
Jak wskazują eksperci, w obecnych niepewnych czasach będziemy się zmagać z okresowymi niedoborami różnych produktów. Pojawiająca się w związku z tym panika będzie jedynie podbijała ceny i uruchamiała kolejne limity na zakupy.
Ograniczenia w dostawie energii wstrzymają produkcję mleka
Okazuje się, że obecnie pod ścianą stoi branża mleczarska. Powodem takiej sytuacji jest wprowadzenie planów ograniczeń energii i gazu przez ich dostawców. W komunikacie Związków Polskich Przetwórców Mleka można przeczytać:
– Aktualnie firmy mleczarskie otrzymują pisma od dostawców energii i gazu, zgodnie z którymi przewiduje się wprowadzanie planów ograniczeń w poborze tych mediów do poziomów niepozwalających na utrzymanie produkcji, magazynowania, a nawet funkcjonowania przyzakładowych oczyszczalni ścieków
Jeżeli ograniczenia w dostawie prądu i gazu będą trwać nawet 2-3 dni, może to wywołać prawdziwą katastrofę. Branża mleczarska jest dość specyficzna, a proces produkcyjny i magazynowanie wymagają stałych dostaw nośników energii. Surowiec nie może czekać kilku dni na przetworzenie, a gotowych produktów nie można odpowiednio wówczas zmagazynować. Będzie to rzutować na dostępność mleka i nabiału na półkach sklepowych w całej Polsce.
Problemy branży mleczarskiej odbiją się również na rolnikach
W związku z tym, że surowiec trzeba przetwarzać na bieżąco, przestoje produkcyjne dotkną również dostawców mleka. W tym wypadku braki energetyczne odbiją się na rolnikach, od których odbierany jest produkt. ZPPM widzi w tej całej sytuacji jeszcze jedną bolączkę:
– Nie należy zapominać, że jednocześnie straty poniosą rolnicy – producenci mleka, od których surowiec po prostu nie będzie odbierany. Pojawi się problem, co zrobić z taką ilością niewykorzystanego mleka, jak go zutylizować? Obawiamy się, że konsekwencje takiej sytuacji dla środowiska naturalnego mogą być opłakane
Branża mleczarska już od jakiegoś czasu apeluje do rządu o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących dostaw energii i gazu do zakładów przetwórczych. Wyszła również z propozycją kilku rozwiązań mogących polepszyć obecny stan. Jednak do tej pory nie otrzymała żadnej odpowiedzi. Czy zatem powinniście się szykować na bezmleczne śniadania?
Związek Polskich Przetwórców Mleka (ZPPM) alarmuje, że polskie zakłady mleczarskie otrzymują pisma od dostawców energii z planami ograniczeń dostaw gazu i prądu.https://t.co/8AEtNXlwsn
— Świat Rolnika (@Swiat_Rolnika) August 11, 2022
Źródło: businessinsider.com.pl, portalmleczarski.pl