Witamina C to najważniejszy przeciwutleniacz, który obecny w organizmie, na bieżąco neutralizuje szkodliwe cząsteczki, tzw. wolne rodniki, mogące wywoływać choroby. Prawidłowy poziom witaminy C obniża ryzyko miażdżycy, udaru mózgu i zawału serca. Opóźnia też procesy starzenia. Podpowiadamy skąd ją brać i jak zapewnić sobie właściwy poziom witaminy oraz co w zaleceniach na temat zapotrzebowania organizmu na tę witaminę zmieniło się w ostatnim czasie.

Zapotrzebowanie na witaminę C

Obowiązujące do dziś, opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) normy dziennych dawek witaminy C, były ustalane wiele lat temu, gdy badana naukowe w tym zakresie przeprowadzano w dość prymitywny sposób.

Do tego wyniki testów zostały błędnie zinterpretowane przez co ogłoszone finalnie normy zapewniające zdrowie, były de facto minimalnymi dawkami chroniącymi przed szkorbutem, ustalonymi na drodze prostego eksperymentu.

Ochrona przed szkorbutem i utrzymanie dobrego zdrowia to nie to samo

Co prawda nazwa chemiczna witaminy C – kwas askorbinowy, jest kojarzona ze szkorbutem, objawiającym się krwawieniem dziąseł, wypadaniem zębów i złym gojeniem się ran, a można go uniknąć jedząc produkty bogate w witaminę C, to jednak czymś zupełnie innym są dawki witaminy, które mają chronić przed konkretną chorobą, a takie, które powinny być zalecane w celu utrzymania dobrego zdrowia i kondycji.

Zobacz także:

Na szczęście choć publikowane przez WHO normy na temat zapotrzebowania na witaminę C były przez całe lata zaniżane i dopiero w ostatnim czasie zostały skorygowane, to zarówno amerykańscy, jak i polscy lekarze zalecali swoim pacjentom przyjmować większe dawki dzienne.

Które produkty mają najwięcej witaminy C i jak je jeść?

W Polsce obowiązują zalecenia spożywania 90mg witaminy C dla mężczyzn, 75 mg dla kobiet i 40-75, w zależności od wieku, dla dzieci.

Produktami najbogatszymi w witaminę C wbrew pozorom wcale nie są cytryny, choć znajdują się one w pierwszej dziesiątce tych najwartościowszych.

Najbogatsze w kwas askorbinowy są owoce dzikiej róży (550 mg / 100g), papryka (183mg / 100g), brukselka (94mg / 100g), cytryny (50mg / 100g), pomarańcze (49mg/100g)

Jak wspomnieliśmy  wcześniej, witamina C na bieżąco eliminuje wolne rodniki tworzące się w organizmie. Jej poziom powinien więc utrzymywać się przez cały dzień. Oznacza to, że nie wystarczy zjeść raz dziennie brukselkę, zapewniając sobie ilość witaminy widniejąca w normach. Produkty zawierające kwas askorbinowy należy spożywać regularnie w ciągu dnia.

Źródło: wyborcza.pl, zasadyzywienia.pl