Takiej wody nigdy nie pijcie! To trucizna dla waszego organizmu
unsplash.com/@jon_chng
Newsy

Pijecie wodę butelkowaną? Zastanówcie się dwa razy, czy nie lepsza będzie kranówka

Kranówka czy woda butelkowana? Przed takim dylematem stali przez lata Polacy. Wygląda na to, że pora wracać do korzeni i zaprzestać picia wody z plastikowych butelek. Nie tylko ze względu na ekologię.

Przez całe lata woda z kranu kojarzyła się ze wszystkim, ale nie z podawaniem jej ludziom do bezpośredniego picia. W ostatnim czasie samorządy miejskie i cały szereg innych organizacji zrobiły jednak wiele, by przekonać Polaków do kranówki. 

Wraz z popularyzacją picia wody bezpośrednio czerpanej z miejskich wodociągów, zaczęto mówić także o innej wodzie. I to niekoniecznie w samych superlatywach. Chodzi oczywiście o wodę butelkowaną, którą do tej pory wiele osób kupuje w supermarketach całymi zgrzewkami. Wielu uważa, że taka właśnie woda to bezpieczeństwo i pewność, że do organizmu nie przedostaną się żadne groźne drobnoustroje i bakterie.

Niestety, ale wydaje się, że takie podejście do sprawy jest bardzo krótkowzroczne. Woda butelkowana w dalszej perspektywie może przynieść jeszcze poważniejsze skutki niż zatrucie pokarmowe w wyniku zarażenia bakteriami.

Zobacz także
GIS wycofuje olej, który zawiera niedozwolony ekstrakt. Nie spożywajcie go

GIS wycofuje popularną kaszę! Uważajcie na nią

Takie gofry mogą wam zaszkodzić! Absolutnie ich nie kupujcie

Takie gofry mogą wam zaszkodzić! Absolutnie ich nie kupujcie

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak bardzo poważny jest problem nadprodukcji plastiku?

Jako pierwsi larum podnieśli ekolodzy. O nadmiernych ilościach produkowanego i wyrzucanego plastiku powiedziano już wystarczająco dużo.

I nie sposób się z tym nie zgodzić. Jeśli ktoś chciałby zgłębić problem zbyt dużej ilości plastikowych śmieci na świecie, powinien zacząć od lektury na temat Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci.

Pod tą wiele mówiącą nazwą kryje się całe śmietnisko dryfujące bezwładnie po Oceanie Spokojnym. Szacuje się, że to aż 120 mln ton plastiku, które zajmują na wodzie powierzchnię pięciokrotnie większa od terytorium Polski. Zgroza.

Zobacz także
Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko kwestia czasu. Znamy szczegóły nowych przepisów.

Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko kwestia czasu. Znamy szczegóły nowych przepisów.

czy można wykorzystać butelkę plastikową po wodzie?

Robicie to z plastikową butelką po wodzie? Trujecie sami siebie

Wystarczy ten prosty przykład, by uzmysłowić sobie jak bardzo palący jest problem nadprodukcji plastiku na globie.

Oceaniczne wysypisko wpływa na żyjące tam organizmy wodne. Jeszcze w 2008 roku szacowano, że Plama Śmieci powoduje śmierć miliona ptaków i ok. 100 tys. ssaków rocznie.

Tyle o plastiku na morzach i oceanach. Jeżeli uważacie, że ten problem was nie dotyczy – jesteście w dużym błędzie.

Czy mikroplastik zagraża zdrowiu człowieka?

Ostatnie badania wykazały, że także i ludzie cierpią z powodu tzw. mikroplastiku, czyli niewidocznych dla oka cząsteczek plastiku.

Plastik, zawarty w butelkach wykonanych z tworzyw sztucznych takich jak polietylen, polistyren i polipropylen, przenika do organizmu w czasie używania butelek plastikowych i wyrządza duże szkody organizmowi ludzkiemu.

Wpływ mikroplastiku na życie człowieka wciąż jest przedmiotem dyskusji, ale naukowcy podejrzewają, że może on być źródłem takich problemów zdrowotnych jak:

  • Różnego rodzaju zaburzenia na tle hormonalnym
  • Nowotwory piersi
  • Nowotwory jelita grubego
  • Nowotwory prostaty
  • Nowotwory wątroby i inne
  • Zaburzenia na tle neurologicznym
  • Problemy z tarczycą
  • Otyłość i cukrzycę

Jeżeli lubicie pić wodę na pewno zaskoczy was fakt, że to nie ona najlepiej gasi pragnienie w upalne dni. A zatem co?

Woda
Pixabay/Somchai Chitprathak
Zdrowie
Picie tej wody może zrujnować twoje zdrowie. Przeczytaj zanim będzie za późno 
Eksperci od zdrowego odżywiania zalecają częste picie wody. Jest ona głównym budulcem organizmu człowieka, ale i najprostszą substancją we wszechświecie. Czy może nam zagrażać?

Woda jest rozpowszechniona na całej powierzchni Ziemi. Występuje głównie w oceanach, które pokrywają prawie 71% powierzchni globu, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach. Czysta chemia Znacząca część wody zatrzymuje się w atmosferze, jako chmury i para wodna. Niektóre związki chemiczne zawierają cząsteczki wody w swojej budowie. Woda występująca w przyrodzie jest roztworem soli i gazów. Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i woda mineralna. Z biologicznego punktu widzenia Woda jest rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich znanych organizmów. Uczestniczy w przebiegu większości reakcji metabolicznych. To główny środek transportu produktów przemiany materii, substancji chemicznych, hormonów. Stanowi średnio 70% masy dorosłego człowieka, w przypadku noworodka ok. 15% więcej. Jest potrzebna w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Najczęściej spożywamy ją w formie butelkowej, z zaleceniem picia minimum 1,5 litra. Gdzie zatem popełniamy błąd? Rodzaj ma znaczenie Woda nie gasi wyłącznie pragnienia. Także ona definiuje świat, w którym żyjemy. Od jej globalnych zasobów zależy życie na ziemi. Jeśli chcemy pomóc planecie, ale również i zdrowiu, zrezygnujemy z wody w plastikowych butelkach. Powodów odstawienia jest co najmniej kilka.  1. Plastik zanieczyszcza planetę Trudno przewidzieć, czy tworzywa sztuczne są rzeczywiście i w całości poddawane recyklingowi. Biorąc pod uwagę przeciążenie przemysłu na całym świecie, jednoznaczna odpowiedź jest raczej niemożliwa. Kraje, które nie są poddane recyklingowi, ulegają bardzo powolnej biodegradacji. Kilka minut picia zamienia się bowiem w 1000 lat rozkładu plastiku. To właśnie butelek...

To trucizna z żywności, której skutki poznamy dopiero za kilkanaście lat
Adobe Stock
Newsy
To trucizna z żywności, której skutki poznamy dopiero za kilkanaście lat
Niestety, może okazać się, że produkty zawierające ten składnik bardzo nam szkodzą.

To, czy dane produkty żywnościowe są dla nas zdrowe zależy nie tylko od tego ile witamin i minerałów zawierają, jakich wartości odżywczych dostarczają i ile mają kalorii. Niestety, wpływ na jakość żywności ma też środowisko naturalne. To jest coraz bardziej zanieczyszczone. Szkodliwy wpływ na zdrowie mogą wywierać na przykład pozostałości nawozów sztucznych : azotyny i azotany, ale taż metale ciężkie . Powszechna trucizna, która znajduje się też w żywności Większość z was (w zasadzie wszyscy) codziennie używa plastiku. Plastik jest materiałem, który nie jest biodegradowalny, w teorii jest więc on niezniszczalny. Pod wpływem czasu rozpada się jednak na mniejsze kawałki, zwane mikroplastikiem, które szkodzą środowisku. Mikroplastik znaleziono w tkankach zwierząt, ryb i w wodzie. Niestety, nie znamy jeszcze jego wszystkich konsekwencji. Konsekwencje spożywania mikroplastiku dla ludzkiego zdrowia Plastik jest stosunkowo nowym materiałem. Nie do końca wiadomo więc duży wpływ jego powszechna obecność w przyrodzie i środowisku wpłynie na ludzkie zdrowie. Sprawdziliśmy wszystkie dostępne informacje na ten temat. Mikroplastik w jedzeniu Mikroplastik znajduje się w żywności i wodzie. To fakt. Niedawno opublikowano badanie, w którym stwierdzono obecność ok. 600 cząsteczek mikroplastiku na każdy kilogram soli. Inna żywność z mikroplastikiem to: Miód – 300 czaszeczek na kilogram Piwo – 109 cząsteczek na litr Owoce morza: małże i ostrygi zawierają ok. 500 cząsteczek mikroplastiku w kilogramie Ryby – szczególnie ryby morskie zawierają sporą ilość mikroplastiku, która zaburza zdrowie ryb Nie do końca wiadomo jakie konsekwencje ma tak szerokie rozpowszechnienie mikroplastiku w żywności. Mówi się o zwiększonym ryzyku niektórych...

Woda pita z plastikowych butelek nie jest zdrowa. Nowe badanie pokazuje co dokładnie w niej nam szkodzi
Adobe Stock
Newsy
Woda pita z plastikowych butelek nie jest zdrowa. Nowe badanie pokazuje, co dokładnie w niej nam szkodzi
Pijąc wodę z plastikowej butelki wielokrotnego użytku, czujecie posmak tworzywa sztucznego? To może być bardzo niebezpieczny sygnał.

Regularne picie wody w ciągu dnia, jest ważne dla zachowania zdrowia. Woda nawadnia wszystkie komórki organizmu, oczyszcza z toksyn, wpływa na przemianę materii, a także poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci. Lekarze zalecają spożywanie od 2 do 3 litrów wody dziennie. Jeszcze więcej należy jej uzupełniać w upalne dni, oraz w czasie dużego wysiłku fizycznego. Nie bez znaczenia jednak jest to, jaką wodę pijecie i w czym ja ze sobą zabieracie. Coraz częściej bierzecie ją do pracy, na spacer czy na siłownie w plastikowych butelkach. Czy to zdrowe? Co ustalili duńscy naukowcy w sprawie plastikowych butelek? Ciekawe badane przeprowadzili chemicy z Uniwersytetu w Kopenhadze. Naukowcy wyniki swoich ustaleń opublikowali łamach „Journal of Hazardous Materials”. Sami nie mogli uwierzyć jak wiele nieznanych substancji znajduje się w plastiku, z którego wykonane są popularne butelki na wodę: - Obecne tam były setki substancji, w tym takie, których nigdy wcześniej nie wykrywano w plastiku, również związki potencjalnie szkodliwe dla zdrowia. Prof. Jan H. Christensen, jeden z autorów publikacji, bardzo się też zdziwił, co się stało po umyciu butelki w zmywarce. Myślicie, że butelka została umyta, a więc po wyjęciu ze zmywarki była czysta? Nic podobnego: - Po umyciu butelki w zmywarce, substancji były natomiast tysiące – wyjaśniał prof. Jan H. Christensen. Naukowcy stwierdzili, że o ile substancji pochodzących z plastiku butelek było 400, to już tych, które pojawiły się wraz z kostkami z detergentem używanymi podczas zmywania, było ponad 3,5 tys. Do tego znaczna część tych substancji w ogóle nie została jeszcze zidentyfikowana, nie wiadomo więc, jak bardzo są one szkodliwe dla zdrowia. Tajemnicza zawartość plastiku, z którego produkuje się modne butelki na...

80% zbadanych miało mikroplastik we krwi. Ustalono ile zjadamy go co tydzień, skąd się bierze i jak działa na jelita
Adobe Stock
Newsy
80% zbadanych miało mikroplastik we krwi. Ile zjadamy go co tydzień, skąd się bierze i jak działa na jelita?
Mikrocząsteczki i nanoplastik to trucizny, obecne w powietrzu i pożywieniu. Naukowcy zbadali jak dużo ich się unosi i jak bardzo szkodzą ludzkiemu organizmowi.

Gdy w latach 50. XX w. wynaleziono polistyren, polietylen czy polichlorek winylu, świat oszalał, a nowe tworzywa zrewolucjonizowały rynek. Masowo zaczęły się pojawiać plastikowe opakowania zastępując te szklane, metalowe i papierowe. Musiało minąć ponad 50 lat, żebyśmy zorientowali się jak bardzo w tym krótkim czasie zaśmieciliśmy naszą planetę. A konsekwencje tego, w postaci wszechobecnego mikroplastiku, dopiero zaczniemy odczuwać. Plastik w powietrzu i żywności Niedawno zaczęto wprowadzać w Europie ograniczenia w obrocie plastikiem. Marketom nie wolno już używać darmowych „foliówek” do pakowania zakupów przy kasie, zakazana jest też produkcja jednorazowych naczyń. Pomimo tego obliczono, że do roku 2040, globalna produkcja tworzyw sztucznych zwiększy się jeszcze dwukrotnie. Plastik jest więc cały czas produkowany, a każda butelka na wodę, która schodzi z taśmy produkcyjnej, będzie się rozkładać od 100 do 1000 lat. Badania pokazały, że drobiny plastikowego pyłu krążą w powietrzu, dostają się do żywności i w rezultacie trafiają do naszego krwiobiegu. Naukowcy z uniwersytetu w Hadze wykryli mikroplastik w ludzkiej krwi. Jego obecność stwierdzono u 77% badanych. Żeby uniknąć zanieczyszczenia plastikiem z powietrza, próbki krwi pobierano od uczestników badania metalowymi igłami do szklanych strzykawek. Rezultaty były zatrważające. We krwi badanych wykryto polimer politereftalan etylenu, popularnie znany jako PET, używany do produkcji butelek na napoje, opakowań żywności i tkanin. Znaleziono też polistyren, z którego robi się jednorazowe naczynia i pojemniki na żywność, a także styropian. W ludzkiej krwi jest też obecność polietylen, czyli materiał,  z którego robi się na torby i torebki, folie czy butelki na detergenty. Jak mikroplastik wpływa na zdrowie? Stężenie mikroplastiku...