Taka dieta rujnuje serce i prowadzi do jego chorób. Wiele osób błędnie sądzi, że jest zdrowa
AdobeStock
Newsy

Taka dieta rujnuje serce i prowadzi do jego chorób. Wiele osób błędnie sądzi, że jest zdrowa

Czasami w trosce o zdrowie paradoksalnie możemy sobie zaszkodzić. Sprawdźcie, jaka pozornie zdrowa dieta jest niekorzystna dla serca.

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: choroby układu sercowo-naczyniowego są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. W 2019 roku aż 32 proc. zmarłych osób na całym świecie stanowili chorujący na serce (17,9 mln ludzi). 

Niestety, niezdrowe nawyki, takie jak picie alkoholu, palenie papierosów i siedzący tryb życia przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na serce. Ogromnie ważna jest także dieta, która w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia.

Okazuje się, że nawet pewien pozornie zdrowy sposób żywienia może źle wpływać na serce. Sprawdźcie, czego należy unikać, a co powinno się znaleźć w diecie dla zdrowego serca. 

Taka dieta szkodzi sercu 

Cytowany przez Medonet dr Daniel Edmundowicz, szef kardiologii w Temple University Hospital zauważa, że jedną z diet wpływających negatywnie na zdrowie serca może być tzw. dieta niskocholesterolowa.

Zakłada ona wykluczenie z jadłospisu większości produktów, które zawierają tłuszcze. Niestety, mowa tutaj także o tłuszczach nienasyconych, które są bardzo zdrowe dla całego organizmu, a zwłaszcza dla serca. W diecie dla niskiego cholesterolu znajduje się za to sporo węglowodanów. Stosowanie jej może doprowadzić do wzrostu wagi, a tym samym problemów z układem krążenia. 

Należy też uważać na bardzo restrykcyjne diety, których autorzy obiecują szybkie efekty w postaci utraty kilogramów w bardzo szybkim czasie. A to również jest duże obciążenie dla serca. 

Zobacz także
Kardiolog by tego nie zjadł, zwiększają ryzyko chorób serca. Czym zastąpić płatki zbożowe na mleku

Kardiolog by tego nie zjadł. Czym zastąpić płatki na mleku, które mogą zwiększać ryzyko chorób serca?

To popularne zioło to antidotum na nadciśnienie. Już zawsze będziecie je dodawać do potraw

To popularne zioło to antidotum na nadciśnienie. Już zawsze będziecie je dodawać do potraw

Dieta dla zdrowego serca

Co więc powinno się znaleźć w diecie osób, które chcą wzmocnić swoje serce? Przede wszystkim owoce i warzywa nieskrobiowe (z wyłączeniem ziemniaków i słodkich ziemniaków, czyli batatów), ale także inne produkty, w tym:

  • rośliny strączkowe (groch, fasola)

  • orzechy

  • oleje roślinne

  • pełnoziarniste produkty 

  • jogurty

  • chude mięso i ryby

Powinno się natomiast ograniczać spożycie czerwonego i tłustego mięsa oraz produktów wysoko przetworzonych. Należy także ograniczać sól w potrawach. 

Źródło: medonet.pl, medicover.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jedzenie tych produktów zwiększa ryzyko zakrzepicy. Większość z nas spożywa je codziennie
AdobeStock
Newsy
Jedzenie tych produktów zwiększa ryzyko zakrzepicy. Większość z nas spożywa je codziennie
Zakrzepica to choroba, której ryzyko występowania wzrasta w wyniku innych schorzeń, a także nieprawidłowej diety. By zapobiec zakrzepicy, ważne jest, by odpowiednio odżywiać się na co dzień.

Zakrzepica może być powodem aż pół mln zgonów rocznie w Europie, a w Polsce na tę chorobę co roku zapada sto tysięcy osób. Przy zakrzepicy dochodzi do zatoru żył, przez który krew nie przepływa prawidłowo. Powoduje to wiele nieprzyjemnych objawów, w obrzęk kończyn, niedowład oraz bóle w klatce piersiowej, a nieleczona zakrzepica może doprowadzić do zatoru serca, a w konsekwencji - do śmierci. Ogromne znaczenie w profilaktyce tej choroby ma prawidłowa dieta - sprawdźcie, co powinno się w niej znaleźć, a jakich produktów należy unikać.  Czynniki ryzyka zakrzepicy Zagrożone rozwojem zakrzepicy są osoby znajdujące się w grupie ryzyka, czyli takie, które: mają co najmniej 40 lat przeszły zabieg chirurgiczny miednicy, dolnych kończyn i jamy brzusznej kobiety w ciąży oraz w połogu przeszły zawał serca, udar lub sepsę są leżące z powodu wypadku lub ciężkiej choroby Zwiększone ryzyko zachorowania na zakrzepicę dotyczy także osób zdrowych, które prowadzą niezdrowy tryb życia. Mowa tutaj o paleniu papierosów, piciu alkoholu oraz częstym spożywaniu „śmieciowego” jedzenia, które w konsekwencji często prowadzi do otyłości - choroby, która dodatkowo sprzyja zachorowaniu na zakrzepicę.  Czego nie jeść, by uniknąć zakrzepicy? Jeżeli zależy wam na zdrowiu, koniecznie usuńcie ze swojej diety produkty zawierające dużo cukru - słodycze, słodkie napoje, ciasta i ciasteczka. Należy też zrezygnować z jedzenia, które jest wysokoprzetworzone. To m.in. gotowe dania, zupki instant, a także konserwy, parówki i serki topione. Z diety powinno także zniknąć czerwone mięso, czyli wołowina i wieprzowina.  Dieta przeciw zakrzepicy  Ponieważ zakrzepica częściej występuje o osób otyłych, w profilaktyce tej choroby niezwykle ważny jest odpowiedni sposób...

Seniorzy powinni jeść tego produktu jak najwięcej. Obniża ciśnienie i wspomaga trawienie
AdobeStock
Newsy
Seniorzy powinni jeść tego produktu jak najwięcej. Obniża ciśnienie i wspomaga trawienie
Jak powinna wyglądać zdrowa dieta dla seniora? Produkty z pewnej grupy koniecznie należy uwzględnić w jadłospisie starszych osób.

Każdy z nas powinien zwracać baczną uwagę na to, co je. A im jesteśmy starsi, tym ważniejsze jest dbanie o jakość spożywanych posiłków. Z wiekiem organizm traci powoli siły i zdolność do regeneracji, dlatego tak istotne jest wspieranie go między innymi z pomocą odpowiedniej diety.  Zwłaszcza jedna grupa produktów powinna się znaleźć w tygodniowym jadłospisie starszych osób, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Sprawdźcie, jak powinna wyglądać dieta dla seniora.  Co powinno się znaleźć w diecie seniora? Tym, co starsi ludzie powinni spożywać w miarę możliwości jak najczęściej, są produkty mleczne. Mowa tutaj zwłaszcza o tych sfermentowanych, czyli jogurtach, serach czy kefirze. Zaleca się, by osoby starsze dziennie spożywały nawet 3 szklanki tych produktów. To może być wymieniony wcześniej jogurt (naturalny lub owocowy - najlepiej zrobiony przez siebie bez dodatku cukru), kefir, a także maślanka i zsiadłe mleko. Sfermentowane produkty mleczne zawierają zdrowe bakterie, które wzmacniają mikroflorę jelitową. Do tego regularne spożywanie tych produktów obniża ryzyko chorób krążenia, reguluje poziom cholesterolu i ciśnienia tętniczego.  Dieta dla seniorów Aż 10% osób starszych może jeść mniej, niż tego rzeczywiście potrzebuje. Brak apetytu powodowany lekami lub po prostu podeszłym wiekiem może jednak dodatkowo osłabiać organizm. Osoby starsze często mają niedobory witaminy D, witamin z grupy B, białka, a także potasu, wapnia czy magnezu. Poza produktami mlecznymi, w diecie seniora powinny się znaleźć takie produkty, jak: owoce i warzywa w ilości co najmniej 5 porcji dziennie (¾ to warzywa, ¼ owoce), najlepiej surowe lub w formie soków pełnoziarniste pieczywo płatki owsiane grube kasze orzechy oleje roślinne...

Macie problemy z sercem? Koniecznie jedzcie te produkty latem
Flickr
Newsy
Macie problemy z sercem? Koniecznie jedzcie te produkty latem 
Choroby serca, a wśród nich choroba wieńcowa, są jednymi z najczęściej występujących wśród Polaków. Nie wszystko w przebiegu tych chorób zależy od chorujących, jest jednak kilka spraw, o które można zadbać samemu. Wśród nich są m.in. aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Zobaczcie, co trzeba jeść latem, by zadbać o swoje serce. 

Ten najważniejszy mięsień w ludzkim ciele pompuje krew, dotlenia i odżywia wszystkie komórki organizmu. Niestety często też szwankuje. Z wiekiem coraz więcej osób zaczyna odczuwać problemy z nim związane, szczególnie w okresie letnim. Wysoka temperatura, zróżnicowane ciśnienie i zaduch źle wpływają na ten organ. Latem warto zwrócić szczególną uwagę na kondycję serca i wspomóc ją np. właściwą dietą.  Jak powinna wyglądać właściwa letnia dieta przy chorobach serca?  Lato to czas grillowania. Zapachy pieczonej kiełbasy, karkówki czy boczku kuszą wszystkich. Niestety osoby chorujące na serce powinny unikać takiego tłustego jedzenia. Warto byście czerpali z tego, co daje ta pora roku – sezonowe owoce, warzywa i świeże ryby w nadmorskich restauracjach.   W sezonie wakacyjnym wybór warzyw i owoców jest ogromny. To duża korzyść dla całego organizmu, w tym dla serca. Zdrowa dieta powinna być różnorodna, dlatego sięgajcie po: marchew, buraczki, selery, pietruszkę, nać, bób, pomidory czy ogórki. Zawarty w nich błonnik chroni przed odkładaniem się blaszek miażdżycowych, a co za tym idzie, przeciwdziała chorobie wieńcowej.  Dobrej jakości pieczywo z pełnego ziarna, makarony pełnoziarniste, gruboziarniste kasze, naturalny ryż i płatki owsiane to najlepsze węglowodany złożone, które powinny mieć stałe miejsce w diecie sercowców. Nie tylko latem! Zdrowe tłuszcze, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe to najlepsze dla zdrowia serca paliwo. Znajdziecie je w dobrej jakości, tłoczonych na zimno olejach roślinnych, orzechach i tłustych rybach morskich. Warto więc wybrać się do nadmorskiej restauracji lub samodzielnie przyrządzić rybę, pamiętając, by „nie utopić” jej w tłuszczu do smażenia i sosach na bazie np. majonezu.  Czego unikać w diecie dla...

Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia. Zacznijcie jeść te produkty
Flickr
Newsy
Oto naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia. Zacznijcie jeść te produkty
Cierpicie na nadciśnienie? Poniższe produkty pomogą wam wzmocnić organizm i zmniejszyć objawy choroby.

Coraz więcej osób w Polsce choruje na nadciśnienie – już co trzecia osoba w naszym kraju cierpi na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem! Z kolei na świecie nadciśnienie to jeden z najczęstszych powodów zgonów. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie się badać i dbać o swoje zdrowie. Sprawdźcie, jak w naturalny sposób można obniżyć ciśnienie krwi. Produkty, które obniżą ciśnienie krwi Można obniżyć ciśnienie krwi poprzez włączenie do swojej diety odpowiednich produktów: Gorzka czekolada – jest bogata w flawonole, dzięki którym nie dochodzi do skurczów naczyń krwionośnych. Należy jeść codziennie od 1 do 3 kostek gorzkiej czekolady, która zawiera co najmniej 70% kakao. Koniecznie musi to być czekolada gorzka, ponieważ tylko w takiej znajduje się odpowiednia ilość kakao – czekolada mleczna nie da niestety takiego samego efektu. Produkty bogate w potas – ten składnik znany jest z tego, że obniża ciśnienie. Znaleźć go możecie m.in. w pomarańczach, pomidorach , brokułach, ziemniakach, bananach, suszonych śliwkach i rodzynkach oraz w groszku. Morskie ryby – ryby takie, jak makrela, łosoś, sardynki, tuńczyk, śledzie i halibut są bogate w kwasy omega-3. Rozrzedzają one krew i obniżają ciśnienie. Herbaty ziołowe – codziennie picie naparu z dziurawca, lipy, głogu oraz hibiskusa może znacznie poprawić stan zdrowia osób cierpiących na nadciśnienie. Należy pić codziennie około 2 filiżanki ziołowych naparów. Jak naturalnie obniżyć ciśnienie krwi? Poza wprowadzeniem zmian w diecie, trzeba też zmienić nieco swój styl życia na bardziej zdrowy, by naturalnie zapobiegać nadciśnieniu. Starajcie się nie przepracowywać, ponieważ codzienny, silny stres może aż o 15% zwiększyć ryzyko zachorowania na nadciśnienie. Dobrze też jest zrezygnować z takich używek jak alkohol i papierosy, ponieważ znacznie...