Coraz częściej mamy do czynienia z problemami ze wzrokiem, zmęczeniem czy podrażnieniem oczu. Wynika to z naszego trybu życia, np. spędzania wielu godzin w ciągu dnia przez ekranem komputera. A gdy już zakończymy pracę przed komputerem, przesiadamy się przed telewizor i spędzamy przed nim cały wieczór. Nic dziwnego, że nasze oczy są zmęczone. Żeby je chronić, warto podjąć 2 działania jednocześnie: nawilżać je kroplami i zadbać o dietę wspierającą wzrok. Oto, na czym polega taka dieta.

Dieta dobra na wzrok

Sposób odżywiania ma bardzo ważne znaczenie dla utrzymania zdrowia. To, co jecie liczy się nie tylko wtedy, gdy chcecie zadbać o serce, obniżyć poziom cholesterolu we krwi czy wzmocnić kości, ale także, gdy pragniecie zachować zdrowie oczu i prawidłowe widzenie.

Te substancje powinny znaleźć się w codziennym jadłospisie, żeby wspierać oczy i wzrok od wewnątrz:

  • Przeciwutleniacze. Blokują rozwój wolnych rodników, które przyczyniają się do degeneracji komórek, a w rezultacie powodują nowotwory i choroby przewlekłe związane z wiekiem. Choroby mogą dotyczyć także wzroku, a jedną z nich jest zwyrodnienie siatkówki. Produkty bogate w przeciwutleniacze to np. pietruszka, szpinak, brokuły czy sałata.
  • Witamina A. Najważniejszą witaminą, której niedobór może prowadzić do zaburzeń widzenia, w tym nawet do „kurzej ślepoty”, jest właśnie witamina A. Znajduje się ona w marchwi, brzoskwiniach czy czerwonej papryce.
  • Witamina C. Przyczynia się do walki z wolnymi rodnikami i produkcji kolagenu, zapewniającego trwałość naczyń krwionośnych oka. Znajdziecie ją m.in. w cytrusach, brokułach i papryce.
  • Witamina E. Jest odpowiedzialna między innymi za szczelność błon komórkowych oczu. Znajduje się w olejach, orzechach i nasionach zbóż.
  • Luteina. Znajdziecie ją w jarmużu, szpinaku, sałacie, brokułach i zielonym groszku.
  • Zeaksantyna. Szukajcie jej w zielonych i pomarańczowych warzywach.
  • Cynk. Występuje w rybach, jajach, mięsie czy nasionach dyni lub słonecznika.

Luteina, zeaksantyna i cynk, odpowiadają za zmniejszenie ryzyka zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej.

Zobacz także:

Dzienny jadłospis dla dbających o oczy

Od tego jak się odżywiamy, z jakich składników przygotujemy dania, zależy więc czy nasz wzrok będzie sokoli do późnej starości. Podajemy przykładowy, prosty jadłospis, którego celem jest wsparcie potrzeb wzroku i oczu.

Śniadanie:

  • Kanapka z sałatą, żółtym serem i świeżym ogórkiem
  • Kanapka z sałatą, jajkiem i pomidorem

Drugie śniadanie:

Garść orzechów. Zróbcie mieszankę z migdałów, orzechów włoskich i rodzynek lub żurawiny.

Obiad:

  • Krem z zielonego groszku, udekorowany świeżą natką pietruszki
  • Ryba pieczona w folii z marchwią i papryka czerwoną, ziemniaki gotowane, szpinak w liściach z oliwą i czosnkiem

Podwieczorek

Brzoskwinia

Kolacja:

Brokuły z wody z bułką tartą, podsmażona na maśle. 

Źródło: mir.org.pl