Możemy sobie pomóc w walce z infekcją sięgając po wybrane produkty spożywcze. Nie są ani wymyślne, ani specjalne drogie. Ich wpływ na zdrowie jest jednak nieoceniony. Jakie artykuły warto kupować?

COVID-19 atakuje system odpornościowy

Koronawirus dotyka zarówno osoby starsze i młode. Można go przechodzić w sposób bezobjawowy albo ciężki, z koniecznością antybiotykoterapii i kłopotliwej hospitalizacji. Wciąż obowiązuje nakaz noszenia maseczek, a szpitale są jednym z większych siedlisk różnych infekcji. Jak uchronić się przed szpitalnym łóżkiem?

Odpowiednia dieta może ochronić przed koronawirusem?

Odpowiedź na to pytanie uspokoiłaby setki tysięcy ludzi, którzy każdego dnia, w obawie przed zakażeniem, rezygnują z wielu dotychczasowych aktywności. Z publicznego obiegu wyłączone są nadal obiekty sportowe, sektor kulturalny i zdecydowana część gastronomii z możliwością jedzenia na miejscu.

Jak się okazuje właśnie odpowiednie jedzenie jest sekretem, który pomaga walczyć z wirusem, a nawet ochronić organizm przed rozwinięciem się COVID-19. Aktualne badania wykazują bowiem, że osoby z zaburzoną mikrobiotą jelitową są znaczenie bardziej narażone na ciężki przebieg koronawirusa.

Zobacz także:

Działanie bakterii jelitowych na przebieg COVID-19

Jak donoszą internetowe portale, poprawienie stanu jelit może skutecznie wspomóc pacjentów w walce z chorobą. Polacy jako pierwsi na świecie zdecydowali się na sprawdzenie działania bakterii jelitowych na przebieg COVID-19. Co bakterie jelitowe mają do SARS-CoV-2?

Jak się okazuje, co potwierdzają badanie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, wpływ bakterii jelitowych na koronawirusa jest bardzo duży. Bakterie te mają wpływ na cały nasz organizm. Mogą być powodem podatności na depresję, zmian w apetycie i układzie immunologicznym.

Duża liczba osób z ciężkim przebiegiem COVID-19 miała zaburzony mikrobiom

Zdecydowana cześć badań potwierdza tezę, że osoby, u których rozpoznano wirusa miały znaczące problemy z florą bakteryjną znajdującą się w jelitach. Częściową profilaktyką do walki z infekcją może być regularne stosowanie probiotyków, czyli dobrych bakterii. Najważniejsze to Lactobacillus i Bifidobacterium.

Uzupełnianie bakterii poprzez odpowiednią dietę

Nie musimy od razu sięgać po kapsułki, które w dużych ilościach szkodzą na wątrobę. Wystarczy zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie do codziennej diety kilku popularnych produktów. Powinniśmy uwzględnić w swoim jadłospisie ryby, owoce morza, warzywa i owoce.

Do całkowitego odstawienia nadają się z kolei cukry, ale i tłuszcze, które osłabiają mikrobiom. Do działań przeciwwirusowych należy włączyć także błonnik, zieloną herbatą oraz czerwone wino. Oprócz odpowiedniej diety nie mniej ważny jest aktywny styl życia i pamięć o regularnym dotlenianiu organizmu.