
Młodość zwykle wspomina się z rozrzewnieniem. Ale w życiu wielu z nas pozostaje jedno stresujące przeżycie, do którego raczej nikt nie chce wracać - mowa oczywiście o egzaminie dojrzałości.
Niektórzy nawet pomimo słusznego wieku budzą się czasem w nocy zlani zimnym potem, ponieważ znów przyśniła im się własna matura. Kwitnące kasztany to symbol tego ważnego dnia w życiu każdego młodego człowieka.
Dla tych, którzy już nie muszą się martwić maturami, mamy recepturę na zdrowy sok z kwiatów kasztanowca. Zbierzcie je, póki jeszcze kwitną.
Właściwości soku z kwiatów kasztanowca
Te piękne i słodko pachnące kwiaty to nie tylko ozdoba, ale i prawdziwa skarbnica cennych substancji. Picie soku z kwiatów kasztanowca pomaga na różne dolegliwości:
-
łagodzi obrzęki i uszczelnia naczynia krwionośne
-
ma właściwości przeciwzakrzepowe (wyciąg z kasztanowca stosuje się m.in. w maściach na hemoroidy)
-
działa przeciwzapalnie i ściągająco
-
przyspiesza gojenie łagodnych oparzeń i siniaków
Jak zrobić sok z kwiatów kasztanowca?
Przygotowanie soku z kwiatów kasztanowca trwa dosłownie parę minut. Zbierzcie solidną porcję, co najmniej 200-300 g kwiatów. Następnie wsypcie je do kielicha blendera, wlejcie odrobinę wody, by ostrza zaczęły pracować, i zblendujcie. Teraz wystarczy odcedzić sok, przelać do butelki i zakręcić. Sok z kwiatów kasztanowca można przechowywać w lodówce przez maksymalnie 2-3 dni. Pijcie po 1 łyżce dziennie, na czczo przed śniadaniem.
Pamiętajcie, by kwiaty zbierać z drzew, które stoją możliwie jak najdalej od drogi, którą jeżdżą samochody. Warto wybrać się po kwiaty rano, w słoneczny dzień.
Jak inaczej wykorzystać kwiaty kasztanowca?
Z kwiatów kasztanowca sporządza się też nalewkę, maść czy herbatę. Herbatkę każdy z was może zrobić z łatwością w domu. Część zebranych kwiatów wysuszcie i przesypcie do słoika. Później wystarczy wsypać jedną garść do dzbanka, zalać wrzątkiem i parzyć przez 10-15 minut. Po odcedzeniu i ostudzeniu napar jest od razu gotowy do wypicia.
Taka herbata działa rozkurczowo i może przynieść ulgę przy bólach miesiączkowych. Ma również lekkie działanie ściągające i przeciwbakteryjnie.
Pamiętajcie też, że w razie wystąpienia alergii należy przerwać stosowanie, a przy silnej reakcji alergicznej natychmiast wezwać lekarza.