czy plastikowe akcesoria do kuchni są zdrowe
Pixabay
Newsy

Te popularne i tanie akcesoria do kuchni są bardzo niebezpieczne. Zawierają rakotwórcze substancje. Lepiej wyrzućcie je do kosza

Wielu z nas przy zakupie różnych rzeczy kieruje się głównie ceną. Jednak taki wybór nie zawsze jest słuszny, a w niektórych przypadkach może być nawet niebezpieczny!

Od dłuższego czasu bardzo popularne w Polsce są czarne, wykonane z plastiku akcesoria kuchenne. Dlaczego tyle osób tak chętnie ich używa? Powód jest bardzo prosty. Przede wszystkim narzędzia te są niezwykle tanie – o wiele tańsze od stalowych, których dawniej się używało. Są nawet tańsze od drewnianych łyżek i łopatek. Do tego wielu ludzi używa dziś patelni i garnków pokrytych teflonem. Jak wiadomo, ta powłoka jest dość delikatna i łatwo można ją porysować. Dlatego producenci naczyń teflonowych zalecają, by używać do nich tylko plastikowych narzędzi, które nie porysują delikatnej powierzchni. Jednak czy plastikowe chochle i inne akcesoria są bezpieczne dla zdrowia?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Niebezpieczny plastik

Trzeba przyznać, że plastikowe akcesoria są o wiele wygodniejsze w użyciu niż stalowe. Nie nagrzewają się tak mocno, dlatego można bez obaw na przykład spróbować zupy za pomocą plastikowej łyżki. Z drugiej strony trzeba uważać, ponieważ plastikowa łopatka pozostawiona zbyt długo na patelni, zacznie się po prostu topić! Ryzyko zniszczenia kuchennych narzędzi i bardzo nieprzyjemnego swądu palonego plastiku, to nie jedyne zagrożenie, jakie niosą ze sobą te przedmioty. Przeprowadzone badania wykazały, że mogą być one bardzo niebezpieczne dla zdrowia!

Zobacz także
ogórki konserwowe kiszone

Kupujecie ogórki kiszone czy kwaszone? Tylko jedne z nich są zdrowe. Wiecie które?

Kapusta na gołąbki

Przygotowywanie kapusty do gołąbków jest czasochłonne? Dzięki temu trikowi wystarczy wam kilka minut

W sklepach wielobranżowych, można dziś kupić nawet cały zestaw akcesoriów kuchennych za kilka złotych. Nic dziwnego, że tak wiele osób chętnie je kupuje! Są to chochle, łyżki i łopatki z tworzywa sztucznego, pokryte czarnym nylonem. Właśnie to tworzywo zagraża waszemu zdrowiu.

MDA w chochlach

W akcesoriach z czarnego nylonu znajduje się niebezpieczna substancja o nazwie 4,4-Metylenodianilina, w skrócie 4,4-MDA. Wywołuje ona u ludzi takie objawy jak nudności, bóle brzucha, zawroty głowy, zatrucie pokarmowe albo gorączka. Ponadto, częste przyjmowanie tej substancji do organizmu prowadzi do uszkodzenia wątroby! Niewykluczone jest też, że 4,4-MDA może być przyczyną nowotworów. Przeprowadzono badanie na zwierzętach, którym podawano ten związek. Wykryto u nich zmiany w narządach wzroku, nerek i wątroby. Natomiast Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, włączyła metylenodianilinę do grupy substancji powodujących nowotwory.

Jak MDA przedostaje się do organizmu?

Zawarta w czarnym nylonie metylenodianilina, dostaje się do przygotowywanego jedzenia poprzez podgrzewanie. Wystarczy więc, że zostawicie chochlę w zupie podczas gotowania, a zacznie ona wydzielać niebezpieczne związki wprost do jedzenia! Należy więc pilnować, by plastikowe akcesoria miały jak najmniej styczności z gorącym jedzeniem, a najlepiej w ogóle wymienić je na stalowe.

pilne
Newsy
GIS ostrzega: nie używajcie tego produktu. Został skażony i jest niebezpieczny dla zdrowia
Uważajcie na zakupach i w swoich kuchniach! Kolejny produkt, którego używamy w kuchni został uznany za niebezpieczny dla zdrowia!

Złą passę mają za sobą akcesoria kuchenne z sieci sklepów Auchan. Po tym jak Główny Inspektorat Sanitarny przestrzegał przed trefnymi łyżkami cedzakowymi, teraz przyszedł czas na chochle. Zwykle nie przykładamy zbyt wielkiej wagi do wyboru kuchennych narzędzi. Częściej na decyzję wpływa cena, a nie materiał, z którego zostały one wykonane. Chochelka z sieci Auchan Tymczasem wydaje się, że lepiej zaufać łyżkom metalowym i drewnianym. Te plastikowe mogą być źródłem nieprzyjemnych niespodzianek. Jak choćby chochelka sprzedawana do niedawna we francuskiej sieci sklepów Auchan. Spójrzcie, czy przypadkiem takie oto narzędzie nie znalazło się ostatnio w waszych kuchniach. Według informacji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, takie oto właśnie chochle mogą grozić przedostaniem się do żywności niebezpiecznych substancji. Sprawdźcie swoje kuchnie Mowa tu o niejakich pierwszorzędnych aminach aromatycznych. To właśnie ich obecność stwierdzili laboranci z państwowego urzędu. Wadliwe okazały się produkty oznaczone kodem kreskowym 3245676703573 o numerze partii 08/2019. Wiemy już, że firma Auchan wycofała nieszczęsne chochle ze sprzedaży i zobowiązała się do ostrzeżenia klientów w swoich sklepach przed używaniem niebezpiecznych akcesoriów. Źródło: gov.pl

deska do krojenia
Pixabay
Newsy
Szklana, drewniana czy plastikowa? Która z tych desek do krojenia jest najbardziej niebezpieczna dla zdrowia?
Jaką deskę do swojej kuchni wybrać? Która jest bezpieczna, a która grozi namnażaniem bakterii? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu specjalnie dla was.

Polietylen, czyli sztuczny materiał z którego robione są plastikowe deski, jest lżejszy od drewna, dostępny w przeróżnych kolorach i kształtach. Jest bezpieczny, pozbawiony groźnych toksyn, odporny na działanie różnych kwasów i wysokoprocentowych alkoholi i wysokich temperatur. To wszystko pozwala na wybór odpowiedniego przedmiotu. W sam raz dla waszych potrzeb, a także tak, by deska współgrała z wystrojem waszej kuchni. Jaką deskę plastikową wybrać do swojej kuchni? Solidne deski plastikowe uchodzą za dość higieniczne. Ponadto, można je myć w coraz popularniejszych w polskich domach zmywarkach. Dlatego też chętnie używa się plastikowych, polietylenowych desek w gastronomii – według ekspertów z Państwowej Inspekcji Sanitarnej – dla zachowania higieny przygotowania jedzenia i wygody. Przyjęło się używać plastikowych desek czerwonych do mięsa surowego, brązowe do mięsa po obróbce termicznej, niebieskie do surowych ryb, żółte do drobiu, a zielone do krojenia warzyw. Wbrew pozorom, taki podział wcale nie musi uchodzić za bezsensowny – odgórne przydzielenie desek do konkretnego rodzaju jedzenia, pozwala na zachowanie lepszego standardu higieny. Miedzy bajki należy włożyć pokutujący wciąż mit, że deski plastikowe są zawsze tańsze niż te solidne, drewniane. Jaką deskę powinno się wybrać? Niestety, plastikowa deska innej plastikowej desce nierówna. Na rynku są i droższe, solidniejsze i bezpieczniejsze deski z tworzywa sztucznego i gorsze, bardzo niebezpieczne w codziennym użytkowaniu. Różnicę poczujecie już po kilku tygodniach intensywnego użytkowania. Tanie, miękkie, kiepskiej jakości deski plastikowe, będą zmasakrowane nożem już po niecałym miesiącu. Nie chodzi tu o wrażenia wizualne i wygląd deski - dziury, zagłębienia i rysy na desce...

Dlaczego w kuchni nie powinno się korzystać z drewnianej łyżki
Adobe Stock
Newsy
Używacie drewnianej łyżki do mieszania potraw? Ostrzegamy, wyrzućcie ją jak najszybciej
Kuchnia bez porządnej łyżki to jak uczeń bez zeszytu. Większość gospodyń decyduje się na te wykonane z drewna. Choć wydawać by się mogło, że są najlepsze, w rzeczywistości ich używanie może zagrażać waszemu zdrowiu.

Obok talerzy, szklanek i sztućców, podstawowy element wyposażenia każdej kuchni stanowią duże łyżki. Na co dzień wykorzystujecie je do gotowania, a mówiąc ściślej do mieszania potraw w garnku lub na patelni. Ale czy każda z nich się do tego nadaje? Jakich łyżek używać do mieszania potraw? Na rynku istnieje mnóstwo łyżek kuchennych. Różnią się między sobą nie tylko przeznaczeniem, kolorem i designem, ale również tworzywem, z którego zostały wykonane. Drewniane, silikonowe, plastikowe oraz metalowe – wszyscy mamy je w swoich kuchniach. To właśnie kwestia tworzywa powinna przykuć waszą uwagę i stanowić priorytet. W końcu stawką jest zdrowie wasze i waszych bliskich. Zapewne myślicie sobie, że łyżki nie mogą być groźne? Nic bardziej mylnego. Zaraz się o tym przekonacie.  Wady i zalety różnych łyżek kuchennych Drewniane łyżki kuchenne Wielu uważa, że drewniane łyżki kuchenne są najlepsze. Nie tylko ładnie wyglądają i są tanie, ale również nie niszczą teflonowych powłok w garnkach czy patelniach. Okazuje się jednak, że tego typu przybory nie są idealne. Mają całkiem sporo, istotnych dla waszego zdrowia wad. Drewniane łyżki należy bardzo dokładnie myć po każdym użyciu. Niestety, wilgotne drewno to idealne środowisko dla bakterii, które z powodzeniem namnażają się na waszych przyborach.  Z racji, że jest to naturalny surowiec, wykazuje także tendencję do nasiąkania zapachami, tłuszczem oraz kolorami - po burakach już jej nie domyjecie. Ponadto tego typu łyżki często pękają, przez co gromadzą się w nich resztki jedzenia, które nie sposób wydobyć. To po prostu niezdrowe i niehigieniczne. Metalowe łyżki kuchenne Łyżki wykonane z metalu również mają wielu zwolenników. Prawdopodobnie dlatego, że nie tylko idealnie...

Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?
AdobeStock
Newsy
Kaucja za plastikowe i szklane butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?
W Polsce być może niebawem zacznie obowiązywać kaucja za butelki z plastiku. O ile podrożeje woda i napoje i jak będzie można dokonać zwrotu?

Zanieczyszczenie środowiska odpadami z plastiku jest coraz poważniejsze. Z tego powodu postanowiono wprowadzić kaucję na plastikowe butelki, by zachęcić ludzi do ich zwrotu. O ile zdrożeją napoje sprzedawane w plastikowych butelkach i jak będzie wyglądał zwrot? Sprawdźcie. Ekologiczne rozwiązania w trosce o środowisko Pomysł kaucji za plastikowe butelki nie jest nowy. Rozważano wprowadzenie takiego rozwiązania już od dłuższego czasu, ponieważ problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem jest coraz poważniejszy. Próbuje się walczyć z tym na wiele sposobów – od kilku lat obowiązuje wysoka opłata za plastikowe torebki w sklepach i wygląda na to, że pomysł jest bardzo skuteczny. Praktycznie od początku wprowadzenia opłaty Polacy zaczęli przynosić własne torby na zakupy, by nie płacić dodatkowo kilku złotych za foliowe torebki. Kaucja za plastikowe butelki Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że trwają przygotowania do wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. Poseł Jacek Ozdoba opowiedział o szczegółach: Będziemy mieli system kaucyjny w Polsce. Jestem jego entuzjastą i badania pokazują, że bardzo duże grono Polaków również. Z przedsiębiorcami już się konsultowaliśmy, mamy zebrane założenia i czekamy na to, aż będę mógł tę propozycję przedstawić. Jeszcze nie jest znana dokładna wysokość kaucji za butelki. Prawdopodobnie wyniesie mniej więcej tyle, ile w sąsiadujących z Polską krajach, w których kaucja za butelki z plastiku obowiązuje od wielu lat. Tam za zwrot jednej plastikowej butelki można liczyć na kwotę w wysokości 25-50 eurocentów. Możliwe więc, że w Polsce napoje sprzedawane w plastikowych butelkach zdrożeją nawet o 1-2 złote, choć na razie rządzący uspokajają, że jeszcze trwają rozmowy z przedsiębiorcami w tej sprawie. Mówi się o kwotach rzędu 50 groszy...