Te produkty podrożały po Wielkanocy. Na 26 artykułów aż 9 kosztuje więcej niż przed świętami
AdobeStock
Newsy

Te produkty podrożały po Wielkanocy. Na 26 artykułów aż 9 kosztuje więcej niż przed świętami

Ceny produktów w sklepach są coraz wyższe, a będzie jeszcze gorzej przez rosnącą inflację. Sprawdźcie, o ile podrożały popularne produkty w zaledwie dwa tygodnie!

Trudno nie zauważyć, że od kilku miesięcy stale drożeją produkty spożywcze. Trzeba coraz więcej płacić za warzywa i owoce, a ceny niektórych z nich są już tak wysokie, że taniej wychodzi zrobić sobie na obiad kotlety niż leczo z papryką! Co więcej, sytuacja wcale się nie poprawia – po świętach wielkanocnych ceny niektórych produktów są jeszcze wyższe niż wcześniej. Sprawdźcie sami.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Inflacja w Polsce

Według oficjalnych danych Eurostatu inflacja w Polsce jest obecnie najwyższa spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Co jest jej powodem? Jako przyczyny można wymienić rosnące ceny paliwa, prądu, wody oraz oczywiście koszt programów socjalnych jak 500+ czy dodatkowe emerytury. Naturalnie przekłada się to na wyższe ceny podstawowych produktów spożywczych.

Zobacz także
Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?

Kaucja za plastikowe i szklane butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?

Szokujące sceny pod Lidlem w Białymstoku. Ludzie przecierali oczy na widok tego, co zrobił pewien mężczyzna

Lidl otworzył outlet. Kupicie tam produkty 80 procent taniej!

Droższe zakupy

Przez inflację bardzo podrożały produkty w supermarketach. Dziennikarze jednego z portali internetowych postanowili porównać ceny przed i po świętach wielkanocnych. Sprawdźcie, za co teraz trzeba zapłacić więcej i o ile wzrosły ceny poszczególnych produktów po Wielkanocy!

Największy skok cen widać w przypadku pomidorów, które i tak od dłuższego czasu są drogie. Jeszcze przed świętami wielkanocnymi kilogram tych warzyw kosztował 8,66 zł. Po świętach trzeba za nie zapłacić już prawie 11 złotych! Wzrost ceny o prawie 30% jest naprawdę niepokojący.

Podrożało także mięso. Kilogram schabu bez kości jest teraz droższy o niemal 3 złote. Następny na liście jest chleb – cena z 2,16 zł za bochenek o wadze 500 g skoczyła do 2,40 zł. Nie wydaje się dużo, jednak jest to wzrost aż o 11% w ciągu dwóch tygodni!

Droższa po świętach jest również kawa, przynajmniej ta marki Nescafe. Opakowanie o wadze 200 g kosztowało wcześniej 18,16 zł, a teraz 19,72 zł. Wzrosły też ceny czekolady, parówek, sera żółtego i mięsa z kurczaka.

Dokładną listę z wyższymi cenami produktów publikujemy poniżej:

  • Pomidory 1 kg: 10,96 zł (było 8,66 zł)
  • Schab bez kości 1 kg: 17,42 zł (było 14,63 zł)
  • Chleb 500 g: 2,40 zł (było 2,16 zł)
  • Kawa Nescafe 200g: 19,72 zł (było 18,16 zł)
  • Czekolada mleczna Wedel 90g: 3,69 zł (było 3,42 zł)
  • Parówki Berlinki 250 g: 5,07 zł (było 4,74 zł)
  • Ser Gouda 150 g: 3,16 zł (było 2,99 zł)
  • Pierś z kurczaka 1 kg: 16,93 zł (było 16,09 zł)

Czytaj także:

Suski nie wie, ile kosztuje kostka masła. Wygląda na to, że polityków PIS nie interesują rosnące ceny.
Instagram/TVN24/Pixabay
Newsy
Marek Suski nie wie, ile kosztuje kostka masła. „Nie znam cen, bo są paski”
To kolejny polityk partii rządzącej, który nie interesuje się tak zwykłymi sprawami, jak rosnące ceny żywności w sklepach. Jego tłumaczenie jest niedorzeczne.

Nie uważamy, że politycy muszą znać cenę każdego produktu, pewnie zakupy żywnościowe i tak robią ich żony. Jednak jeśli nie wiedzą ile trzeba zapłacić za chleb czy masło , jak bardzo rosną ceny i z jakimi problemami borykają się zwykli ludzie, to czy potrafią skutecznie rządzić i wyprowadzić kraj z rosnącej inflacji? Znajomość każdej ceny nie jest konieczna, ale brak orientacji o pogarszającej się sytuacji, w jakiej znalazły się polskie gospodarstwa domowe, to już poważny problem . Suski jak Morawiecki, kompletnie nie zna cen  Inflacja galopuje . Według Głównego Urzędu Statystycznego ceny w sierpniu wzrosły o 5,4% i inflacja jest w tej chwili najwyższa od 20 lat. Ceny żywności szybują także i na przykład zwykły, powszedni chleb w lipcu był najdroższy tego lata i kosztował aż 4,99zł, to najwyższa cena chleba od 10 lat. Do tego, choć przedstawiciele rządu uspokajają, że wzrost cen zahamuje na przełomie roku, to ekonomiści nie są już takimi optymistami i zapowiadają że spodziewane podwyżki kosztów paliw i energii, dalej pociągną ceny w górę. Premier Mateusz Morawiecki zapytany o ceny chleba, kluczył z odpowiedzią i widać było, że kompletnie nie wie ile trzeba zapłacić za bochenek. Wywołał przy tym wściekłość opinii publicznej, bagatelizując rosnące ceny i mówiąc, że nie ma się czym martwić, bo pensje rosną szybciej i Polacy mają na chleb. Tym razem poseł PiS Marek Suski został zapytany, w programie Gość Radia Zet, o cenę masła. Poseł nie tylko nie znał odpowiedzi, ale też w absurdalny sposób wyjaśniał, dlaczego. Suski: „Nie znam cen, bo są paski” Poseł PiS tłumaczył swoją nieznajomość cen tym, że nie kupuje pojedynczych produktów, tylko realizuje zakupy z całej listy przygotowanej przez żonę. Dodał też dość zaskakujący argument, że...

Właściciel sieci piekarni "Putka" tłumaczy dlaczego pomimo zerowego VAT ceny nie spadną.
Adobe Stock
Newsy
Prezes sieci piekarni „Putka" tłumaczy, dlaczego pomimo zerowego VAT, ceny nie spadną
Premier apelował do przedsiębiorców, żeby obniżali ceny produktów objętych zerowym podatkiem VAT. O tym, czy obniżki są możliwe mówi Grzegorz Putka, prezes sieci piekarni.

Odkąd premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 1 lutego 2022 r. zostanie zmniejszony do zera podatek VAT na produkty objęte 5-cioprocentową stawką VAT, w tym pieczywo, czekamy na to, jakie ceny zobaczymy w sklepach po tej dacie. Też zastanawiacie się, czy ceny chleba faktycznie spadną, czy też nadal będą rosnąć? Prezes piekarni „Putka" uważa, że nie spadną i wyjaśnia dlaczego. Wszystko drożeje, dlaczego więc chleb ma tanieć? Serwis portalspozywczy.pl zapytał nowego prezesa sieci Piekarni Cukierni „Putka”, Grzegorza Putkę o sytuację jego firmy w obliczu rosnących cen nośników energii i panującej inflacji. Grzegorz Putka wskazał na 3 problemy, z którymi borykają się dziś piekarnie. To: Rosnące ceny gazu i prądu Rosnące koszty surowców Inne koszty, które też są coraz wyższe, między innymi koszty opakowań i paliw Żeby nie być gołosłownym, prezes posłużył się konkretnymi liczbami, które dotyczą jego przedsiębiorstwa: – W naszym przypadku gaz i prąd wzrosły ponad trzykrotnie. Historycznie koszty te stanowiły ok. 4 proc. kosztów produkcji. W tym momencie to już 12 proc. - Rosną również koszty surowców. Cena podstawowego surowca, czyli mąki, wzrosła prawie dwukrotnie. Cena mąki przez długi czas utrzymywała się ok. 1 zł za kg. Teraz przebija 2 zł. Szef sieci jest zdania, że będzie to miało bardzo duży wpływ na ceny pieczywa. Prezes piekarni: „Nie uda nam się obniżyć cen” Zarządzający siecią „Putka” zwrócił uwagę, że inflacja jest tak wysoka, że obniżony VAT na produkty piekarnicze i ciastkarskie nie zrównoważy wzrostu cen. - W naszym przypadku, dla zdecydowanej większości produktów nie uda nam się obniżyć cen. Pozwoli nam to jednak zmniejszyć skalę podwyżek. Już...

Masło już tylko dla bogatych? Polacy przestali je kupować, muszą wybierać coś innego
AdobeStock
Newsy
Masło już tylko dla bogatych? Coraz więcej Polaków przestało je kupować. Wybierają coś innego
Kupujecie masło, margarynę, a może miks tłuszczowy? Coraz więcej Polaków musi szukać zamienników masła ze względu na jego wysoką cenę.

To już oficjalne - inflacja w Polsce wyniosła 15,6%, co jest najwyższym wynikiem od 1997 roku. Drożeje dosłownie wszystko, a rosnące ceny są bardzo odczuwalne zwłaszcza na zakupach spożywczych. Można zrezygnować z kupowania nowych ubrań co sezon czy przełożyć remont mieszkania, ale jeść trzeba... Drożyznę widać zwłaszcza przy kupowaniu zwykłych, niezbędnych produktów spożywczych, takich jak chleb, olej czy masło. Ceny tego ostatniego rosną nieustająco - do tego stopnia, że Polacy zaczęli z niego rezygnować. Masło wciąż drożeje Przez Centrum Badania Rynku zostały opublikowane dane dotyczące cen masła w Polsce. Wynika z nich, że w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 ceny tego produktu wzrosły w sklepach średnio aż o 53 procent!  Sprzedaż spadła zarówno w dużych sklepach (o powierzchni powyżej 300 m.kw.), jak i w mniejszych, osiedlowych sklepikach.  Polacy częściej kupują miksy tłuszczowe Według CMR powód zmniejszenia sprzedaży tych produktów jest oczywisty - chodzi o nieprawdopodobny wzrost cen. Zwłaszcza masła, którego kupujemy najmniej. Spadek sprzedaży tego produktu w małych sklepach wyniósł 14 procent, a w dużych 12 procent. Za to sprzedaż margaryn nie ucierpiała prawie wcale - zmniejszyła się o zaledwie 2 procent w ciągu roku. Co jest najciekawsze o to, że zdecydowanie wzrosło zainteresowanie miksami tłuszczowymi, które są znacznie tańsze od masła. Przez ostatni rok kupowaliśmy te produkty częściej - wzrost sprzedaży wynosi 14 procent.  – Ten wzrost może wynikać z faktu, iż podczas gdy średnie ceny za kilogram masła i margaryny w maju br. były w supermarketach wyższe odpowiednio o 39 proc. i 32 proc. w porównaniu do maja 2021, to średnia cena za kilogram miksu maślanego wzrosła >>tylko<< o 15 proc – mówią specjaliści z CMR.  Inflacja w Polsce wynosi 15,6 proc....

Te produkty w ciągu 2 tygodni te produkty zdrożały o 50%
Adobe Stock
Newsy
Te produkty w ciągu 2 tygodni zdrożały o 30%. To znacznie więcej niż wynosi inflacja
Inflacja wynosi obecnie 11%, jak to się więc dzieje, że w sklepach żywność drożeje nawet o 30%?

To, że ceny rosną, wiemy już doskonale wszyscy. Nie spodziewamy się więc, że idąc do sklepu zaczniemy nagle płacić mniej. Jednak dużym zaskoczeniem zawsze jest to, gdy cena określonych produktów skacze znacznie bardziej niż średnia inflacja ogłaszana co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny. Tym razem drastyczny wzrost dotyczy schabu. Czas przestać jeść kotlety? Dlaczego schab aż tak podrożał? Portal Fakt.pl od 2019 roku systematycznie sprawdza ceny w kilku sieciowych sklepach. Ostatnio analizował ceny przed świętami wielkanocnymi, a więc 2 tygodnie temu. Od tamtej pory kolejny raz zmieniły się ceny wielu produktów spożywczych, jednak najbardziej wzrósł koszt zakupu kilograma schabu. W ciągu 2 tygodni cena podskoczyła o 30%. Tę zmianę komentuje Janusz Piechociński, były wicepremier obecnie ekspert rynku żywności: - Mamy katastrofę na rynku trzody chlewnej. Rosną ceny pasz, energii i hodowla świń przestaje się opłacać. Ten spadek opłacalności od razu widoczny jest w podaży mięsa na rynku. Według „Rzeczpospolitej” maleje pogłowie trzody chlewnej. W ciągu kwartału liczba hodowanych świń spadła o 355 tysięcy. Jak ta sytuacja odbija się na tym, co widzimy na sklepowych półkach? Cena schabu w połowie kwietnia wynosiła 16,95 zł za 1 kg. Dziś musimy zapłacić już nawet 22,05 zł Zmiany cen w ciągu 2 tygodni  Nie tylko schab zmienił cenę od świąt. Takich produktów jest więcej, oto one: Biedronka: Ser gouda 150 g. W kwietniu kosztował 3,69 zł, teraz 4,99 zł, w Lewiatanie nastąpił wzrost ceny z 3,80 zł na 5,39 zł Biedronka: Ziemniaki 1 kg. W kwietniu kosztowały 0,99 zł, teraz 1,49 zł Lewiatan: Bułki 4 szt. w kwietniu kosztowały 2,20 zł, teraz 3,58 zł Lewiatan: Banany 1 kg. W kwietniu kosztowały 5,49 zł, teraz 5,99 zł Lewiatan: Filet z kurczaka 1 kg. W...