Chrupiące, lekkie ciasteczka w postaci faworków można w teorii robić na okrągło. Ale jakoś się przyjęło, że smażymy je tylko w okolicach tłustego czwartku, by później znów o nich zapomnieć na cały rok. Nie ma to w ogóle miejsca w przypadku pączków, które w cukierniach sprzedaje się każdego dnia, a w niektórych miastach można się nawet natknąć na pączkarnie, które sprzedają pączki we wszelkich możliwych smakach i polewach. 

Trudno znaleźć powód, dla którego faworki są mniej popularnym przysmakiem - w końcu są nie mniej skomplikowane niż pączki. A do tego można je zrobić w jeszcze łatwiejszy sposób, z wykorzystaniem zaledwie dwóch składników. 

Jak zrobić faworki z 2 składników?

Do przygotowania faworków w ten sposób potrzebujecie jedynie mąki oraz jajek. Po wymieszaniu składników i wyrobieniu ciasto jest elastyczne oraz dobrze się je wałkuje. Łatwo wykroicie z niego paseczki na faworki, które wystarczy później wrzucić na dobrze rozgrzany tłuszcz i usmażyć. Nie ma nic prostszego, dlatego nawet się nie zastanawiajcie i szybko wypróbujcie poniższy przepis przed tłustym czwartkiem. 

Przepis na proste faworki

Składniki:

  • 3 jajka
  • 1 szklanka mąki
  • szczypta soli 

Przygotowanie:

  1. Wsypcie do miski mąkę, dodajcie jajka oraz szczyptę soli. Wymieszajcie składniki, a następnie zagniećcie i wyróbcie ciasto.
  2. Przełóżcie je na stolnicę podsypaną mąką i uformujcie z niego kulę. Zawińcie ją w folię spożywczą i odłóżcie na 30 minut. 
  3. Ponownie wyróbcie ciasto i podzielcie je na 2 części. Każdą z nich rozwałkujcie na cienki, prostokątny placek. Radełkiem zróbcie wzorek na brzegach ciasta, a następnie wytnijcie nim paseczki.
  4. Na każdym z nich zróbcie długie nacięcie. Teraz wystarczy przewlec przez nie końcówki ciasta, by powstał faworek.
  5. Rozgrzejcie dobrze olej w garnku albo głębokiej patelni. Połóżcie na nim faworki i smażcie je z obu stron aż się ozłocą. Po usmażeniu posypcie dobrze faworki cukrem pudrem. Smacznego!