pestycydy w warzywach i owocach
Adobe Stock
Newsy

Te warzywa i owoce mają najwięcej pestycydów. Polacy nie mają pojęcia o tym zagrożeniu

Amerykańska organizacja zajmująca się propagowaniem zdrowego stylu życia opublikowała doroczny raport dotyczący toksyczności popularnych warzyw i owoców. Badania wykazały, że najwięcej pestycydów zawierają uwielbiane przez wszystkich… truskawki. Na tym jednak nie koniec...

Enviromental Working Group od lat prowadzi badania dotyczące toksyczności najchętniej kupowanych warzyw i owoców. Ich wyniki są ogólnodostępne i mają uświadomić konsumentom, jak niebezpieczna może być żywność, którą powszechnie uznaje się przecież za źródło cennych wartości odżywczych. W końcu eksperci zalecają spożywanie aż 5 porcji tych produktów dziennie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czym grozi nadmierne spożywanie pestycydów zawartych w owocach?

Okazuje się, że cieszące się ogromnym powodzeniem wśród konsumentów warzywa i owoce, są również źródłem niesamowicie groźnych dla zdrowia pestycydów. Stosowane przez rolników chemikalia mają sprawić, że uprawiana żywność będzie miała nie tylko ładny kształt, ale również kolor oraz rozmiar. Badania dowodzą, że w samej Unii Europejskiej co roku stosuje się aż 145 tysięcy ton pestycydów. To naprawdę ogromna ilość.

Pestycydy mają bardzo negatywny wpływ na ludzki układ nerwowy, mogą powodować padaczkę, a także prowadzić do wielu chorób neurologicznych – choroby Alzheimera, Parkinsona, Huntingtona, a nawet stwardnienia rozsianego. Okazuje się, że pestycydy stanowią również przyczynę wad wrodzonych, bezpłodności oraz rozpadu męskich hormonów.

Zobacz także
Wygląda jak agrest, smakuje jak kiwi. Zbiory nowych owoców na ciśnienie i serce – rozpoczęte

Wygląda jak agrest, smakuje jak kiwi. Zbiory nowych owoców na ciśnienie i serce już rozpoczęte

Czy można zrywać owoce w miastach

Czy można zbierać owoce w miejskich parkach? Czy bezpiecznie jest je jeść?

Które warzywa i owoce są najbardziej „chemiczne”?

Raport składa się z 51 pozycji. Warzywa i owoce zostały ułożone w kolejności - od tych zawierających najwięcej pestycydów - do tych, które zawierają ich najmniej. Na szczycie znalazły się truskawki, w których naukowcy wykryli ponad 20 różnych pestycydów. Wśród tak zwanej „parszywej 12-tki”, znalazł się również szpinak, nektarynki, jabłka, brzoskwinie, gruszki, wiśnie, winogrona, seler naciowy, pomidory, papryka słodka i ziemniaki.

Enviromental Working Group wyodrębniło również 15 produktów, które zawierają najmniej szkodliwych substancji. W tak zwanej „czystej 15”, znalazła się słodka kukurydza, awokado, ananas, kapusta, cebula, groszek, papaja, szparagi, mango, bakłażan, melon spadziowy, kiwi, kantalupa (odmiana melona), kalafior oraz grejpfrut. Śmiało możecie więc po nie sięgać.

Ranking „Brudna dwunastka 2022” ogłoszony. Naukowcy: „To ranking szkodliwy dla zdrowia ludzi”
Adobe Stock
Newsy
Lista najbardziej zanieczyszczonych warzyw ogłoszona. Naukowcy: „To ranking szkodliwy dla zdrowia ludzi”
W mediach często ukazują się listy najzdrowszych i najbardziej szkodliwych produktów. Oto jak radzi je traktować magazyn poświęcony żywności, czyli „Food Insight".

Od 2004 roku, amerykańska organizacja ekologiczna Environmental Working Group (EWG), tworzy 2 rankingi, w których umieszcza najczystsze i najbardziej zanieczyszczone pestycydami owoce i warzywa. Pierwszy to „Czysta piętnastka”, drugi „Brudna dwunastka”. W tych rankingach zwycięskie bywają wyłącznie produkty pochodzące z ekologicznych upraw. Naukowcy uważają, że taka działalność odbywa się ze szkodą dla zdrowia ludzi i wyjaśniają dlaczego. Lubicie czytać rankingi? Oto jeden z nich: „Brudna dwunastka 2022” EWG tworzy co rok listę najbardziej zanieczyszczonych pestycydami owoców i warzyw. Deklaruje, że intencje ma tylko i wyłącznie dobre i robi to po to, żeby informować i edukować: - Chcemy edukować społeczeństwo na temat owoców i warzyw o najwyższej i najniższej zawartości pestycydów, tak aby konsumenci mogli podejmować najlepsze decyzje dla swoich rodzin. Organizacja właśnie opublikowała ranking „Brudna dwunastka 2022”. Oto on: Truskawki Szpinak Jarmuż Nektarynki Jabłka Winogrona Papryka (także ostra) Wiśnie i czereśnie Brzoskwinie Gruszki Seler Pomidor A teraz najważniejsze. Jeśli jadacie owoce i warzywa produkowane tradycyjnie, a nie wyłącznie eko, to musicie mieć świadomość, że w dzisiejszych czasach do niemal wszystkich upraw przenikają pozostałości chemicznych środków ochrony roślin. Czy uprawy ekologiczne są w 100% od nich wolne i są całkowicie zdrowie? Tak twierdzi EWG, ale badacze są innego zdania. Nie ma powodu, żeby unikać truskawek, papryki czy pomidorów Tworzenie rankingu ostrzegającego przed niebezpieczeństwem żywności tradycyjnej, to bardzo dobry sposób na popularyzowanie produkcji ekologicznej, czym zajmują się autorzy rankingu, czyli organizacja EWG. Jednak naukowcy zarzucają...

Dajecie dzieciom takie owoce i warzywa? Absolutnie tego nie róbcie. Zwiększają ryzyko białaczki i chłoniaka
Pixabay
Newsy
Dajecie dzieciom takie owoce i warzywa? Absolutnie tego nie róbcie. Zwiększają ryzyko białaczki i chłoniaka
Na świecie nie ma nic cenniejszego od zdrowia waszych pociech. To właśnie spożywane jedzenie ma na nie największy wpływ. Koniecznie zwróćcie więc uwagę na to, czym karmicie swoje dzieci.

Mleko prosto od krówki, świeże jaja z kurnika, robione własnoręcznie masło czy ser, to już przeszłość. W dzisiejszych czasach wartościowe, pozbawione chemii, konserwantów i sztucznych barwników produkty, to rzadkość. Szkoda, bo to właśnie ich większość rodziców pragnie dla swoich dzieci. Niestety, sprawa dotyczy również owoców i warzyw, które milusińscy tak chętnie pałaszują. Rakotwórcze produkty spożywcze Naukowcy postanowili wymienić najbardziej rakotwórcze produkty dostępne na rynku. Nie uwierzycie, wśród nich znalazły się nie tylko produkty GMO, ale również warzywa i owoce, które od lat uchodzą za najzdrowsze pożywienie w diecie dzieci i dorosłych. Brudne warzywa i owoce zwiększają ryzyko białaczki Jeśli wasze dzieci uwielbiają jeść owoce i warzywa prosto z krzaczka, koniecznie wyeliminujcie te nawyki. Eksperci udowodnili, że niemyte warzywa i owoce są zanieczyszczone pestycydami, a te z kolei wywołują wiele nowotworów – raka prostaty, jąder, trzustki, płuc oraz skóry, chłoniaka czy przewlekłą białaczkę limfatyczną. Na te dwa ostatnie najbardziej narażone są właśnie dzieci. Produkty GMO powodują raka GMO to grupa produktów spożywczych modyfikowanych genetycznie. Co to oznacza w praktyce? Do pomidorów, ogórków, a nawet mięsa, wstrzykiwane są obce łańcuchy DNA. W ten sposób farmerzy chcą z nich wydobyć „wszystko co najlepsze” – przepiękny kolor, trwałość i odporność na szkodniki czy wirusy. Niestety, badania dowodzą, że spożywanie tego typu produktów, zwiększa ryzyko zachorowania na raka, a także negatywnie wpływa na wątrobę oraz nerki. Spożywanie białego cukru szkodzi organizmowi Cukier to tak zwana „biała śmierć”. Jego nadmierne spożywanie przez dzieci oraz...

co oznaczają naklejki na bananach
Adobe Stock
Newsy
Banan ma to na skórce? Lepiej sprawdźcie, co to oznacza. Chodzi o wasze zdrowie
W ostatnim czasie popularność zdobywają owoce i warzywa ekologiczne. Co oznaczają zielone oznaczenia i kody na skórkach?

Moda na owoce i warzywa z upraw ekologicznych, staje się wśród polskich konsumentów coraz bardziej powszechna. Można zaryzykować nawet stwierdzenie, że ekologiczne jedzenie zaczyna powoli konkurować z tym wytwarzanym w zwykły sposób. Czym tak na dobrą sprawę różnią się obydwa rodzaje warzyw i owoców? I jak je w ogóle rozpoznać? O tym opowiemy wam w naszym krótkim poradniku. Czym różnią się warzywa i owoce ekologiczne od zwykłych? Nie od dziś na sklepowych półkach widać często dwa rodzaje tego samego warzywa lub owocu. Weźmy choćby banany. Jedne są często pozbawione jakichkolwiek oznaczeń i występują zazwyczaj pod nazwą „banany” lub „banany premium”. Obok nich swoje miejsce mają także czasami „banany dla dzieci” (po prostu mniejsze), a także  „banany bio” lub też „banany z upraw ekologicznych”. Można się w tym wszystkim pogubić. Z grubsza banany, jak i wszystkie pozostałe warzywa i owoce można podzielić na dwie kategorie: Te uprawiane z ograniczonym użyciem pestycydów, nawozów Te uprawiane w zwykły sposób, bez zmniejszonej ilości chemicznych dodatków. Co oznaczają naklejki na warzywach i owocach? I to właśnie ten pierwszy rodzaj bananów często ma dodatkowe oznaczenia na swoich skórkach. Są tak zwane kody PLU. Tutaj producenci są również zobowiązani do przestrzegania odgórnych standardów w oznaczaniu swoich produktów. 5-cyfrowy kod PLU zaczynający się od cyfry 9 oznacza właśnie żywność ekologiczną, niemodyfikowaną genetycznie. 5-cyfrowy kod PLU zaczynający się od cyfry 8, to z kolei żywność pochodząca z upraw GMO. 4-cyfrowy kod PLU zaczynający się zwykle od cyfry 4 to z kolei zwykła żywność – a więc owoce i...

Jecie jabłko ze skórką czy bez? 1 z tych metod jest zdrowsza
AdobeStock_
Newsy
Jecie jabłko ze skórką czy bez? 1 z tych metod jest dużo zdrowsza
Obieracie jabłka przed zjedzeniem czy zjadacie je ze skórką? Jeden z tych sposobów dostarcza waszemu organizmowi więcej wartości odżywczych. Domyślacie się, o który chodzi?

Jabłko to najpopularniejszy polski owoc. Zawiera szereg witamin i minerałów niezbędnych dla utrzymania dobrego zdrowia. Jabłka nie tylko wspaniale smakują, ale też mają dużo błonnika i są niskokaloryczne (średnie jabłko ma tylko ok. 100 kcal). Owoc ten stanowi  bogate źródło witaminy C, E, K, witamin z grupy B (kwas foliowy, tiamina, niacyna, ryboflawina) a także beta-karotenu. Pamiętajcie tylko, żeby zawsze jeść jabłka ze skórką. Dlaczego? Polifenole zawarte w skórce jabłek mają liczne właściwości zdrowotne. Czy wiecie, że jabłko ze skórką zawiera aż o 50% więcej fitoskładników niż obrane jabłko?  Skórki jabłek mają wysokie stężenie przeciwutleniaczy. Zawierają również związki (triterpenoidy), które mają właściwości przeciwnowotworowe, szczególnie przydatne w profilaktyce raka wątroby, jelita grubego i piersi.  Jabłka zawierają też dużo wapnia, potasu i antocyjanów – czerwonych barwników, które walczą z wolnymi rodnikami. Podczas jedzenia jabłek, nie pozbywajcie się więc ich skórki, bo jest naprawdę zdrowa! Czy skórka jabłka jest bezpieczna do spożycia? Niestety, problemem mogą być zanieczyszczenia na skórce, takie jak pestycydy i herbicydy. Bez względu na to czy kupicie zwykłe, sklepowe jabłka czy jabłka z ekologicznej uprawy, owoce należy przed spożyciem umyć. Jak to zrobić prawidłowo? Okazuje się, że to dość skomplikowana procedura. Tak przynajmniej twierdzą fachowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie:  – Aby usunąć z powierzchni owoców szkodliwe bakterie należy wypłukać je w wodzie o odczynie kwaśnym, czyli np. z dodatkiem octu jabłkowego lub kwasku cytrynowego. Pozostałości pestycydów pozbędziemy się, myjąc owoce w...