Pierogi z kapustą i grzybami królują na polskich stołach w czasie świat Bożego Narodzenia. Jest to tradycyjne wigilijne danie, które uwielbiają niemal wszyscy Polacy. Niektórzy pierogi gotują wcześniej i podają podsmażone na rumiano, u innych jedynie lekko podgrzewa się je na patelni i okrasza podsmażoną cebulką.

Niezależnie od sposobu, w jaki podacie swoje pierogi, prawie cały sekret ich wybornego smaku tkwi w aromatycznym farszu.

Trik na pyszny i aromatyczny farsz na pierogi

Kluczowym elementem wybornych pierogów jest także doskonałe ciasto. Nie mniej ważny jest jednak farsz. Co zrobić, by pachniał i smakował obłędnie? Wystarczy wykorzystać jeden ze starych trików naszych babć.

Niepowtarzalny grzybowy smak i aromat wydobędziecie poprzez dodanie do farszu wody po całonocnym moczeniu grzybów. Większość ludzi pozbywa się tego składnika, robi to jednak zupełnie niepotrzebnie.

Zobacz także:

Wodę, w której grzyby były moczone przez całą noc, należy odlać do niewielkiego naczynia. Gdy posiekana i odciśnięta kapusta będzie już w garnku – dodajcie do niej wodę po grzybach i gotujcie ją jak zwykle. Dzięki temu zabiegowi wasz farsz będzie pachniał i smakował obłędnie!

Uwaga, koniecznie sprawdźcie, czy woda po grzybach nie jest gorzka – w takiej sytuacji nie dolewajcie jej do farszu. W ten sposób łatwo zrujnujecie smak pierogów zamiast go poprawić.

Jakie grzyby najlepiej wybrać do farszu na pierogi?

Do farszu na pierogi z kapustą i grzybami najlepiej wybrać grzyby, które charakteryzują się intensywnym smakiem i zapachem. Na jakie dokładnie postawić?

Idealnie sprawdzą się w tej roli prawdziwki i podgrzybki, a zwłaszcza ich suszone kapelusze – to właśnie dzięki nim aromat grzybów w farszu jest najbardziej wyczuwalny. Zanim jednak się tam znajdą – moczcie je przez 12 godzin w wodzie, by były miękkie i łatwe do pokrojenia.

Przepis na farsz z kapusty i grzybów na pierogi

Składniki:

  • 1 słoik litrowy suszonych grzybów
  • 1 kg kiszonej kapusty
  • 1 marchewka
  • 1 pietruszka
  • 3 łyżki oleju
  • 3 cebule

Przygotowanie: 

  1. Opłuczcie grzyby, zalejcie je wodą, a następnie odstawcie na 6 godzin (lub całą noc).
  2. Kolejnego dnia zagotujcie grzyby, dodajcie do nich obraną marchewkę i pietruszkę i gotujcie do momentu, aż będą miękkie. Pod koniec gotowania doprawcie solą i pieprzem.
  3. Odciśniętą kapustę kiszoną gotujcie w ok. 300 ml wody przez ok. 45 minut.
  4. Odcedźcie grzyby, marchewkę i pietruszkę.
  5. Całość odciśnijcie z nadmiaru wody i razem z kapustą zmielcie w maszynce do mięsa o bardzo dużych oczkach lub drobno posiekajcie na desce.
  6. Pokrójcie cebule, zeszklijcie je na patelni (na oleju) i dodajcie do farszu.
  7. Połączcie ze sobą wszystkie składniki farszu, doprawcie solą i pieprzem i dolejcie do nich wodę po moczeniu grzybów.
  8. Nadziewajcie farszem pierogi i smacznego!