wzrost cen za jedzenie w 2021 roku
Adobe Stock
Newsy

Te produkty zdrożeją od nowego roku. Jeden z nich jecie codziennie

Nie jest tajemnicą, że z roku na rok życie w Polsce kosztuje coraz więcej. Rosną ceny nie tylko podstawowych produktów spożywczych, ale również paliwa, mieszkań oraz prądu. Ekonomiści zdradzają, jak będzie pod tym względem wyglądał nadchodzący, 2021 rok.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ceny pieczywa w górę

Po bardzo trudnych finansowo miesiącach, będących skutkiem pandemii koronawirusa, przyjdą czasy wcale nie lżejsze. Bowiem Polacy znów będą wydawać na życie więcej niż dotychczas. Eksperci twierdzą, że w górę poszybują między innymi ceny spożywanego codziennie… pieczywa. 

„Największą dynamikę wzrostu będziemy obserwować w przypadku pieczywa i produktów zbożowych. To konsekwencja wyższych cen zbóż oraz pozasurowcowych kosztów produkcji, energii i wynagrodzeń – zdradził w rozmowie z TVN24 analityk, Paweł Wyrzykowski.

Choć w poprzednich latach ceny potrafiły wzrastać nawet do 5 proc. tym razem powinno być nieco lepiej. Jednak to nie zmienia faktu, że wiele osób pogrążonych w bankructwie wywołanym pandemią będzie miało jeszcze ciężej. Nie mówiąc o restauracjach, których przychody stale maleją, a ceny żywności... rosną.

Opłata cukrowa w 2021

Okazuje się, że od 2021 roku Polacy zapłacą więcej również za wszelkie napoje słodzone i energetyczne. Ma to związek przede wszystkim z ustawą wprowadzającą opłatę cukrową. Ta miała wejść w życie w lipcu 2020 roku, jednak data została przesunięta na styczeń 2021. 

Od nowego roku za każdy litr napoju z dodatkiem cukru zapłacimy aż 50 groszy więcej, z kolei za każdy litr napoju z dodatkiem kofeiny kolejne 10 groszy. Za każdy napój, w którym zawartość cukru przekroczy 5 gram na 100ml dopłacimy kolejne 5 groszy za gram. Nowe przepisy obejmą również alkohol o objętości do 300 ml. 

Co stanieje w 2021?

Na szczęście jest kilka produktów, które według ekspertów od 2021 roku na pewno stanieją. Należy do nich między innymi mięso wieprzowe. W tym przypadku spadek cen jest związany z pojawieniem się afrykańskiego pomoru świń w Niemczech oraz ograniczeniem popytu ze strony Chin.

„Obecnie nie ma przesłanek do znaczącej poprawy sytuacji na rynku wieprzowiny, a w konsekwencji do wzrostu cen detalicznych” – tłumaczy Wyrzykowski.

Spadek cen obejmie również jabłka, cebulę oraz ziemniaki. Jak zaznaczają eksperci, bezpośredni wpływ na tę sytuację mają lepsze zbiory i ograniczony popyt ze strony sektora hotelarsko-gastronomicznego.

Ogromny wzrost cen jedzenia w polskich sklepach
Adobe Stock
Newsy
Ceny jedzenia w polskich sklepach rosną w rekordowym tempie. W życiu nie było tak drogo. Też to zauważyliście?
Choć wydatki przeciętnego Polaka rosną z każdym rokiem, tak drogo nie było już dawno. Ceny podstawowych produktów spożywczych naprawdę szokują.

Bez względu na to, jaką kuchnię preferujecie i jaką dietę stosujecie, prawdopodobnie zawsze macie pod ręką kilka podstawowych produktów. Kiedy ich zabraknie to znak, że najwyższy czas wybrać się na duże zakupy, bo przecież "nie ma nawet masła”. Horrendalne ceny jedzenia zaskakują dopiero przy kasie Zapewne każdy z was przez lata wypracował swój idealny sklepowy koszyk. Przyzwyczajenie to sprawia, że idąc do sklepu, często nawet nie patrzycie na ceny produktów. Przecież zawsze je kupowaliście, dlaczego więc tym razem miałoby być inaczej.  Szok przeżywacie dopiero przy kasie. Po podliczeniu okazuje się, że produkty, mimo że od lat te same, nagle kosztują więcej. W takiej sytuacji większość klientów pyta, czy na pewno wszystko zostało dobrze policzone, a po otrzymaniu paragonu długo go analizuje. Co wynika z tych analiz? Jakie produkty podrożały w 2021 roku? W 2021 roku wprowadzono tak zwany podatek cukrowy,  przez który podrożały przede wszystkim słodzone napoje. Do wszystkich zawierających cukier doliczane są opłaty w dwóch kategoriach – stałej i zmiennej.  Pierwsza z nich wynosi 50 groszy za każdy litr słodzonego napoju i kolejne 10 groszy za litr, jeśli produkt zawiera kofeinę lub taurynę. Z kolei opłata zmienna wynosi 5 groszy za każdy gram napoju, który zawiera ponad 5 gramów cukru. W ten sposób stawki za niektóre z nich wzrosły nawet o 4 złote za półlitrową butelkę.  W 2021 roku zdrożało również pieczywo i produkty zbożowe – makarony, kasza, ryż, mąka, płatki owsiane. Eksperci twierdzą, że stało się tak na skutek wyższych cen zbóż oraz pozasurowcowych kosztów produkcji, energii i wynagrodzeń. Wzrost można zaobserwować także w przypadku alkoholu wysokoprocentowego w małych butelkach o pojemności...

monster wycofany
Pixabay
Newsy
Słodzone napoje mają ceny z kosmosu. Najbardziej wzrosła cena… tych najtańszych
Wprowadzenie podatku cukrowego sprawiło, że popularne napoje gwałtownie podrożały. Jednak największy wzrost cen zanotowano w przypadku tanich zamienników produktów znanych marek.

Wyhamowanie gospodarki w związku z koronawirusem wymusiło na rządzie szukanie sposobów na zdobycie pieniędzy, które zasiliłyby państwowy budżet. Wpływy z podatków spadają, ponieważ Polacy zaczęli oszczędzać pieniądze w trakcie pandemii i wydawać mniej na konsumpcję. A programy socjalne muszą być z czegoś finansowane, dlatego wyjście jest jedno – nałożenie nowych podatków albo podniesienie już istniejących. Na pierwszy ogień poszły słodzone napoje, które są w Polsce bardzo popularne. Podatek cukrowy w Polsce 1 stycznia 2021 roku wprowadzono w Polsce podatek cukrowy, czyli dodatkową opłatę za cukier znajdujący się w napojach. Opłata wynosi: 50 groszy za litr napoju z dodatkiem cukru i/lub słodziku, Dodatkowe 10 groszy za litr napoju, w którym znajduje się tauryna i/lub kofeina, 5 groszy za każdy dodatkowy gram cukru powyżej 5 gramów na 100 ml na litr. Podatek cukrowy i wzrost cen Wprowadzaniu podatku towarzyszyła narracja o tym, jakoby producenci napojów oraz właściciele sklepów, w których sprzedaje się słodzone napoje, mieli wziąć podatek na siebie i ceny miały się w ogóle nie zmienić. Jest to oczywiście niemożliwe i koszt jak zwykle ponieśli konsumenci. Wzrost cen był bardzo mocno odczuwalny. Za niektóre napoje trzeba teraz zapłacić o prawie 3 złote więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu! Już w połowie stycznia zaobserwowano gwałtowny spadek sprzedaży napojów objętych podatkiem. Rząd też nie ma powodów do radości, ponieważ obecnie wpływy z podatku są trzy razy niższe , niż pierwotnie zakładano. Co ciekawe, największy wzrost cen nie dotyczy wcale gigantów w tej branży, a tańszych zamienników produkowanych pod markami własnymi . Produkty znanych marek podrożały o około 23%, podczas gdy napoje sprzedawane pod...

woda
Pixabay
Newsy
Przez podatek cukrowy zdrożeje nawet… niesłodzona woda? Wiemy o ile procent
Efektem ubocznym obowiązującego od 2021 roku nowego podatku cukrowego, mają być podwyżki cen wody. Na zarządzeniach Ministerstwa Zdrowia ucierpią więc nawet ci, którzy na co dzień stronią od sztucznych dodatków.

Podatek początkowo miał dotyczyć tylko napojów, które w swoim składzie zawierają cukier lub inne substancje słodzące. Okazuje się jednak, że nowe zapisy odbiją się również na osobach prowadzących zdrowy tryb życia.  Czym jest podatek cukrowy i ile wynosi? Od początku 2021 roku do cen napojów zawierających cukier, doliczane są opłaty w dwóch kategoriach – stałej i zmiennej. Pierwsza z nich wynosi 50 groszy za każdy litr słodzonego napoju i kolejne 10 groszy za litr, jeśli produkt zawiera kofeinę lub taurynę. Z kolei opłata zmienna wynosi 5 groszy za każdy gram napoju, który zawiera ponad 5 gramów cukru. Mimo iż nowe zasady obowiązują dopiero od 5 dni, wyższe ceny już dały się we znaki wielu fanom kolorowych napojów. Okazuje się bowiem, że stawki za niektóre z nich wzrosły nawet o 4 złote za półlitrową butelkę! To wywołało niemały szok i konsternację wśród kupujących. Niejednoznaczne zapisy ustawy Jak informują polskie portale, zapisy ustawy nie są jednoznaczne i gubią się w nich nawet przedsiębiorcy.  W jednym miejscu w przepisach jest mowa o tym, że podatek ma być naliczany od całego cukru w produkcie, a w innym miejscu, że tylko od dodanego. Pojawia się więc pytanie, jak go ustalić w przypadku piw typu radler – stwierdził w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną" Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Browarów Polskich.  Zaskakującym jest fakt, że podatek cukrowy może również wpłynąć na podwyżki cen... wody mineralnej. Ta, choć nie zawiera w swoim składnie żadnych słodzików, będzie idealnym narzędziem do poprawienia konkurencyjności drożejących napojów.  Podrożeje nawet woda mineralna Powodów takiej sytuacji jest kilka. Po pierwsze - część popularnych marek...

opłata cukrowa zmiana składu napojów
Adobe Stock
Newsy
Producenci zmieniają receptury ulubionych napojów Polaków. Już nie będą smakować tak, jak lubicie?
Podatek cukrowy sprawił, że ceny gazowanych napojów znacząco wzrosły. Wielu klientów to zniechęciło, więc producenci szukają innych sposobów na odzyskanie zarobku.

Po wejściu opłaty cukrowej napoje gazowane podrożały średnio aż o 32 proc. Ich sprzedaż spadła jednak o 23 proc. Z powodu spadku zysków, producenci zaczęli więc obniżać poziom cukru w napojach, aby obejść przepisy i uniknąć podatku. Największym wygranym nowych przepisów jest... Skarb Państwa. Ile zarobił w styczniu na podatku cukrowym rząd? Kwota robi wrażenie . Opłata cukrowa – co to jest? Opłata cukrowa obowiązuje od 1 stycznia 2021 i dzieli się na dwie części. „Część stała to 50 groszy na litr napoju z cukrem i/lub słodzikiem, dodatek 10 gr za litr napoju z zawartością kofeiny i/lub tauryny. Część zmienna to 5 groszy za każdy gram cukru powyżej jego zawartości 5 gram na 100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Wyznaczony został górny limit opłaty, który wynosi 1,20 zł za litr napoju” – jak informują autorzy przepisów. Pełna opłata nie obowiązuje napojów z dodatkiem soków owocowo-warzywnych w ilości min. 20 proc. w składzie. Podatek nie wlicza się również do napojów z dużą zawartością mleka, czyli np. gotowych kaw mrożonych, a także do napojów izotonicznych. Skutki podatku cukrowego Opłaty wymusiły u producentów zmiany: chcą oni obniżyć wielkość podatku, a jednocześnie pobudzić sprzedaż, czyli obniżyć ceny detaliczne. Zmieniają więc receptury napojów, które zawierają mniej cukru (bądź zastępuje się go zdrowszymi słodzikami). Niedawno pisaliśmy o tym, że m.in. Cola zmieni swój smak na skutek wprowadzenia podatku cukrowego. „Innym przykładem jest wzbogacanie napojów o soki owocowe (min. 20 proc. zawartości), co eliminuje konieczność ponoszenia części stałej opłaty tj. 50 gr za litr. Jeszcze inny sposób, po jaki sięgnęli producenci, to wprowadzanie mniejszych opakowań popularnych,...