Jaja są cennym produktem  w codziennej diecie. Na sklepowych półkach można się spotkać z różnymi oznaczeniami, każde z nich oznacza sposób hodowli zwierząt. Nie wszystkie są im sprzyjające.

Cenne właściwości

Wbrew pozorom jajka są źródłem wielu wartościowych właściwości, a przede wszystkim pożądanego w dobrze zbilansowanej diecie białka. Jaja są także bogactwem witamin i minerałów, takich jak A, E, K, fosfor, magnez, miedź czy selen. Ten produkt jest sprzymierzeńcem osób będących na diecie, gdyż jest bogaty w składniki odżywcze, a co najważniejsze są niskokaloryczne.

Produkt obowiązkowy w kuchni

Jajka są tak uniwersalnym produktem, że można z nich przygotować szereg różnych potraw, na przykład: naleśniki, omlet, jajka w koszulkach, jajecznicę, jaja sadzone, kotlety jajeczne, jaja na miękko lub twardo. Możliwości ich przygotowania jest naprawdę wiele. Oprócz tego mogą stanowić także dodatek do wypieków czy sałatek. Białka są idealnym składnikiem do przygotowania lukru do ciasteczek bądź pierniczków, zaś z żółtek można przygotować również domowy budyń. Dzięki swojej uniwersalności są wręcz niezbędnym produktem w lodówce. 

Uwaga na pochodzenie

Jaja dzieli się na cztery kategorie ze względu na system hodowlany, można wyróżnić:

Zobacz także:

  • 0 - jaja z produkcji ekologicznej - kury są hodowane w tradycyjnym gospodarstwie, karma pochodzi ze zbiorów ekologicznych, a patokm nie podaje im się żadnych antybiotyków;
  • 1 - jaja z chowu na wolnego wybiegu - podobnie jak w pierwszy przypadku, zwierzęta mają wolny wybieg, ale ich jedzenie nie jest podane takiej kontroli jak w produkcji ekologicznej;
  • 2 - jaja z chowu ściółkowego - kury są przechowywane w specjalnych kurnikach, bez możliwości wyjścia na zewnątrz, podaje się im również specjalną karmę;
  • 3 - jaja z chowu klatkowego - zwierzętom podaje się konkretne jedzenie, a co najgorsze są przez całe życie trzymane w odpowiednich klatkach.

Jak wynika z przedstawionej klasyfikacji najlepszą opcją wyboru tego produktu to te z farmy ekologicznej, gdyż zwierzęta mają zupełną wolność i kupiec ma pewność, że jaja są dobrej jakości. Zdecydowanie najgorszą formą produkcji jaj jest chów ściółkowy. Kury są przetrzymywane w złych warunkach, a także są karmione karmami z antybiotykami, co również przekłada się na jaja. Najmniej polecany rodzaj produktu.

Kaufland przestaje sprzedawać jajka trójki

Jeden ze sklepów wielkopowierzchniowych poinformował w ostatnim czasie, iż wycofuje się ze sprzedaży jaj z chowu ściółkowego. Według wstępnych planów, tego produktu nie znajdziecie na sklepowych półkach sieci już na początku 2022 roku. Wówczas w sprzedaży będą jedynie jaja z hodowli ekologicznych, wolnego wybiegu bądź ściółkowego. To decyzja, której konsekwencją będzie brak wsparcia dla hodowców trzymających zwierzęta w złych warunkach.