W upały nie brakuje pomysłów na przygotowywanie chłodnych napojów, które mają przynieść ulgę przy wysokich temperaturach. Niektórzy paradoksalnie zalecają picie herbaty w upał - tak robią na przykład Arabowie, którzy w ciągu dnia popijają słodką herbatę miętową, kardamonową czy cynamonową małymi łykami.

Przy wysokich temperaturach sprawdza się również zielona herbata, która ma właściwości schładzające organizm. Najlepiej działa wypijana na zimno. A czy wiedzieliście, że na zimno można ją również parzyć?

Czy zieloną herbatę można parzyć na zimno?

W ciepły dzień wypicie szklanki zimnej zielonej herbaty z kilkoma kostkami lodu szybko przynosi ulgę. Jednak zagotowanie wody, zalanie herbaty, odczekanie aż wystygnie i jeszcze schładzanie jej w lodówce zajmuje bardzo dużo czasu. Jeśli nie macie połowy dnia na przyrządzanie takiego napoju, mamy dla was dobre wieści - zieloną herbatę można „zaparzyć” także na zimno!

Zobacz także:

Jak to możliwe? Wystarczy wsypać kilka łyżeczek liści zielonej herbaty do dzbanka i zalać je chłodną, niegazowaną wodą mineralną (albo przefiltrowaną). Po około dwóch godzinach tak przygotowana herbata będzie już gotowa do spożycia. Dodajcie do niej kostki lodu i gotowe! Co więcej, zielona herbata parzona na zimno będzie mniej gorzka i cierpka od tej parzonej w sposób tradycyjny - garbniki odpowiadające za gorzki smak wydzielają się przy wysokiej temperaturze. 

Właściwości zielonej herbaty

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego to właśnie zieloną herbatę powinno się pić przy wysokich temperaturach, poznajcie jej wspaniałe właściwości:

  • wspomaga odchudzanie - zielona herbata zwiększa metabolizm wątroby, obniża poziom cukru we krwi i działa wspomagająco w redukcji tkanki tłuszczowej.

  • spowalnia starzenie - zawarte w tym rodzaju herbaty związki polifenolowe zwalczają wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się.

  • pobudza - dzięki zawartości teiny, zielona herbata działa na organizm pobudzająco i może zastąpić wam kawę. Ponadto teina, podobnie jak kofeina, ma działanie hamujące apetyt, co dodatkowo wspomoże proces redukcji tkanki tłuszczowej.

  • zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych - polifenole, które odpowiadają za spowolnienie starzenia mają również działanie antynowotworowe.

Źródło: cefarm24.pl