Te produkty regularnie, stopniowo niszczą wasz mózg. Niektóre jecie codziennie
AdobeStock
Newsy

Te produkty regularnie, stopniowo niszczą wasz mózg. Niektóre jecie codziennie

Dosłownie trujecie swój najważniejszy narząd! Sprawdźcie jakie są najgorsze pokarmy dla mózgu.

Mózg to chyba wasz najcenniejszy narząd. To właśnie centrum dowodzenia całym organizmem. Od dobrej sprawności umysłu zależy nie tylko wasza pamięć, ale też charyzma i usposobienie wobec innych ludzi. Jeśli zależy wam na zachowaniu sprawnego, szybkiego i bystrego umysłu przez lata, koniecznie dowiedzcie się jakie są największe trucizny dla tego narządu.

Niektóre produkty dosłownie podtruwają wasz mózg. Oczywiście może okazać się, że wiele z nich jedliście przez lata i nic poważnego się wam nie stało, ale nie jest to żaden poważny dowód. Być może nie wykorzystujecie po prostu w pełni swojego potencjału lub (czego nie życzymy) problemy jeszcze przed wami. Każdy skorzysta na włączeniu tych rad w życie.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Najgorsze trucizny dla umysłu

Naukowcy wiedzą całkiem sporo o wpływie diety na zdrowie mózgu. By zachować zdrowy mózg, warto jeść ryby, orzechy i dużo warzyw i owoców. Dziś pokażemy wam jakie są najgorsze pokarmy dla tego ważnego narządu.

Słodzone napoje

Wszystkie napoje w skład których wchodzi cukier bardzo źle oddziaływają na umysł. Pijąc je zwiększacie ryzyko cukrzycy, chorób serca, ale też choroby Alzheimera! Wysokie poziomy cukru we krwi sprzyjają demencji nawet u osób bez cukrzycy. Co ważne, nie chodzi tylko o słodzone, sztuczne napoje. Niezdrowe są też soki owocowe! Nie przekraczajcie dawki 200 ml soku dziennie.

Napoje szkodzące mózgowi:

  • Soki owocowe
  • Nektary owocowe
  • Syropy do zalania wodą
  • Napoje energetyczne
  • Napoje gazowane
Zobacz także
Jecie ten produkt? Uważajcie – jest trujący i skraca życie

Jecie ten produkt? Uważajcie – jest trujący i skraca życie

Ten produkt znajduje się w każdym sklepie. Okazało się, że jest trujący i może powodować raka

Ten produkt znajduje się w każdym sklepie. Okazało się, że jest trujący i może powodować raka

Jedzenie bogate w kwasy trans

To chyba najlepiej przebadana trucizna z żywności. Kwasy trans są niezdrowe pod każdym względem. Znajdziecie je w:

  • Nadziewanych czekoladach
  • Chipsach
  • Fast-foodach
  • Ciasteczkach
  • Wyrobach cukierniczych

Alkohol

Kolejna trucizna dla szarych komórek mózgowych. O ile lampka czerwonego wina może nawet wspiera działanie mózgu, to każda dodatkowa porcja przyspiesza jego starzenie. Unikajcie alkoholu, jeśli zależy wam na sprawnym umyśle.

Źródło: helathline.com

Czytaj także:

Ten produkt powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Wiele osób je to codziennie
Pixabay
Newsy
Ten produkt powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Wiele osób je to codziennie
Unikajcie tych produktów jak ognia! Nie robią nic dobrego dla waszego zdrowia!

Wiadomo na pewno, że zdrowe odżywianie prowadzi do poprawy stanu zdrowia, lepszej kondycji włosów i paznokci, zapobiega otyłości, pomaga zwalczać nadciśnienie i ogranicza ryzyko wystąpienia cukrzycy i nowotworów. Niewiele osób wie jednak, jak katastrofalne mogą być skutki niezdrowego odżywiania. Te bardzo popularne i z pozoru niewinne produkty nie tylko niszczą waszą sylwetkę, ale też dosłownie postarzają wasz mózg o całe lata! Dieta dla zdrowia mózgu Naukowcy badający wpływ odżywiania na zdrowie mózgu zidentyfikowani najlepsze i najgorsze produkty dla tego narządu. Warto postarać się i bazować na tych zdrowych produktach, a jak ognia unikać tych, które pogarszają pracę mózgu. Mózg to przecież na wasz najważniejszy narząd, na pewno chcecie zachować sprawność i pełną świadomość na bardzo długo! Najgorszy produkt dla mózgu Na czele niechlubnej listy najbardziej niezdrowych dla mózgu produktów znajdują się fast foody. Są smażone na tłuszczu bardzo złej jakości, dostarczają wiele niekorzystnych kwasów tłuszczowych typu trans i po prostu są bardzo niezdrowe! Niesamowicie szkodzą waszym mózgom. Szczególnie ważna jest dieta w okresie dzieciństwa i dieta nastolatków. Dbajcie o sobie, ale też o swoje dzieci i wnuki. Nie pozwalajcie im za często na jadanie fast foodów, bo może się to dla nich naprawdę źle skończyć. Szczególnie niezdrowe są: Burgery Frytki  Hot-dogi Kurczak w panierce Kebaby z mięsem złej jakości Smażony ser i krążki cebulowe Produkty zdrowe dla mózgu Jeśli chcecie zadbać o zdrowie mózgu, jedzcie często te produkty. Zawierają niezbędne witaminy i minerały, ale też bardzo cenne antyoksydanty, które działają przeciwstarzeniowo. Chronią mózg przed...

Pijecie je? Zamieniają wątrobę w ogromną kulę tłuszczu. Natychmiast je odstawcie
AdobeStock
Newsy
Pijecie je? Te napoje zamieniają wątrobę w ogromną kulę tłuszczu. Natychmiast je odstawcie
Stłuszczenie wątroby to ogromny problem. Nie doprowadźcie do tego! Unikajcie tych znanych płynów.

Stłuszczenie wątroby i innych narządów wewnętrznych to bardzo powszechny w dzisiejszych czasach problem. Prowadzi do wielu różnych chorób lub jest ich wyznacznikiem. Stłuszczenie wątroby powstaje w dużej mierze właśnie pod wpływem niewłaściwej diety , a szczególnie pewnego nawyku żywieniowego związanego z piciem płynów. Jakie napoje niszczą wątrobę? Chodzi o wszystkie płyny zawierające cukier . Nawet ten naturalny! Jeśli nie pijecie wody , ale zamiast tego zawsze lub często wybieracie słodzone napoje, najpewniej macie stłuszczoną wątrobę, lub niestety niedługo nabawicie się tej dolegliwości. Nie daje ona wyraźnych objawów, ale nieustannie podtruwa wasz organizm… Płyny, które powodują stłuszczenie wątroby: Słodzone napoje owocowe Gazowane napoje zawierające cukier Soki owocowe (nawet te naturalne!) Wody smakowe Mocno posłodzone kompoty , te domowe także! Cukier w płynnej postaci bardzo szybko się wchłania i jest przyswajany przez organizm. Jeśli nie jesteście bardzo aktywni w danym momencie, wasz organizm będzie chciał zgromadzić ten cukier „na gorsze czasy”. W pierwszej kolejności powstanie substancja zapasowa w wątrobie: glikogen. W drugiej kolejności - tkanka tłuszczowa, która odkłada się pod skórą, ale też na narządach wewnętrznych. I taka sytuacja jest już bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Czy osoby szczupłe mogą mieć stłuszczoną wątrobę? Stłuszczenie wątroby jest charakterystyczne dla osób otyłych i cierpiących na nadwagę. Jednak nie tylko ci ludzie mogą cierpieć na otłuszczenie narządów. Istnieje typ sylwetki, który nazywa się skinny fat (z j. ang. - chudo-tłusta). Osoba o takiej sylwetce wygląda na szczupłą, ale jej figura składa się z ponadprzeciętnej ilości tłuszczu. To też bardzo...

Kwasy trans w żywności
Adobe Stock
Newsy
Te produkty spożywcze już wkrótce mogą zniknąć ze sklepów. Nie uwierzycie dlaczego
Sprawdźcie, czy musicie zrobić zapasy! Być może niedługo nie znajdziecie już w sklepach swoich ulubionych produktów!

Statystyki dotyczące zgonów są nieubłagane. Co roku ma miejsce bardzo wiele zgonów, których można byłoby uniknąć, gdyby wprowadzić odpowiednie odżywianie. Komisje i Urzędy starają się poprawić sytuację zdrowotną związaną z niezdrowym jedzeniem na różne sposoby. Organizują akcje edukacyjne, dofinansowują projekty rozdawania warzyw i owoców w szkołach, a w ostateczności wprowadzają regulacje ograniczające dostęp do niezdrowej żywności. Tym razem wprowadzono regulację dotyczące kwasów trans w żywności. Co to znaczy dla was – konsumentów? Okazuje się, że niektóre produkty mogą na stałe zniknąć z asortymentu… Komisja Europejska w kwietniu 2019 rok wydała rozporządzenie odnośnie żywności z izomerami kwasów tłuszczowych typu trans w żywności. Przepisy mają obowiązywać od 2 kwietnia 2021 roku. Maksymalna dopuszczalna zawartość tłuszczów trans w produktach spożywczych będzie wynosiła 2 g na 100 g tłuszczu. Czym są kwasy trans? Izomery trans kwasów tłuszczowych, inaczej zwane tłuszczami trans, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Od dawana wiadomo, że powinno się ich unikać. Tłuszcze trans nie spełniają w organizmie żadnej pozytywnej roli. Ich konsumpcja powinna być ograniczona do minimum! Chodzi głównie o przemysłowe tłuszcze trans, które znajdują się w żywności przetworzonej. Spożywanie tłuszczy trans przyczynia się do: Zwiększania ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i gwałtownych powikłań: zawałów, udarów Sprzyja rozwojowi cukrzycy typu drugiego Może być bardzo szkodliwe dla kobiet w ciąży i rozwijających się płodów Obniża płodność i utrudnia zachodzenie w ciążę: dotyczy to zarówno płodności kobiet, jak i mężczyzn Zwiększa otyłość brzuszną i...

Pomiar cukru
Pixabay/Tesa Robbins
Newsy
Covid to nic. O epidemii tej choroby mało kto wie. Skutki dla organizmu są ogromne
W dobie pandemii ludzie wyczulili się na objawy ściśle dotyczące koronawirusa. Niektórzy zapominają, że inne choroby też zbierają ogromne żniwa. Ze skutkami wybranych możecie się zmagać latami.

Koronawirus opanował świat. Nie ma co do tego wątpliwości. Widmo COVID-19 przysłania wszystkim oczy wobec chorób, które z nim lub bez niego współistnieją. Podobne żniwa zbiera m.in. cukrzyca. Objawy cukrzyc różnego typu W cukrzycy typu 1. objawy występują gwałtownie, cukrzyca typu 2. postępuje powoli. Pierwsze objawy cukrzycy typu 1. to: ogromne pragnienie; częste oddawanie moczu; zmęczenie. Objawy cukrzycy typu 2. to: suchość w ustach; częste napady głodu; wzmożone pragnienie; senność i infekcje intymne. Cukrzyca typu 2. może mieć podłoże o pochodzeniu środowiskowym. Na rozwój choroby wpływają nadwaga, otyłość oraz wskaźnik BMI powyżej 30. Leczenie choroby polega na wprowadzeniu zmian do trybu życia, systematycznym podawaniu insuliny i utrzymywaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi. Cukrzyca – jak rozpoznać chorobę?  Jest chorobą autoimmunologiczną. Organizm niszczy komórki beta wysp Langerhansa trzustki, których funkcją jest produkcja insuliny. Brak insuliny sprawia, że rośnie poziom glukozy we krwi. Rozwija się hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Cukrzyca typu 2. jest chorobą metaboliczną. Organizm zachowuje zdolność wytwarzania insuliny, ale staje się oporny na działanie tego hormonu. W pierwszej fazie choroby występuje insulinooporność. Osoby z insulinoopornością nie są w stanie utrzymać poziomu cukru we krwi na właściwym poziomie. Przyjmujemy coraz więcej pustych kalorii Stan przedcukrzycowy to sygnał alarmowy organizmu. Dobra wiadomość jest taka, że można go odwrócić stosując odpowiednią dietę. Współczesna dieta jest zazwyczaj bardzo kaloryczna i zawierająca mało wartości odżywczych. Może przyznacie się niechętnie, ale z badań wynika, że jemy szybko i byle jak.  Przeciętny Amerykanin blisko 100 lat temu  zjadał rocznie...