Te popularne napoje przyspieszają starzenie mózgu. Polacy piją je bez opamiętania
AdobeStock
Newsy

Te popularne napoje przyspieszają starzenie się mózgu. Polacy piją je bez opamiętania

Te napoje towarzyszą nam na co dzień. Niestety, mało kto wie, jak bardzo są one dla nas szkodliwe.

Polacy sięgają po nie na co dzień i od święta. Towarzyszą im podczas obiadów i spożywania przekąsek. Mowa o gazowanych słodkich napojach. Czy wiecie, że pijąc regularnie takie napoje nie tylko narażacie się na ryzyko szybkiego przybrania na wadze, ale również wyrządzacie dużą krzywdę swojemu mózgowi?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Gazowane napoje przyspieszają starzenie mózgu

Gazowane napoje, mimo iż mają przyjemny smak, są bardzo niezdrowe, ponieważ zawierają ogromną ilość cukru. Jego nadmiar może uszkadzać mózg i powodować jego przedwczesne starzenie.

Jak wynika z dwóch badań opublikowanych przez „Alzheimer's & Dementia and Stroke", osoby, które piły słodkie napoje, częściej miały słabą pamięć, mniejszą objętość mózgu i mniejszy hipokamp.

Analiza kontrolna wykazała ponadto, że osoby, które spożywały napoje gazowane z oznaczeniem – dietetyczne - były aż trzy razy bardziej narażone na udar i rozwój demencji w porównaniu z osobami, które nie spożywały tych napojów. Sugeruje to, że napoje dietetyczne wcale nie są zdrowszą alternatywą dla zwykłych napojów gazowanych:

- Wygląda na to, że spożywanie słodkich napojów nie ma zbyt wielu zalet, a zastąpienie cukru sztucznymi słodzikami wcale nie pomaga. Może staromodna dobra woda jest czymś, do czego musimy się przyzwyczaić - powiedział starszy autor badania, doktor Sudha Seshadri.

Zobacz także
Handel

Zła wiadomość. Nie tylko napoje gazowane, ale i te produkty podrożały. Mają ceny z kosmosu

Czy warto pić wodę sodową? Zdziwicie się, jakie ma właściwości

Czy woda gazowana jest mniej zdrowa od niegazowanej? Sprawdzamy fakty o wodzie sodowej

Do czego może doprowadzić nadmierne spożycie słodkich napojów?

Niekontrolowane spożycie cukru było już wcześniej powiązane z chorobami sercowo-naczyniowymi i metabolicznymi, ale według ostatniego badania, tak naprawdę jego długoterminowe skutki wciąż pozostają nieznane.

W badaniu wzięło udział 4000 osób. Uczestnicy eksperymentu spożywali więcej niż dwa słodkie napoje dziennie (napoje gazowane, soki owocowe, napoje bezalkoholowe) — lub więcej niż trzy napoje gazowane tygodniowo.

Naukowcy szczegółowo przeanalizowali dane, takie jak skany rezonansu magnetycznego mózgu i wyniki testów poznawczych dla każdego pacjenta. Wyniki badania wprowadziły ich w osłupienie.

Okazało się, że pacjenci, którzy spożywali duże ilości słodkich napojów, wykazywali oznaki przyspieszonego starzenia się mózgu, które według badania były czynnikami ryzyka dla wcześniejszego pojawienia się choroby Alzheimera. Spożywanie co najmniej jednego napoju gazowanego dziennie wiązało się również ze zmniejszoną objętością mózgu.

Źródło: zdrowie.wprost.pl, pharmacytimes.com

Polska w niechlubnej czołówce europejskiego rankingu. Tych napojów spożywamy najwięcej
AdobeStock
Newsy
Polska w niechlubnej czołówce europejskiego rankingu. Tych napojów spożywamy najwięcej
Nie mamy się czym chwalić. W Polsce spożycie tych niezdrowych napojów jest niestety bardzo wysokie.

Wysoka pozycja w różnych rankingach to zwykle powód do dumy – o ile oczywiście ranking dotyczy czegoś pozytywnego. Niestety, teraz Polska figuruje wysoko na liście, na której raczej nie chciałaby się nigdy znaleźć. Pijemy ogromne ilości słodzonych napojów – czy wprowadzenie podatku cukrowego coś zmieniło w tej kwestii? Polacy mają słabość do słodzonych napojów Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu Polacy mogli się dziwić Amerykanom, którzy wypijają codziennie duże ilości słodkich napojów. Dziś jednak niewiele się od nich różnimy! Eurostat opublikował dane za 2019 rok, dotyczące poziomu spożycia słodkich napojów w krajach Unii Europejskiej. W tym rankingu Polska jest na 5 miejscu i zdecydowanie nie jest to powód do dumy. Czy jest się czym martwić? Badaniem objęto Polaków w wieku powyżej 15 lat. 9% z nich sięga po słodkie napoje codziennie, 10% od czterech do sześciu razy w tygodniu, a 21% od jednego do trzech razy w tygodniu. To częściej, niż wynosi średnia unijna! Wg tej średniej spożycie słodkich napojów wynosi w UE (dla podanej wyżej częstotliwości spożycia) kolejno 9%, 6% i 19%. Z badania wynika także, że po słodkie napoje codziennie sięgają częściej mężczyźni (16%) niż kobiety (9%). Z kolei największe spożycie tego rodzaju napojów jest wśród najmłodszych osób objętych badaniem, czyli w grupie 15-24 lata. Z wiekiem częstotliwość spożywania słodkich napojów maleje. Wpływ słodzonych napojów na zdrowie Nie ma co ukrywać, że słodkie napoje w żaden sposób nie poprawią waszego zdrowia. Wręcz przeciwnie! Zawierają mnóstwo cukru, który wpływa negatywnie na cały organizm. Niszczy szkliwo zębów, co prowadzi do powstawania próchnicy niszczącej zęby , powoduje odkładanie się tkanki...

Sklepy czynne całą dobę
Pixabay/Igor Ovsyannkkov
Newsy
Przez podatek cukrowy podrożały słodkie napoje. W tym sklepie Colę kupicie za jedynie 2,49 zł.
1 stycznia to zwyczajowo dzień, w którym w życie wchodzą nowe przepisy. Niestety czasem także te mało przyjemne.

Takim na pewno jest wprowadzenie tzw. podatku cukrowego. Nowa danina według słów członków rządu została wprowadzona tylko i wyłącznie ze względu na troskę o zdrowie dzieci. Tak przynajmniej wynika ze słów ówczesnej minister rozwoju Jadwigi Emilewicz z zeszłego roku. Czy spożycie niezdrowych i tuczących napojów spadnie po podwyżkach cen? Tego nie wiemy. Wiemy natomiast jedno, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Budżet państwa zasilą miliony z nowego podatku. Spójrzmy na liczby. O ile podrożały już słodkie napoje? Ceny coli ostro w górę Nowa opłata dotyczy napojów dosładzanych cukrami i słodzikami. Opłata zależy od ilości „nadprogramowego cukru” w składzie produktu. Nie dotyczy za to m.in. naturalnych soków owocowych. W kilka dni popularne napoje takie jak Coca Cola, Fanta, Mirinda czy 7UP czy Mountain Dew podrożały o ok. 40%. Np. w popularnej sieci Biedronka Coca Cola o pojemności 1,75 l  kosztowała w zeszłym roku jeszcze 4,35 zł. Teraz za butelkę tego gazowanego napoju zapłacimy aż 6,29 zł. Podobne wzrosty cen dotyczą Pepsi, a także różnego rodzaju oranżad. Popularna Hellena (butelka 1,25 l) podrożała w Biedronce o całą złotówkę. Na otarcie łez Amatorzy słodkich gazowanych napojów będą musieli zagryźć zęby i po prostu zapłacić nieco więcej, jeżeli nie zdecydują się na prozdrowotne zmiany swoich przyzwyczajeń. Na pocieszenie możemy poinformować smakoszy kolorowych oranżad i gazowanych napitków, że sklepy już przygotowały pewne promocje. I tak wspomniana już przez nas Biedronka oferuje od 04.01 do 09.01 napój gazowany Cola Original, butelka 1,5 l, w cenie 2,49 zł. To 37% mniej, niż wynosi cena regularna tego produktu.

podatek cukrowy
AdobeStock
Newsy
Lubisz gazowane napoje? Szykuj się na poważne zmiany
Rządzący przygotowali nowe przepisy dotyczące napojów gazowanych - sprawdźcie, jakie zmiany nas czekają.

Nie mamy dobrych wiadomości dla miłośników słodkich napojów gazowanych! Rządzący postanowili zadbać o wasze zdrowie i przygotowali szereg zmian, które niedługo wejdą w życie. Słodka akcyza Ponieważ problem otyłości wśród Polaków i ich dzieci jest coraz bardziej poważny, rząd postanowił zacząć działać. Ustalono, że winowajcą są słodkie napoje gazowane, w związku z czym padł pomysł objęcia ich swego rodzaju akcyzą, zgodnie z ustawą o opłacie cukrowej. Można w niej znaleźć zapis mówiący o tym, że napoje gazowane obejmie dodatkowa opłata w wysokości 50 gr na każdy litr. Co więcej, jeśli napój zawiera kofeinę (np. Coca-Cola) lub taurynę (napoje energetyczne), to należy doliczyć kolejne 10 gr na litr. Jakie jeszcze opłaty są ustalone w nowej ustawie? Podwyżki cen napojów Jak udało nam się ustalić, opłata 50 gr za litr nie jest stała. Jeśli w danym napoju ilość substancji słodzących przekracza 5 gramów na 100 ml, to doliczana będzie dodatkowa opłata w wysokości 5 groszy za każdy dodatkowy gram cukru na 100 ml. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Zebraliśmy dla was wszystkie te informacje w małym podsumowaniu: Słodki napój gazowany: +50 gr za litr Słodki napój gazowany zawierający kofeinę i/lub taurynę: powyższa opłata oraz +10 gr za litr Napój, w którym ilość cukru przekracza 5 g na 100 ml: +5 gr za każdy gram substancji słodzącej oraz powyższe opłaty Co to oznacza? Po wejściu w życie nowej ustawy, litrowa butelka Coca-Coli podrożeje o 87 groszy! Natomiast jeśli robimy zapasy i kupujemy Colę w dwulitrowych butelkach, to przyjdzie nam zapłacić za nie aż o 1,45 zł więcej! Przy dużych zakupach taka opłata robi naprawdę dużą różnicę, a przecież tych podwyżek nie odczują tylko zwykli konsumenci. Przyjdzie nam zapłacić więcej...

Działają antydepresyjnie i właśnie trwa na nie sezon. Wprowadźcie je do diety w trosce o swoje zdrowie
AdobeStock
Newsy
Działają antydepresyjnie i właśnie trwa na nie sezon. Wprowadźcie je do diety w trosce o swoje zdrowie
Grzyby pojawiły się już w lasach i na naszych talerzach. Wszyscy cenimy je za ich wyjątkowy aromat i tak ceniony w kuchni smak umami. Okazuje się jednak, że oprócz walorów smakowych, grzyby mają też cenne właściwości zdrowotne.

Grzyby od wieków są cenione za swój smak i zapach, jednak przy zwykło się o nich mówić, że mają niewiele wartości odżywczych. Ten mit warto jednak obalić, gdyż w rzeczywistości te leśne skarby mają wiele właściwości, wspierających nie tylko nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.  Grzyby dla zdrowia ciała i ducha Naukowcy z Penn State College of Medicine w Hershey przeprowadzili aż trzy badania nad potencjalnymi zdrowotnymi korzyściami, płynącymi z jedzenia grzybów. Pierwsze badanie sugerowało, że jedzenie grzybów może obniżać prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Kolejne, wiązało spożywanie grzybów ze zmniejszaniem prawdopodobieństwa przedwczesnej śmierci. Ostatnie natomiast udowadniało, że włączając do diety umiarkowane dawki grzybów, zmniejszamy ryzyko zachorowania na depresję. Wyniki tych badań opublikowano w piśmie „Journal of Affective Disorders”. Czy jedzenie grzybów chroni przed depresją? W latach 2005-2016 zbierano dane od ponad 24 tysięcy dorosłych mieszkańców USA i pytano ich o dietę oraz zdrowie psychiczne. Naukowcy z Penn State College of Medicine zauważyli, że uczestnicy badania, którzy spożywali grzyby, wykazywali niższe ryzyko zachorowania na depresję. Średni wiek badanych wynosił 45 lat, a większość z nich (66 proc.) była rasy białej. Według badania, największe ilości grzybów w swojej diecie miały białe kobiety z wyższym wykształceniem. Choć badanie pokazało zależność między jedzeniem grzybów, a zmniejszeniem ryzyka chorowania na depresję, naukowcy stwierdzili także, że większe ilości grzybów wcale nie zapewniały lepszych rezultatów. Nie warto więc przesadzać i spożywać ich w nadmiarze, gdyż nie spowoduje to większej ochrony przed depresją. Zawsze należy też pamiętać, że kiedy widzimy u siebie objawy depresji, powinniśmy udać się do...