jedzenie po terminie ważności
AdobeStock
Newsy

Te produkty możecie jeść nawet kilka lat po upływie daty ważności. Niemożliwe? A jednak!

Czy zawsze wyrzucacie jedzenie, gdy widzicie, że upłynął już termin podany na opakowaniu? Niepotrzebnie! Sprawdźcie, które można jeść jeszcze długo po terminie.
Katarzyna Wyborska
styczeń 29, 2021

Nawet dziecko wie, że gdy jedzenie brzydko pachnie, dziwnie wygląda, a co gorsza jest pokryte pleśnią, to absolutnie nie wolno go jeść. Są jednak takie produkty, które nadają się do zjedzenia nawet kilka lat po upływie terminu przydatności do spożycia! Jak to możliwe? I czy jest to bezpieczne? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Co oznaczają daty podane na opakowaniach?

Co roku w Polsce marnują się tony żywności. Polacy kupują mnóstwo jedzenia i często nie są w stanie go zużyć zanim się zepsuje. Każdego miesiąca tracicie średnio 50 złotych przez wyrzucanie żywności! Produkty szybko psujące się, takie jak mięso, warzywa czy owoce, niestety zwykle nie nadają się kompletnie do zjedzenia nawet dzień po przekroczeniu daty podanej na opakowaniu. Ale co w przypadku na przykład kaszy albo makaronu? Osoby zaangażowane w ruch „zero waste” (przeciwko marnowaniu żywności) zwracają uwagę na to, że wyrzucanie jedzenia jest bardzo na rękę producentom artykułów spożywczych. W końcu często nikt nawet nie sprawdza, czy jedzenie w opakowaniu nadal nadaje się do zjedzenia. Patrzycie pewnie na podaną datę i od razu wyrzucacie. Nic dziwnego – nikt nie chce ryzykować zatruciem pokarmowym!

Zobacz także

Daty na opakowaniach

Jednak część produktów jest jak najbardziej jadalna jeszcze jakiś czas po upływie daty ważności. Nawet kilka lat! Ważne jest dokładne czytanie etykiet, ponieważ różnica tkwi w słowach, które podane są obok daty na opakowaniu. Wiecie, o co chodzi?

  • Termin przydatności do spożycia – taki napis znajdziecie na opakowaniach zawierających mięso, sery czy nabiał. Informuje o tym, do kiedy można bezpiecznie zjeść zawartość. Jeśli zdecydujecie się spożyć taki produkt po terminie podanym na opakowaniu, to wówczas producent nie odpowiada za dolegliwości ze strony waszego układu pokarmowego.
  • Data minimalnej trwałości – tak oznaczane są produkty, które można długo przechowywać. Data na opakowaniu mówi o tym, jak długo dany produkt będzie zachowywał swoje właściwości. Jedzenie może więc zmienić kolor, mieć słabszy smak albo aromat, ale może jeszcze kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat nadawać się do spożycia! Będzie po prostu mniej smaczne.

 Jak długo można jeść te produkty po terminie?

Napis informujący o dacie minimalnej trwałości znajdziecie na takich produktach, jak:

  • Fasola – prawidłowo przechowywana nadaje się do zjedzenia nawet przez 5 lat po upływie daty podanej na opakowaniu!
  • Mąka pszenna i razowa – nawet 2 lata po terminie;
  • Cukier – data nie ma znaczenia, cukier można jeść wiele lat po wyprodukowaniu.
  • Sól – jw.
  • Miód  –jw., choć na pewno w między czasie się skrystalizuje.
Komentarze