestra, warto sprawdzić, jakie alkohole powodują największego kaca. Unikajcie ich i pod żadnym pozorem nie mieszajcie ich ze sobą, bo pierwszy dzień nowego roku może się dla was zakończyć koszmarem. Najwięcej kongenerów znajdziemy w ciemnych alkoholach, takich jak brandy, rum, whisky, koniak, czerwone wino, bourbon i ciemne piwo. Przyjrzyjmy się niektórym z nich. Burbon to trunek dojrzewający w zwęglonych dębowych beczkach. Alkohol ten plasuje się na samym szczycie listy kongenerów alkoholowych. Tuż po bourbonie należy wymienić różne rodzaje whisky, które również dojrzewają w beczkach. Czerwone wino. Im ciemniejsze wino, tym więcej ma kongenerów, ponieważ one również decydują o kolorze i smaku alkoholu. Dlatego najgorszego kaca możemy spodziewać się po wypiciu ciemnych win, a im jaśniejsze jest wino, tym mniejsze będą objawy naszego kaca.  Szampan. Czy zastanawialiście się kiedyś,...