Te grzyby nie nadają się do suszenia. Rozpadają się, są gorzkie, a to dopiero początek
GettyImages
Newsy

Te grzyby nie nadają się do suszenia. Rozpadają się, są gorzkie, a to dopiero początek

Nie wszystkie grzyby nadają się do suszenia, dlatego zanim zaczniecie ten długotrwały proces, lepiej przeczytajcie naszą listę. W ten sposób zaoszczędzicie nie tylko sporo czasu i pieniędzy, ale także aromatu oraz smaku leśnym specjałów.

Sezon na grzyby nie trwa długo, dlatego gdy wrócicie z lasy z koszami pełnymi leśnych skarbów, od razu zabierzcie się za ich przerabianie, aby mieć zapas tego aromatycznego składnika na cały rok. Ważne jednak, aby najpierw wiedzieć, które grzyby nadają się do suszenia, a które lepiej zamrozić czy zamarynować. Poznajcie gatunki, którym nie służy suszenie, aby nie zmarnować swoich cennych zbiorów.

Jak suszyć grzyby w domowych warunkach?

Oczywiście najłatwiej zrobić to przy pomocy specjalnej suszarki do grzybów, ale nie każdy ma w domu taki sprzęt, dlatego warto znać alternatywę. Metodą dostępną dla każdego jest suszenie w piekarniku rozgrzanym do około 40-50 stopni. Wystarczy dokładnie oczyścić i pokroić grzyby w plastry, a następnie równomiernie rozłożyć je na blaszce, wyłożonej papierem do pieczenia. Ważne jednak, aby robić to przy lekko uchylonych drzwiczkach piekarnika, aby para mogła uciec. Dzięki temu suszone grzyby na dłużej zachowają świeżość i tak szybko się nie zepsują.

Jak długo trzeba suszyć grzyby w piekarniku? Dokładny czas zależy od wielkości i konkretnego gatunku, jednak zwykle trwa to od 5 do 6 godzin.

Oczywiście, aby zaoszczędzić na rachunkach, możecie też wybrać suszenie na słońcu albo po prostu nawlec grzyby na nitkę i powiesić je nad kuchenką. Wtedy musicie jednak uzbroić się w cierpliwość, bo potrwa to aż tydzień.

Zobacz także
Zupa grzybowa z przepisu Żyły

Zostały wam suszone grzyby? Sprawdźcie przepis na zupę grzybową Justyny Żyły. Tajemną recepturę przekazała jej babcia

Bez piekarnika i suszarki. Błyskawiczny patent na wysuszenie grzybów, gotowe w mniej niż 60 minut

Bez piekarnika i suszarki. Błyskawiczny patent na wysuszenie grzybów, gotowe w mniej niż 60 minut

Jakie grzyby nie nadają się do suszenia?

Zanim jednak zabierzecie się za suszenie, poznajcie listę grzybów, które absolutnie się do tego nie nadają. Wśród nich wymienić można takie gatunki, jak:

  • kurki,
  • rydze,
  • gąski,
  • kanie.

Pierwsze z nich po takim procesie stają się gorzkie, a drugie i trzecie po wysuszeniu strasznie się kruszą. Warto też pamiętać, że rydze mają w sobie sporą zawartość białka, które wydziela przy suszeniu niebezpieczne toksyny. Ostatni przykład, czyli kanie, tracą natomiast smak, dlatego ich suszenie zwyczajnie nie ma sensu. Zapamiętajcie więc tę krótką listę i wybierzcie mrożenie takich gatunków lub po prostu spożywajcie je na świeżo.