Pamiętacie lekcje WF-u w szkole i grę w zbijaka? Gdy piłka szybko leciała w waszą stronę, jeszcze zanim zdążyliście pomyśleć, odruchowo zakrywaliście rękami głowę. To naturalna reakcja organizmu, który widząc zagrożenie natychmiast chroni to, co najcenniejsze, czyli mózg. Dlaczego więc później przestajemy o niego dbać objadając się niezdrowym jedzeniem, które ma na niego destrukcyjny wpływ? Poznajcie 4 nawyki, które sprawiają, że wasz mózg działa o wiele mniej sprawnie.

#1 Przejadanie się

Dogadzanie sobie w święta jest całkowicie usprawiedliwione, jednak przejadanie się na co dzień to bardzo zły nawyk, który koniecznie trzeba zarzucić. Gdy się przejadacie, wasz mózg przestaje prawidłowo funkcjonować. Krew spływa do żołądka, ponieważ organizm skupia się na strawieniu całego jedzenia, które pożarliście w nadmiarze. Może na to pomóc filiżanka mocnej kawy, jednak najlepiej po prostu jeść z umiarem.

#2 Niedojadanie

Można też przesadzić w drugą stronę. Gdy nie jecie przez kilka godzin i zaczyna wam burczeć w brzuchu, to odczuwacie też inne objawy. Kręci wam się w głowie, jesteście poirytowani i nie możecie się na niczym skupić. Mózg nie może dobrze pracować, gdy jest głodny! Gdy nie jesteście w stanie się skoncentrować, należy koniecznie od razu coś zjeść. Nawet, jeśli nie macie czasu na zrobienie obiadu, warto zjeść chociaż kanapkę albo banana.

#3 Słodycze

Solidna dawka cukru zawarta w słodyczach i słodkich napojach jest odpowiedzialna za wiele problemów z organizmem. Pierwszym jest oczywiście ten widoczny bardzo szybko, czyli nadwaga. Już tydzień po słodkim obżarstwie możecie zauważyć, że spodnie zrobiły się zbyt ciasne! Drugi objaw to oczywiście próchnica zębów. Nie rozwija się bardzo szybko, ale wymaga interwencji gdy tylko zauważycie ubytek. Możecie mieć „szczęście” i próchnica zacznie zjadać powierzchnię zęba, ale w gorszym przypadku może się zdarzyć, że nagle ta mała, czarna kropka na zębie jest powodem silnego bólu wymagającego pilnej interwencji dentysty. Zdarza się bowiem, że próchnica natychmiast zaczyna wchodzić w głąb zęba i powodować stan zapalny, który najczęściej kończy się drogim leczeniem kanałowym, a w najgorszym razie utratą zęba. A wiecie, że nieleczona próchnica może zakazić cały organizm – w tym mózg? Zapalenie mózgu jest jednym z objawów dziurawych zębów!

Zobacz także:

#4 Alkohol

Destrukcyjny wpływ alkoholu na mózg jest chyba większości dobrze znany. Nie wszyscy mają świadomość, że ta popularna używka jest tak naprawdę jednym z narkotyków – i to najsilniejszym miękkim narkotykiem! Z używkami nie ma żartów. Osoby, które często spożywają alkohol, mogą mieć niedobór witaminy B1. A ten prowadzi do zespołu Korsakowa, zaburzenia spowodowanego przez uszkodzenie tkanek mózgu. Objawy to przede wszystkim utrata pamięci świeżej i apatia.