Tę szarlotkę robi się 2x szybciej niż zwykłą. Ani się obejrzycie i będzie gotowa
AdobeStock
Newsy

Tę szarlotkę robi się 2x szybciej niż zwykłą. Ani się obejrzycie i będzie gotowa

Nie czekajcie, aż spód na szarlotkę się upiecze i wystygnie. Zróbcie ją z tego przepisu, a będzie gotowa w godzinę.

Każda pora na szarlotkę jest dobra. Proste ciasto z jabłkami ma wielu miłośników i sprawdza się przy każdej okazji. Jeżeli zależy wam na czasie, zróbcie ją w wersji zaparzanej. Nie musicie rozwałkowywać spodu, podpiekać go i czekać, aż ostygnie. W tym przepisie wszystkie składniki miesza się ze sobą i od razu wrzuca do piekarnika, dzięki czemu szarlotka jest gotowa w mgnieniu oka. Zobaczcie, jak ją przygotować. 

Przepis na szarlotkę zaparzaną

Kluczem jest tutaj bardzo gorące masło. Należy je podgrzewać ostrożnie, ponieważ łatwo przesadzić i mogłoby się przypalić. Wybierzcie też kwaśne jabłka, na przykład szarą renetę. Ma ona wyrazisty smak i zwarty, kruchy miąższ, dlatego tak dobrze nadaje się do szarlotki. 

Składniki:

  • 1 kg kwaśnych jabłek

  • 1,5 szklanki mąki pszennej

  • pół szklanki cukru

  • 4 jajka

  • ¾ kostki masła

  • 1 łyżka cukru waniliowego

  • kilka łyżek soku z cytryny

  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia

Zobacz także
Tę szarlotkę zrobicie bez jajek i mozolnego zagniatania. Trzeba tylko dodać do niej ten 1 składnik

Tę szarlotkę zrobicie bez jajek i mozolnego zagniatania. Trzeba tylko dodać do niej ten 1 składnik

Przepis na szarlotkę tatrzańską. Połączcie te 2 gatunki mąki, a wyjdzie taka jak z górskiego schroniska

Przepis na szarlotkę tatrzańską. Połączcie te 2 gatunki mąki, a wyjdzie taka jak z górskiego schroniska

Przygotowanie:

  1. Obierzcie jabłka. Po usunięciu gniazd nasiennych, pokrójcie je w cienkie plastry albo w niewielką kostkę. 

  2. Przesypcie jabłka do miski. Polejcie kilkoma łyżkami świeżo wyciśniętego soku z cytryny i wymieszajcie.

  3. Do jednej szklanki mąki dodajcie proszek do pieczenia i zamieszajcie.

  4. Rozpuśćcie masło - można to zrobić w niewielkim garnku na małym ogniu albo w mikrofali. Powinno być bardzo, bardzo ciepłe. Uważajcie jednak, żeby się nie przypaliło.

  5. Do osobnej miski wbijcie jajka. Wsypcie cukier i ubijcie na puch. 

  6. Gdy jajka będą już ubite, wsypcie do nich jedną szklankę mąki bez proszku do pieczenia. Należy robić to powoli, cały czas mieszając jajka.

  7. Następnie wlejcie do masy masło. Pamiętajcie, że ma być gorące. Również róbcie to bez pośpiechu, cały czas mieszając lub miksując masę. 

  8. Na koniec wsypcie drugą szklankę mąki (tę z proszkiem do pieczenia) i cukier waniliowy. Wymieszajcie. Nie zrażajcie się tym, że ciasto jest dość rzadkie.

  9. Blachę wyłóżcie papierem do pieczenia. Wylejcie na nią połowę przygotowanego ciasta. 

  10. Ułóżcie jabłka i polejcie je z wierzchu resztą ciasta.

  11. Blaszkę z szarlotką wstawcie do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i pieczcie przez 50 minut.

  12. Po tym czasie od razu wyjmijcie szarlotkę z piekarnika. Odstawcie do ostudzenia.

  13. Kiedy już ostygnie, możecie polać ją lukrem albo posypać cukrem pudrem. Smacznego!

Magda Gessler odpowiada na pytania

babka piaskowa przepis
AdobeStock
Newsy
Babka piaskowa, która zawsze się udaje. Ta babcina receptura bije na głowę przepis Magdy Gessler
Kto przygotowuje pyszności na święta wielkanocne ten wie, że koniecznie trzeba upiec wtedy babkę piaskową. Zrobicie ją z tego prostego przepisu!

Co to za święta bez babki piaskowej! Na Wielkanoc babka piaskowa jest ciastem, którego absolutnie nie może zabraknąć na stole. Lekka, puszysta i z dodatkiem słodkiego lukru smakuje wszystkim łasuchom! W dodatku jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu, w przeciwieństwie do ciężkich ciast przyrządzanych na Boże Narodzenie. Przygotujcie ją sami z tego łatwego przepisu, który oczaruje wszystkich domowników. Gwarantujemy, że nikt nie oprze się temu ciastu! Przepis na babkę piaskową Do przygotowania klasycznej, wielkanocnej babki piaskowej potrzebna wam będzie specjalna forma do babki (ostatecznie keksówka, ale wtedy ciasto nie będzie wyglądało tak spektakularnie)  oraz składniki z poniższej listy: Składniki do ciasta: 220 g masła 200 g cukru pudru 150 g pszennej mąki 100 g mąki ziemniaczanej 4 jajka 1 łyżeczka proszku do pieczenia Bułka tarta Składniki na lukier: 100 g cukru pudru 3 łyżki wody 2 łyżki soku z cytryny Przygotowanie: Rozpuśćcie kostkę masła i odstawcie do ostudzenia. Do miseczki wbijcie jajka oddzielając żółtka od białek. Wsypcie do miski z białkami odrobinę soli i ubijcie za pomocą miksera. Do dużej miski przesiejcie mąkę z dodatkiem proszku do pieczenia. Weźcie drugą dużą miskę i wlejcie do niej roztopione masło. Dodajcie 200 g cukru pudru i ucierajcie mikserem na wysokich obrotach. Dodawajcie po jednym żółtku aż do uzyskania puszystej masy. Wsypcie mąkę i dalej mieszajcie. Kiedy ciasto zrobi się gęste, dodajcie 2 łyżki piany z białek i mieszajcie do połączenia składników. Na koniec wlejcie resztę piany. Formę na babkę piaskową wysmarujcie dokładnie masłem i posypcie bułką tartą. Wlejcie do środka ciasto i wstawcie na 45 minut do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni. Przesiejcie do miski...

Ania Starmach podaje przepis na swoje ciasto ucierane z rabarbarem. Gotowe w godzinę
ONS.pl, AdobeStock
Newsy
Ania Starmach podaje przepis na swoje ciasto ucierane z rabarbarem. Gotowe w 60 minut
Ten przepis na klasyczne szybkie, wiosenne ciasto z owocami to gwarantowany hit. Spróbujcie koniecznie.

Mistrzyni smakowitych przepisów Ania Starmach zawsze ma w zanadrzu pomysł na coś dobrego. Kiedy rozpoczyna się sezon na rabarbar i inne pyszne owoce, warto wykorzystać je do zrobienia ciasta ucieranego z przepisu Ani. Dodajcie do niego kruszonkę i wyjdzie idealne!  Zamiast rabarbaru można użyć do niego innych owoców, jednak polecamy wykorzystać sezon i zrobić ciasto właśnie z rabarbarem. Jest pulchne, słodkie, ale z lekką, kwaskową nutą. Wypróbujecie? Przepis na ciasto ucierane z owocami od Ani Starmach Do przygotowania ciasta będą wam potrzebne ulubione owoce sezonowe - na przykład rabarbar - oraz poniższe składniki. Oto lista: Składniki: 400 g rabarbaru (lub innych owoców, np. truskawek, malin, porzeczek albo brzoskwiń) 1 kostka masła 1 szklanka mąki pół szklanki cukru 50 g skrobi ziemniaczanej 4 jajka 1 łyżka cukru waniliowego 1 łyżeczka proszku do pieczenia  Składniki na kruszonkę: 120 g mąki 60 g cukru pudru 60 g masła 60 g mielonych włoskich orzechów Przygotowanie: Umyjcie rabarbar, obierzcie i pokrójcie w kostkę. Wrzućcie na patelnię, wsypcie 3 łyżki cukru i podgrzewajcie cały czas mieszając, aż rabarbar zmięknie, a na patelni zacznie powstawać syrop.  Po usmażeniu odsączcie rabarbar, by nie zaburzył struktury ciasta. Teraz czas na kruszonkę - połączcie wszystkie składniki i wymieszajcie dłońmi. Kruszonka powinna być lekko sypiąca. Odstawcie do lodówki.  Wsypcie do miski zwykły cukier, cukier waniliowy oraz masło i ucierajcie. Następnie, do osobnej miski przesypcie na sitku mąkę, skrobię i dodajcie proszek do pieczenia. Wymieszajcie. Mieszając...

Co zrobić, by masa budyniowa wyszła delikatna i puszysta? Zróbcie 1 rzecz z masłem
Adobe Stock
Newsy
Co zrobić, by masa budyniowa wyszła delikatna i puszysta? Zróbcie 1 rzecz z masłem
W czym tkwi sekret lekkiego ciasta z budyniem? Kluczowe jest przygotowanie masy, a właściwie odpowiednie postępowanie z masłem.

Ciasto z budyniową masą i owocami to smaczny pomysł na prosty, letni deser. Możecie zrobić takie ciasto zupełnie nie używając piekarnika, jeśli zdecydujecie się użyć gotowego biszkoptu. Wystarczy wylać na niego budyniową masę, dodać galaretkę, owoce i gotowe! Sekret delikatnej i sprężystej masy budyniowej tkwi w przygotowaniu masła, które dodaje się na koniec do budyniu. Masło powinno się ucierać odpowiednio długo, nawet przez około 7 minut, by stało się wspaniale puszyste. Jeśli ograniczacie zwykle czas miksowania, masa może wyjść wam zbyt zbita i mało apetyczna. Wykorzystajcie poniższy przepis na przygotowanie letniego ciasta z owocami i budyniem! Przepis na biszkoptowe ciasto z budyniem i truskawkami Do przygotowania delikatnego ciasta z budyniem i owocami potrzebne wam będą składniki z poniższej listy: Składniki: Na biszkopt: 1 szklanka cukru pudru ¾ szklanki mąki pszennej 6 jaj 1 łyżeczka proszku do pieczenia 1 łyżeczka octu Na masę: 6 jaj 500 ml mleka 300 g masła 100 g cukru 2 łyżki mąki pszennej 1 łyżka mąki ziemniaczanej 1 opakowanie cukru waniliowego Dodatkowo: 2 galaretki truskawkowe oraz pół kilograma świeżych truskawek do dekoracji. Przygotowanie:  Najpierw przygotujcie biszkopt. Oddzielcie żółtka od białek i wlejcie białka do miski. Ubijcie je na sztywno, dodając stopniowo cukier. Następnie, wciąż ubijając, dodajcie ocet, żółtka, proszek do pieczenia oraz mąkę.  Rozgrzejcie piekarnik do 180 stopni. Gotową masę wylejcie na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczcie przez 20 minut.  Następnie do miski wlejcie szklankę mleka, 6 żółtek, mąkę i wymieszajcie wszystko do uzyskania gładkiej...

Szarlotka królewska to hit rodzinnych spotkań. Przepis na dużą blachę
Gotujmy.pl/Babeczka35
Newsy
Szarlotka królewska to hit rodzinnych spotkań. Przepis na dużą blachę
Kruchy spód, delikatna pianka i aromatyczne nadzienie, taka właśnie jest idealna królewska szarlotka. Jej przygotowanie zajmuje kilka chwil, a smakuje jak najlepsze ciasto z cukierni. Bliscy nie przejdą obok niej obojętnie!

Szarlotka to jedno z szybszych, a zarazem najsmaczniejszych ciast. Wyróżnia się swoją prostotą, która właśnie nadaje całemu wypiekowi niepowtarzalnego smaku. Jabłka z dodatkiem cynamonu na idealnie kruchym cieście to deser, któremu nikt nie jest w stanie się oprzeć. Świetnie smakuje podana na ciepło z lodami waniliowymi. To po prostu raj dla podniebienia! Królewska szarlotka dla wszystkich  Dwukolorowe kruche ciasto, pachnące cynamonem nadzienie i delikatna pianka to połączenie idealne. Sprawdzi się jako deser do niedzielnej kawy bądź podczas większych uroczystości. Królewska szarlotka poleca się na różne okazje. Jej wyjątkowy smak podbija serca oraz podniebienia bliskich z taką prędkością, że nie zauważycie, kiedy zniknie z talerzyków.  Przepis na królewską szarlotkę Składniki: Ciasto: 1 ½ szklanki mąki pszennej ½ szklanki cukru ½ kostki margaryny 2 żółtka 2 łyżki śmietany 12% 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia 1 łyżka kakao Piana: 2 białka 4 łyżki cukru 1 opakowanie dowolnego kisielu, np. cytrynowy Nadzienie: ½ kg jabłek cynamon Dodatkowo: bułka tarta margaryna cukier puder do posypania Przygotowanie: Do większej miski wsypcie mąkę, cukier oraz proszek do pieczenia. Suche składniki wymieszajcie. Dodajcie do nich margarynę, dwa żółtka i śmietanę. Z podanych produktów zagniećcie jednolite, elastyczne ciasto. Zagniecione ciasto podzielcie na dwie równe części. Do jednej z nich dodajcie kakao i ponownie je zagniećcie. Oba ciasta owińcie w folię spożywczą, a następnie włóżcie je do lodówki do schłodzenia na około 30 minut. Jabłka obierzcie i zetrzyjcie na tarce na większych oczkach. Starte owoce...