Są podobne do malin, jednak wygrywają z nimi kolorem. To właśnie ten kolor sprawia, że są źródłem cennych dla zdrowia przeciwutleniaczy. Związków, które zapobiegają procesom nowotworowym, rozwojowi cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy i przedwczesnego starzenia komórek. 

Do kiedy trwa sezon na jeżyny? 

Sezon na te drogocenne owoce jest dość krótki, bo trwa nieco ponad półtora miesiąca. Zaczyna się pod koniec lipca i kończy się we wrześniu. Warto więc się pospieszyć i zrobić wartościowe przetwory z jeżyn. 

Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami działki, pomyślcie o tym, by zasadzić na niej krzak tych owoców. Po kilku latach obdarzy was taką ilością jeżyn, że będziecie mogli obdarować nim całą rodzinę. 

Zobacz także:

W jaki sposób jeżyny mogą zapobiegać rakowi? 

W profilaktyce antynowotworowej spożywanie takich owoców jak jagody, borówki czy jeżyny jest ogromną wartością i dobrodziejstwem dla organizmu. Najciemniejsze z tej grupy jeżyny zawierają kilka wyjątkowo silnych antyoksydantów, takich jak: 

  • antocyjany,  

  • kwasy fenolowe,  

  • kwas elagowy. 

Nie od dziś wiadomo, że przeciwutleniacze niszczą wolne rodniki, przyczyniające się do powstawania komórek rakowych. Znajdujące się na czele listy antocyjany to z kolei związki, które są skutecznym narzędziem w profilaktyce nowotworów. Mogą hamować zmiany rakowe a także spowalniać i przeciwdziałać nowotworom: wątroby, żołądka, jelita grubego, płuc, prostaty czy szyjki macicy. 

Przepis na surową konfiturę z jeżyn

Składniki: 

  • 1 kg jeżyn 

  • pół szklanki cukru 

Sposób przygotowania: 

  1. Owoce oczyśćcie, odrzućcie uszkodzone okazy i dokładnie umyjcie. 

  1. Włóżcie do garnka i rozgniećcie na miazgę, np. tłuczkiem do ziemniaków. 

  1. Przetrzyjcie przez sito, jeżeli chcecie pozbyć się pestek. Do miąższu dodajcie cukier. 

  1. Słoiki wyparzcie, a wieczka przetrzyjcie spirytusem. 

  1. Włóżcie do nich przetarty miąższ z owoców lub rozgniecione jeżyny. Wierzch konfitury skropcie spirytusem. 

  1. Dokładnie zamknijcie słoiczki. Przechowujcie w lodówce. 

Źródło: zywienie.abczdrowie.pl