mycie naczyn
Adobe Stock
Newsy

Te płyny do naczyń poleca UOKIK. Który najlepiej poradzi sobie z górą naczyń po świętach?

Po świętach dwie rzeczy są pewne. Będziemy najedzeni i nie będzie komu zmywać. Jeśli znacie podobne rozterki z autopsji zapraszamy do lektury. Oto lista płynów do naczyń, które rozprawią się z tłuszczem i ciężkimi zabrudzeniami.
Aleksandra Jaworska
grudzień 22, 2020

Jeśli to zazwyczaj wy zmywacie po obiedzie, wiecie, że niemożliwe jest umycie tłustej patelni samą wodą.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Czym jest emulgacja?

Cząsteczki patelni nie mieszają się z tłuszczem. Emulgacja to proces rozbijania tłuszczu na mniejsze cząstki tak, aby jego połączenie z wodą było możliwe. Właśnie w ten sposób tworzy się emulsja. Badane płyny posiadały zdolność emulgowania tłuszczów.

Co ważne, im wyższa wartość emulgowania tłuszczów przekłada się na skuteczniejsze usuwanie przez płyn tłustych zabrudzeń. Z pierwszych wniosków, nawet pojemności płynów mogą się różnić. Lewiatana cytrynowego, jednego z tańszych płynów, jest o 30 ml mniej niż deklaruje na etykiecie producent.

UOKiK przebadał płyny do naczyń

Najwyższe wyniki zdolności myjącej uzyskał płyn Fairy cytryna, Pur Sekrety Kucharza Soda Efffect i Ludwik cytrynowy. Najgorzej w tej kategorii poradziły sobie Lewiatan cytrynowy i Help cytryna. Badania co przeprowadzane cyklicznie i podawane do publicznej wiadomości. UOKiK stoi po stronie konsumentów i wspiera ich, aby podejmowali swoje decyzje zakupowe na podstawie rzetelnych danych.

Najlepszy płyn do mycia naczyń wg UOKiK

Przetestowano 10 najpopularniejszych marek płynów do zmywania, wytypowanych na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa w supermarketach, dyskontach i drogeriach. Cztery z nich to marki własne: Lewiatan, Lidl oraz dwie z sieci Biedronka.

Wszystkie płyny, zgodnie z przyjętymi założeniami, zawierały od 5 do 15 proc. anionowych środków powierzchniowo czynnych oraz poniżej 5 proc. niejonowych środków powierzchniowo czynnych i/lub amfoterycznych środków powierzchniowo czynnych.

Przyjrzano się kilku kluczowym parametrom wpływającym na jakość i komfort zmywania. Po pierwsze, zbadano zdolność myjącą płynów, czyli ich skuteczność w usuwaniu zabrudzeń. Po drugie, testowano zdolność emulgowania tłuszczów. Po trzecie, sprawdzono odczyn pH produktów.

plyn do mycia naczyn
uokik.gov.pl

Porady przed zakupem płynu do naczyń

Jeśli wybieracie się na zakupy przedświąteczne, w tym higieniczne, pamiętajcie i kilku prostych zasadach.

  • Czytajcie dokładnie etykiety i stosujcie zalecaną przez producenta dawkę płynu. Pamiętajcie, że mycie w kąpieli myjącej to oszczędność zużycia wody z stosunku do mycia pod bieżącą wodą. Jeśli zużyjecie mniej wody do płukania naczyń, ochronicie środowisko.

  • Zmywajcie w wodzie jak najcieplejszej, płuczcie jak w najzimniejszej.

  • Stosujcie rękawice ochronne w trakcie zmywania. Jeśli nie zmywacie w rękawicach wybierajcie płyny o pH naturalnym dla skóry dłoni, którego wartość wynosi 5-6.

  • Przy wyborze produktów zwróćcie uwagę na ich skład i zawartość procentową poszczególnych składników. Może się okazać, że płyny znacznie różniące się cenowo mają podobną skuteczność.

Źródło: uokik.gov.pl

Komentarze
ość w gardle
Adobe Stock
Newsy Co zrobić, gdy ość stanie w gardle? Nie jedzcie chleba, sięgnijcie po…
Ryby, a w szczególności bogaty w ości karp, to podstawa każdej wigilijnej kolacji. Niestety, ich nieostrożne i nieuważne jedzenie może skończyć się tragicznie. Jeśli ość stanie wam w gardle pod żadnym pozorem nie zagryzajcie jej chlebem! Ten może tylko zaszkodzić.
Weronika Kępa
grudzień 22, 2020

Choć wybieranie ości z ryby to czasochłonne i mało przyjemne zajęcie , warto mu poświęcić te kilkanaście minut. Bowiem ich spożywanie nie należy do bezpiecznych, istnieje duże ryzyko, że któraś w końcu utknie wam w gardle. W tym temacie warto zachować ostrożność. Nie zagryzajcie ości chlebem Jeśli taka sytuacja mimo wszystko się wydarzy, pod żadnym pozorem nie zagryzajcie ości chlebem! Ta praktyka może tylko zaszkodzić! Bowiem przełykanie sprawi, że mięśnie gardła się zacisną, a ość wbije się wam jeszcze głębiej. W najgorszym wypadku może dojść nawet do przebicia aorty i zgonu . W takiej sytuacji laryngolodzy zalecają przede wszystkim zachowanie spokoju. Bowiem większość ości można bezproblemowo usunąć w domowych warunkach. Do tego celu potrzebne są długa pęseta i latarka w telefonie. Wystarczy, że pacjent otworzy szeroko buzię, a jeden z członków rodziny spróbuje zlokalizować ość przy pomocy latarki, a następnie szybko złapie ją pęsetą i wyjmie. Jeśli jednak ości nie widać lub jej usunięcie jest bardzo trudne, należy jak najszybciej udać się do szpitala, gdzie pacjentem zaopiekuje się lekarz. Świąteczna wizyta u lekarza W takim przypadku specjalista może wykonać jedną z trzech czynności – zlokalizować ość przy pomocy specjalnego lusterka, zrobić videolaryngoskopię lub zdjęcie rentgenowskie. Pamiętajcie jednak, że ość w gardle nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla waszego życia, dlatego też najprawdopodobniej nie zostaniecie natychmiast wpuszczeni do lekarskiego gabinetu.  Niewyjęta ość może prowadzić nawet do śmierci Jeśli jednak uważacie, że zagnieżdżona w gardle ość nie stanowi problemu, bo w sumie tak bardzo wam nie przeszkadza, to jesteście w ogromnym błędzie. Bowiem ciało obce znajdujące się w waszym organizmie może być przyczyną naprawdę...

Przeczytaj