Statystyki dotyczące zgonów są nieubłagane.

Co roku ma miejsce bardzo wiele zgonów, których można byłoby uniknąć, gdyby wprowadzić odpowiednie odżywianie. Komisje i Urzędy starają się poprawić sytuację zdrowotną związaną z niezdrowym jedzeniem na różne sposoby.

Organizują akcje edukacyjne, dofinansowują projekty rozdawania warzyw i owoców w szkołach, a w ostateczności wprowadzają regulacje ograniczające dostęp do niezdrowej żywności. Tym razem wprowadzono regulację dotyczące kwasów trans w żywności.

Co to znaczy dla was – konsumentów? Okazuje się, że niektóre produkty mogą na stałe zniknąć z asortymentu…

Zobacz także:

Komisja Europejska w kwietniu 2019 rok wydała rozporządzenie odnośnie żywności z izomerami kwasów tłuszczowych typu trans w żywności.

Przepisy mają obowiązywać od 2 kwietnia 2021 roku. Maksymalna dopuszczalna zawartość tłuszczów trans w produktach spożywczych będzie wynosiła 2 g na 100 g tłuszczu.

Czym są kwasy trans?

Izomery trans kwasów tłuszczowych, inaczej zwane tłuszczami trans, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Od dawana wiadomo, że powinno się ich unikać. Tłuszcze trans nie spełniają w organizmie żadnej pozytywnej roli. Ich konsumpcja powinna być ograniczona do minimum! Chodzi głównie o przemysłowe tłuszcze trans, które znajdują się w żywności przetworzonej. Spożywanie tłuszczy trans przyczynia się do:

  • Zwiększania ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i gwałtownych powikłań: zawałów, udarów
  • Sprzyja rozwojowi cukrzycy typu drugiego
  • Może być bardzo szkodliwe dla kobiet w ciąży i rozwijających się płodów
  • Obniża płodność i utrudnia zachodzenie w ciążę: dotyczy to zarówno płodności kobiet, jak i mężczyzn
  • Zwiększa otyłość brzuszną i insulino-odporność 

Kwasy tłuszczowe trans występują też naturalnie w żywności (mięsie i nabiale). Nie jest jasne, czy też mają negatywne działanie. Na pewno wiadomo jednak, że każdy powinien ograniczać spożywanie kwasów tłuszczowych trans z żywności przetworzonej do minimum.

Jakie produkty są źródłami kwasów trans i mogą zniknąć z półek?

Nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej albo zmusi producentów do zmiany składu produktów i obniżenia w nich zawartości kwasów tłuszczowych trans, albo spowoduje wycofanie ich z rynku. To produkty, których producenci muszą zdecydować się na jedno z rozwiązań:

Margaryna – najbardziej popularne źródło kwasów trans w żywności. Margaryny wytwarzane nowymi technologiami mają jednak znacznie niższą zawartość kwasów trans, niektóre z nich pozostaną więc na rynku.

Wyroby cukiernicze – gotowe ciastka, ciasta, ciasteczka, pączki, biszkopty i drożdżówki. Przygotowane na bazie margaryny, więc obowiązuje je ta sama zasada. Też są obecnie znaczącym źródłem kwasów trans z żywności.

Chipsy, chrupki, krakersy, paluszki – kwasy trans powodują, że są bardziej chrupkie. Producenci będą musieli znaleźć nowy sposób osiągania tej cechy.

Nadziewana czekolada i praliny - żywność bardzo bogata w kwasy tłuszczowe typu trans.

Zupy i sosy w proszku – utwardzony tłuszcz w nich zawarty ma wiele kwasów trans.

Fast foody i produkty smażone – utwardzony tłuszcz bogaty w kwasy trans, na których były smażone będzie musiał być zastąpiony zdrowszym rodzajem.