Tego nie wiedzieliście o krowim mleku. Następnym razem dwa razy się zastanowicie, zanim je wypijecie
AdobeStock
Newsy

Tego nie wiedzieliście o krowim mleku. Następnym razem 2 razy się zastanowicie, zanim je wypijecie

Czy krowie mleko rzeczywiście jest zdrowe? Sprawdźcie, czy powinno się je pić.

Już od dobrych kilku lat trwa dyskusja na temat wpływu picia mleka krowiego na zdrowie. Popularność zamienników tego napoju w postaci jego roślinnych alternatyw może wskazywać na to, że osób preferujących mleko krowie jest coraz mniej. Czy faktycznie jest się czego bać? 

Wartości odżywcze mleka

Na początek zauważmy, czym jest w zasadzie mleko - to tak naprawdę podstawowy pokarm dla młodych zwierząt, które się rozwijają i potrzebują jak najwięcej składników odżywczych i witamin. Mleko krowie jest dzięki temu bogate jest w witaminy i minerały, z których mogą skorzystać także ludzie. Znajduje się w nim m.in.:

  • wapń

  • ryboflawina

  • potas

  • selen

  • fosfor

  • witamina D

  • witamina B12

...oraz dużo białka i tłuszczu. Ale czy ludzie powinni pić mleko, które tak właściwie przeznaczone jest przede wszystkim dla cieląt, a nie dorosłego człowieka?

Zobacz także
Zróbcie 1 rzecz przed gotowaniem mleka, a więcej się nie przypali. Koniec ze zniszczonymi garnkami

Zróbcie 1 rzecz przed gotowaniem mleka, a więcej się nie przypali. Koniec ze zniszczonymi garnkami

Zostało wam zsiadłe mleko? Dolejcie je do prania i zobaczcie co się stanie

Zostało wam zsiadłe mleko? Dolejcie je do prania i zobaczcie, co się stanie

Picie mleka a osteoporoza

Zatwardziali przeciwnicy picia mleka przekonują, że spożywanie tego produktu może prowadzić do osteoporozy. Argumentują to tym, że w mleku jest wręcz za dużo wapnia i białka, a jego spożycie może prowadzić do rozwinięcia się tej choroby. Czy tak jest w istocie?

– Teoria jakoby mleko wypłukiwało wapń z kości to po prostu absurd. Jest dokładnie odwrotnie. Szkodliwe natomiast są suplementy wapnia, które u osób starszych zwiększają o 20–30 proc. ryzyko zgonów w wyniku zawału mięśnia sercowego - mówi prof. Grażyna Cichosz z Katedry Mleczarstwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie cytowana przez Medonet.

Wpływ mleka krowiego na zdrowie

Jednak nie wszyscy specjaliści zgadzają się co do tego, że picie mleka pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Nanda Kishore Sharma, autor książki „Mleko - cichy morderca”, jest zdania, że mleko krowie jest przeznaczone dla cieląt, a nie ludzi i tylko cielaki powinny je pić.

Uczony uważa, że częste picie mleka może prowadzić do rozwoju różnych chorób. Wymienia zarówno lekkie schorzenia jak przeziębienie, poważniejsze jak artretyzm, a nawet nowotwory. 

Czy ludzie powinni pić krowie mleko?

Prawdą jest, że ludzki organizm rzeczywiście ma problem z trawieniem mleka. Mowa tutaj o ludziach dorosłych, których ciała nie produkują już laktazy niezbędnej do tego, by prawidłowo trawić mleko. Ponadto, w mleku krowim znajduje się kazeina, której cielęta potrzebują do produkcji rogów i kopyt. Ludziom one nie rosną i nie posiadamy też reniny - enzymu potrzebnego do trawienia kazeiny.

W wyniku spożycia kazeiny w ludzkim organizmie powstaje homocysteina, która może prowadzić do różnych problemów ze zdrowiem, w tym zatykania się żył i tętnic. Specjaliści jednak uspokajają, że ilość homocysteiny wytwarzanej poprzez picie mleka nie jest niebezpieczna dla zdrowia.

Nie brakuje zarówno głosów za, jak i przeciw piciu mleka. Wygląda więc na to, że każdy z nas musi sam podjąć decyzję w tej mlecznej kwestii. 

Źródło: zywienie.medonet.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Które mleko jest zdrowsze? Z kartonu czy z butelki? Zdziwicie się
Adobe Stock
Newsy
Które mleko jest lepsze? Z kartonu, z butelki, czy prosto od krowy? Babcia na wsi nie byłaby zadowolona
Poznajcie wady i zalety mleka od krowy, z butelki i z kartonu. Dowiedzcie się, czy warto pić mleko i które najlepiej wybierać dla zdrowia.

Mleko jest jednym z podstawowych artykułów spożywczych. Pewnie macie mleko, które najchętniej kupujecie i lubicie dodawać do kawy , płatków lub do gotowania owsianki . Sprawdźcie, czy dokonujecie zdrowego wyboru. Mleko UHT kontra świeże mleko – które jest zdrowsze? UHT to proces, w którym pozbawia się mleko bakterii na skutek podgrzania go na kilka sekund do bardzo wysokiej temperatury, w granicach 120-135 stopni. Dzięki temu procesowi giną bakterie i mleko ma znacznie dłuższą przydatność do spożycia. Karton z mlekiem może stać w sklepie nawet kilka miesięcy . Choć podczas podgrzewania mleka rozkłada się też część witamin, jest to naprawdę niewielka wartość. Mleko UHT cechuje się nieco niższą zawartością witaminy C i witamin z grupy B niż mleko prosto od krowy. Mleko jest jednak wartościowym pokarmem głównie ze względu na zawartość białka, wapnia i minerałów, których zawartość zupełnie nie zmienia się w wyniku procesu UHT. Możecie pić takie mleko z korzyścią dla zdrowia. Jeśli macie dostęp do świeżego mleka ze wsi lub świeżego mleka w butelce, pewnie powiecie, że nie ma porównania w smaku takiego mleka do tego z kartonu. To prawda, ale to przez zwiększoną zawartość tłuszczu. To korzystne pod względem smakowym, ale niekoniecznie pod względem wpływu na zdrowie. Tłuste mleko jest bardzo kaloryczne, pijcie je więc z umiarem. Odtłuszczone mleko możecie jednak stosować bez większych ograniczeń z korzyścią dla zdrowia. Właściwości odżywcze mleka Mleko to wydzielina gruczołów mlecznych ssaków. Najpopularniejsze w Polsce jest oczywiście mleko krowie, które jest najtańsze i najszerzej rozpowszechnione. Często można natknąć się w ostatnim czasie na informacje, że ludzie nie powinni pić mleka. Dla wszystkich wielbicieli nabiału mamy jednak dobrą wiadomość – nie jest to prawda. Mleko nie ma udowodnionych negatywnych...

Ten napój z migdałów obniża cholesterol i działa antynowotworowo. Jak go zrobić w domu?
AdobeStock
Newsy
Ten napój z migdałów obniża cholesterol i działa antynowotworowo. Jak zrobić go w domu?
Mleko migdałowe to zdrowa i smaczna alternatywa dla klasycznego mleka pochodzącego od krowy. Jak zrobić je samodzielnie w domu? Zdradzamy najprostszy przepis.

Mleko migdałowe to pożywny, niskokaloryczny napój, który zyskał ogromną popularność wśród osób, które unikają picia krowiego mleka. Zwykle sięgają po nie weganie lub ci, którzy nie tolerują laktozy. Mleko migdałowe powstaje przez zmielenie migdałów, zmieszanie ich z wodą, a następnie przefiltrowanie mieszanki, aby uzyskać produkt, który wygląda bardzo podobnie do mleka, tylko w przeciwieństwie do niego, ma delikatny orzechowy smak. Dlaczego warto pić mleko migdałowe? Korzyści zdrowotne mleka migdałowego Włączcie do swojej codziennej diety mleko na bazie migdałów. Korzyści zdrowotne tego mleka mogą was zaskoczyć. Mleko migdałowe jest znacznie mniej kaloryczne niż mleko krowie. Niesłodzone mleko migdałowe zawiera do 80% mniej kalorii niż zwykłe mleko. Picie takiego mleka jako zamiennika mleka krowiego, może być skuteczną strategią odchudzania. Niesłodzone odmiany mleka migdałowego mają bardzo niską zawartość cukru, dzięki czemu świetnie się sprawdzą w przypadku osób ograniczających spożycie cukru, takich jak np. osoby z cukrzycą. Pamiętajcie jednak, że istnieje wiele odmian słodzonych, dlatego kupując mleko migdałowe dobrze przyjrzyjcie się jego etykiecie. Migdały są naturalnie bogate w witaminę E, zapewniając 37% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę w zaledwie 28 gramach orzechów. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który zwalcza stany zapalne i stres w organizmie a także pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca i raka oraz może mieć korzystny wpływ na zdrowie kości i oczu.  Ponadto, jak wykazały badania, witamina E znacząco wpływa na zdrowie mózgu i poprawia sprawność umysłową, a nawet zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera i może spowolnić jej postęp. Ponieważ mleko migdałowe jest najczęściej...

Czy osoby starsze powinny pić mleko? W tej 1 sytuacji muszą go unikać
AdobeStock
Newsy
Czy osoby starsze powinny pić mleko? W tej 1 sytuacji muszą go unikać
Mleko jest bardzo zdrowe, ale czy seniorzy powinni je pić? W pewnej sytuacji powinni z niego niestety zrezygnować.

Mleko jest doskonałym źródłem białka, wapnia i witaminy D, których osoby starsze potrzebują, aby utrzymać zdrowe kości, zachować siłę mięśni i zapobiegać osteoporozie. Napój ten może również odgrywać istotną rolę w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka okrężnicy i regulowaniu ciśnienia krwi. Osoby starsze powinny jednak uważać na spożycie mleka w jednej sytuacji. Chodzi o nietolerancję laktozy. Czym jest nietolerancja laktozy? Nietolerancja laktozy to dość powszechny w społeczeństwie stan, w którym osoby nie są w stanie w pełni strawić rodzaju cukru (laktozy) zawartego w mleku. W efekcie mają biegunkę, gazy i wzdęcia po jedzeniu lub piciu produktów mlecznych. Stan, który jest również nazywany zespołem złego wchłaniania laktozy, jest zwykle nieszkodliwy, ale jego objawy mogą być dotkliwe i nieprzyjemne.  Najczęstsze oznaki nietolerancji laktozy zwykle zaczynają się od 30 minut do dwóch godzin po zjedzeniu lub wypiciu pokarmów zawierających laktozę i należą do nich: biegunka nudności (a czasem wymioty) skurcze żołądka wzdęcia gazy Seniorzy z nietolerancją laktozy mogą się uskarżać na nasilone dolegliwości związane z obecnością tego stanu. Niektóre osoby, które od lat piją mleko, mogą nie zdawać sobie nawet sprawy, że to właśnie ono jest przyczyną ich nagłego rozstroju żołądkowo-jelitowego. Problemy z trawieniem mleka mogą również uniemożliwić seniorom prawidłowe wchłanianie wapnia i innych składników odżywczych. Osobom starszym z nietolerancją laktozy, zaleca się sięganie po fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurt, kefir, mleko ukwaszone, ponieważ po ich spożyciu nie występują wyżej wymienione objawy. Dlaczego seniorzy powinni pić mleko? Mleko to doskonałe...

Codzienna szklanka tego napoju może podnieść ryzyko raka piersi o 50%. Też go pijecie?
Wikipedia commons
Newsy
Codzienna szklanka tego napoju może podnieść ryzyko raka piersi o 50%. Też go pijecie?
Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Na świecie co roku wykrywa się go u 1,7 mln osób. To przerażająca liczba. Dlatego tak ważne jest ograniczenie wszelkich czynników mogących wpływać na jego rozwój. 

Ten płyn nie jest uznawany powszechnie za szkodliwy. W końcu nie jest to słodki napój gazowany czy energetyzujący, o którego obciążającym organizm działaniu tak dużo się wszędzie mówi. Co więcej, od dawna kojarzy się z tzw. szklanką zdrowia. Czy wiecie już, o który napój chodzi?  Jakie symptomy pozwalają rozpoznać raka piersi?  Regularne badania mammograficzne i USG pozwalają wcześnie wykryć raka piersi i skutecznie go leczyć. Niestety w Polsce kobiety nie badają się zbyt regularnie, co powoduje, że często trafiają do lekarza, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Zobaczcie, co powinno was skłonić, do jak najszybszej wizyty u specjalisty:  wyczuwalny pod palcami guzek,  zmiana wielkości lub kształtu piersi,   wciągnięcie i wyciek z brodawki sutkowej,  zaczerwienienie, pomarszczenie lub owrzodzenie skóry piersi,  wyraźne poszerzenie żył na piersi,   powiększenie węzłów chłonnych pod pachą.  Kobiety pijące mleko krowie są bardziej narażone na rozwój raka piersi  Naukowcy z Loma Linda University Health w Kalifornii przeprowadzili badanie mające potwierdzić wpływ codziennego picia mleka krowiego na rozwój tego typu raka. Badanie trwało osiem lat i wzięły w nim udział aż 53 tysiące kobiet.  W badaniu brano pod uwagę ich stan zdrowia, choroby dziedziczne, historię ginekologiczną, przyjmowane leki, spożycie alkoholu, jak również spożycie mleka krowiego i produktów mlecznych. Okresowe badania stanu zdrowia wykryły, że 1057 kobiet z badanej grupy zmaga się z rakiem piersi.  Analiza danych wykazała, że codzienne picie od 1/4 do 1/3 szklanki mleka krowiego podnosiło ryzyko zachorowania na ten nowotwór o 30 proc. w porównaniu z kobietami, które nie piły lub...