W Polsce drzewo, o którym mowa jest bardzo pospolite i od wieków wykorzystywane w medycynie ludowej. Jego cenne właściwości są szeroko wykorzystywane również dziś. Mowa tutaj o brzozie, która rośnie praktycznie wszędzie. Znajdziemy ją na podwórkach, w parkach, ogrodach i lasach. Drzewa te są cenione za swój oryginalny wygląd oraz fakt, że rosną bardzo szybko. Posadzone na działce brzozy już po kilku latach będą pięły się w górę i stanowiły ozdobę ogródka.

Popularność brzóz wynika jednak nie tylko z tego, jak się prezentują. Są doceniane także za ogrom możliwości, które sprawiają, że da się te drzewa ciekawie i sprytnie wykorzystać. 

Do czego wykorzystuje się brzozy?

Popularnym produktem, jaki pozyskuje się z brzóz, jest ich sok, zwany wodą brzozową. Można ją pić, a także używać do wcierania we włosy czy przemywania twarzy. Można ją kupić w sklepie lub zebrać wczesną wiosną prosto z drzewa.

Zobacz także:

Same brzozy od lat doceniają osoby stosujące sylwoterapię, czyli leczenie drzewami. Wierzą, że tulenie się do pnia brzozy ma poprawić ich zdrowie, zadziałać uspokajająco czy przynieść szczęście. Trudno ocenić skuteczność takich zabiegów, ale z pewnością spędzanie czasu w naturze wśród drzew dobrze wpływa na samopoczucie. 

Swoje wykorzystanie w medycynie ludowej mają także liście brzozy - zarówno świeże, jak i suszone. Zobaczcie, co można z nich przygotować. 

Właściwości herbatki z liści brzozy

Świeżo zerwane liście brzozy mogą posłużyć do sporządzenia naparu, który ma wielokierunkowe działanie i zastosowanie. Można stosować go zarówno zewnętrznie, na skórę i włosy, jak i wewnętrznie - w formie herbatki. W jaki sposób działa ona na organizm?

  • oczyszcza i regeneruje

  • poprawia wygląd skóry

  • wzmacnia paznokcie

  • pobudza porost włosów

  • działa moczopędnie i przeciwzapalnie

  • wspomaga regenerację mięśni

  • pozytywnie wpływa na metabolizm

Jak zrobić herbatę z liści brzozy?

Sporządzenie naparu z liści brzozy jest bardzo proste. Garść liść należy starannie umyć, a następnie wsypać do czajniczka i zalać jedną szklanką wrzątku. Teraz wystarczy parzyć herbatkę przez 15-20 minut i gotowe. Tak przygotowany napar można popijać przez cały dzień między posiłkami, w niewielkich ilościach.