Te kwiaty co roku kwitną w trakcie matur. Zróbcie z nich sok na obrzęki i pijcie po 1 łyżce dziennie
Getty/iStock
Newsy

W szkołach matury, więc kwitną kasztany. Zróbcie z nich sok na obrzęki i pijcie po 1 łyżce dziennie

Na widok kwitnących kasztanów jedni wspominają szkolne czasy, a inni poprawiają wyprasowany kołnierzyk i biegną pisać maturę. Właśnie na początku maja, gdy trwają egzaminy dojrzałości, kwitną również kasztany. Zobaczcie, do czego można wykorzystać ich kwiaty.

Młodość zwykle wspomina się z rozrzewnieniem. Ale w życiu wielu z nas pozostaje jedno stresujące przeżycie, do którego raczej nikt nie chce wracać - mowa oczywiście o egzaminie dojrzałości.

Niektórzy nawet pomimo słusznego wieku budzą się czasem w nocy zlani zimnym potem, ponieważ znów przyśniła im się własna matura. Kwitnące kasztany to symbol tego ważnego dnia w życiu każdego młodego człowieka.

Dla tych, którzy już nie muszą się martwić maturami, mamy recepturę na zdrowy sok z kwiatów kasztanowca. Zbierzcie je, póki jeszcze kwitną.  

Właściwości soku z kwiatów kasztanowca

Te piękne i słodko pachnące kwiaty to nie tylko ozdoba, ale i prawdziwa skarbnica cennych substancji. Picie soku z kwiatów kasztanowca pomaga na różne dolegliwości:

  • łagodzi obrzęki i uszczelnia naczynia krwionośne 

  • ma właściwości przeciwzakrzepowe (wyciąg z kasztanowca stosuje się m.in. w maściach na hemoroidy)

  • działa przeciwzapalnie i ściągająco

  • przyspiesza gojenie łagodnych oparzeń i siniaków

Zobacz także
Zróbcie sok z tego warzywa, póki trwa na nie sezon. Daje ulgę przy zaparciach i wzmacnia kości

Zróbcie sok z tego warzywa, póki trwa na nie sezon. Daje ulgę przy zaparciach i wzmacnia kości

Przepis na syrop z pędów sosny najlepszy na kaszel. Taki sam robiła babcia

Ten syrop z pędów pospolitego drzewa zawsze robiło się na wiosnę. Pomoże na szczypanie w gardle

Jak zrobić sok z kwiatów kasztanowca?

Przygotowanie soku z kwiatów kasztanowca trwa dosłownie parę minut. Zbierzcie solidną porcję, co najmniej 200-300 g kwiatów. Następnie wsypcie je do kielicha blendera, wlejcie odrobinę wody, by ostrza zaczęły pracować, i zblendujcie. Teraz wystarczy odcedzić sok, przelać do butelki i zakręcić. Sok z kwiatów kasztanowca można przechowywać w lodówce przez maksymalnie 2-3 dni. Pijcie po 1 łyżce dziennie, na czczo przed śniadaniem.

Pamiętajcie, by kwiaty zbierać z drzew, które stoją możliwie jak najdalej od drogi, którą jeżdżą samochody. Warto wybrać się po kwiaty rano, w słoneczny dzień. 

Jak inaczej wykorzystać kwiaty kasztanowca?

Z kwiatów kasztanowca sporządza się też nalewkę, maść czy herbatę. Herbatkę każdy z was może zrobić z łatwością w domu. Część zebranych kwiatów wysuszcie i przesypcie do słoika. Później wystarczy wsypać jedną garść do dzbanka, zalać wrzątkiem i parzyć przez 10-15 minut. Po odcedzeniu i ostudzeniu napar jest od razu gotowy do wypicia.

Taka herbata działa rozkurczowo i może przynieść ulgę przy bólach miesiączkowych. Ma również lekkie działanie ściągające i przeciwbakteryjnie. 

Pamiętajcie też, że w razie wystąpienia alergii należy przerwać stosowanie, a przy silnej reakcji alergicznej natychmiast wezwać lekarza.