Boczniaki to szczególny rodzaj grzybów. Mamy do nich dostęp tak jak do pieczarek, przez cały rok. Ich cena zwykle jest rozsądna, ilość przepisów dostępnych w internecie naprawdę duża, a sposób przygotowania nie wymaga szczególnie zaawansowanych umiejętności.

Sprawdźmy więc jak się w nie zaopatrzyć, jakie mają wartości zdrowotne i czym prędzej zabierzmy się do gotowania.

Gdzie rosną boczniaki? 

Boczniaki to grzyby, które w warunkach naturalnych rosną na martwym drewnie drzew liściastych, takich jak buk, wierzba czy orzech włoski. Maja duże, rozłożyste kapelusze, których rozmiary dochodzą do 15 cm, a trzon wyrasta niesymetrycznie, z boku.

Boczniaki rosnąc tworzą na drzewie dachówkowate kolonie. Występują w ogrodach i parkach. Czasem widząc tego grzyba porastającego powalony pień suchego drzewa, nawet nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie boczniak.

Zobacz także:

Te, które kupujemy w sklepach są specjalnie hodowane, a hodowle boczniaków przypominają hodowle pieczarek. Przemysłowe hodowle boczniaków prowadzone są na belach słomy twardych zbóż.

Boczniak jest grzybem, który możny uprawiać samemu. W ogrodzie, garażu czy innym miejscu w domu, w którym zapewnimy mu cień, chłód i wilgoć. Ważne, żeby miejsce hodowli było przewiewne i dawało dopływ świeżego powietrza. Grzybnie boczniaka do domowej hodowli można kupić w sklepach ogrodniczych.

Właściwości zdrowotne boczniaków

Boczniaki to niskokaloryczne grzyby zawierające dużo dobrze przyswajalnego białka, komplet witamin z grupy B, witaminy C i D, a także całą listę minerałów jak: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, selen, sód i cynk.

Na cholesterol i choroby sercowo-naczyniowe

Badania wykazały, że jedzenie boczniaków pomaga w sposób naturalny obniżyć cholesterol we krwi. Dzięki temu substancja nie odkłada się w naczyniach krwionośnych i nie tworzy złogów w tętnicach, grożących chorobom serca czy udarom. Witamina B3 występująca w boczniakach zmniejsza zmiany miażdżycowe w tętnicach, poprawia krążenie oraz zmniejsza ryzyko zawału u osób, które już go przeszły.

Od przeziębienia, przez anemię, po raka

Boczniaki zostały uznane za żywność skutecznie chroniącą układ odpornościowy. Bogactwo witaminy D pomaga w regeneracji komórek, chroni przez chorobami takimi jak grypa i przeziębienie. Witamina B2 uczestnicząca w transporcie tlenu w organizmie, produkcji czerwonych krwinek, wykorzystaniu żelaza, zmniejsza ryzyko i łagodzi przebieg anemii.

Na lepsza pracę mózgu

Jako źródło wielu składników odżywczych, boczniaki pozytywnie wpływają na prace mózgu. Badania kliniczne wykazały, że obecna w grzybach niacyna chroni przed choroba Alzheimera.

Na odchudzanie

Jako niskokaloryczne pożywienie, boczniaki dobrze się sprawdzają w diecie osób odchudzających się. Mają tylko 33 kcal w 100 g i ponieważ mogą być różnorodnie przyrządzane, stały się bazą lub uzupełnieniem wielu dań dietetycznych.

Trzeba tylko pamiętać, aby przygotowywać z nich posiłki  gotowane i pieczone, unikając smażonych, w których główną porcję kalorii dostarczy nam nie sam produkt, tylko tłuszcz na którym został usmażony.

Źródło: medonet.pl, Poradnik Zdrowie