Jeśli to zazwyczaj wy zmywacie po obiedzie, wiecie, że niemożliwe jest umycie tłustej patelni samą wodą.

Czym jest emulgacja?

Cząsteczki patelni nie mieszają się z tłuszczem. Emulgacja to proces rozbijania tłuszczu na mniejsze cząstki tak, aby jego połączenie z wodą było możliwe. Właśnie w ten sposób tworzy się emulsja. Badane płyny posiadały zdolność emulgowania tłuszczów.

Co ważne, im wyższa wartość emulgowania tłuszczów przekłada się na skuteczniejsze usuwanie przez płyn tłustych zabrudzeń. Z pierwszych wniosków, nawet pojemności płynów mogą się różnić. Lewiatana cytrynowego, jednego z tańszych płynów, jest o 30 ml mniej niż deklaruje na etykiecie producent.

UOKiK przebadał płyny do naczyń

Najwyższe wyniki zdolności myjącej uzyskał płyn Fairy cytryna, Pur Sekrety Kucharza Soda Efffect i Ludwik cytrynowy. Najgorzej w tej kategorii poradziły sobie Lewiatan cytrynowy i Help cytryna. Badania co przeprowadzane cyklicznie i podawane do publicznej wiadomości. UOKiK stoi po stronie konsumentów i wspiera ich, aby podejmowali swoje decyzje zakupowe na podstawie rzetelnych danych.

Zobacz także:

Najlepszy płyn do mycia naczyń wg UOKiK

Przetestowano 10 najpopularniejszych marek płynów do zmywania, wytypowanych na podstawie rozeznania rynku, które przeprowadziła Inspekcja Handlowa w supermarketach, dyskontach i drogeriach. Cztery z nich to marki własne: Lewiatan, Lidl oraz dwie z sieci Biedronka.

Wszystkie płyny, zgodnie z przyjętymi założeniami, zawierały od 5 do 15 proc. anionowych środków powierzchniowo czynnych oraz poniżej 5 proc. niejonowych środków powierzchniowo czynnych i/lub amfoterycznych środków powierzchniowo czynnych.

Przyjrzano się kilku kluczowym parametrom wpływającym na jakość i komfort zmywania. Po pierwsze, zbadano zdolność myjącą płynów, czyli ich skuteczność w usuwaniu zabrudzeń. Po drugie, testowano zdolność emulgowania tłuszczów. Po trzecie, sprawdzono odczyn pH produktów.

Porady przed zakupem płynu do naczyń

Jeśli wybieracie się na zakupy przedświąteczne, w tym higieniczne, pamiętajcie i kilku prostych zasadach.

  • Czytajcie dokładnie etykiety i stosujcie zalecaną przez producenta dawkę płynu. Pamiętajcie, że mycie w kąpieli myjącej to oszczędność zużycia wody z stosunku do mycia pod bieżącą wodą. Jeśli zużyjecie mniej wody do płukania naczyń, ochronicie środowisko.

  • Zmywajcie w wodzie jak najcieplejszej, płuczcie jak w najzimniejszej.

  • Stosujcie rękawice ochronne w trakcie zmywania. Jeśli nie zmywacie w rękawicach wybierajcie płyny o pH naturalnym dla skóry dłoni, którego wartość wynosi 5-6.

  • Przy wyborze produktów zwróćcie uwagę na ich skład i zawartość procentową poszczególnych składników. Może się okazać, że płyny znacznie różniące się cenowo mają podobną skuteczność.

Źródło: uokik.gov.pl