Tak usuniecie kamień z czajnika bez octu i smrodu. Po 30 minutach będzie jak nowy
Getty Images
Newsy

Tak usuniecie kamień z czajnika bez octu i smrodu. Po 30 minutach będzie jak nowy

Gdy czajnik znów zarósł od środka białym nalotem, nie ma na co czekać i trzeba się go pozbyć. Często w domowych poradach podaje się ocet jako sposób walki z kamieniem, jednak nie wszyscy przepadają za jego zapachem. Jeśli zaliczacie się do tej grupy, mamy dla was lepszą metodę.

W nawet najbardziej wysprzątanej i czystej kuchni nie uniknie się problemu, jakim jest pełen kamiennego osadu czajnik. Gotowanie w nim wody na kawę czy herbatę może wzbudzać pewnie wątpliwości.

W końcu mało kto ma ochotę na któryś z tych aromatycznych napojów z „dodatkiem” w postaci kawałków kamienia z czajnika. Dlatego urządzenie to trzeba regularnie czyścić. Pewien sposób pomoże wam szybko się uporać z osadem bez brzydkiego zapachu. 

Sposób na kamień w czajniku bez użycia octu

Jedną z popularniejszych metod czyszczenia czajnika pełnego kamiennego osadu jest użycie w tym celu octu. Jest bardzo skuteczny, jednak ma pewną zasadniczą wadę, która go dyskwalifikuje w oczach wielu osób - ocet po prostu bardzo brzydko pachnie. Jeżeli umyjecie nim czajnik, charakterystyczny smrodek będzie się jeszcze długo utrzymywał i urządzenie trzeba kilka razy wygotować, by pozbyć się zapachu octu. Ale my mamy na to inny sposób.

Weźcie 1 szklankę coli i wlejcie ją do czajnika. Następnie wsypcie jeszcze 2 łyżeczki sody oczyszczonej i mieszajcie, aż soda się rozpuści. Teraz zagotujcie czajnik, by mikstura się zagotowała, a później odstawcie go na pół godziny. W tym czasie cola w połączeniu z sodą rozprawi się z kamiennym osadem. Teraz wystarczy wszystko wylać, wypłukać i gotowe. 

Zobacz także
Połóżcie to na zlewie obok gąbki, a nie pożałujecie. Zaoszczędzicie sporo pieniędzy

Połóżcie to na zlewie obok gąbki, a nie pożałujecie. Zaoszczędzicie sporo pieniędzy

Żółte plamy pod pachami na białej koszuli? Ten popularny owoc usunie je raz-dwa

Żółte plamy pod pachami na białej koszuli? Ten popularny owoc usunie je raz-dwa

Jak inaczej pozbyć się osadu w czajniku?

Osad z kamienia to uporczywy problem w tych domach i mieszkaniach, które są zaopatrywane w twardą wodę. Można to zaobserwować nie tylko we własnym czajniku, ale także na kuchennym zlewie czy pod prysznicem - wszędzie, gdzie zostają resztki wody, pojawia się charakterystyczny, złożony z magnezu i wapnia osad. Nie jest on szkodliwy, ale bardzo uciążliwy. Poza powyżej wymienioną metodą, możecie się go też pozbyć za pomocą tych sposobów:

  • Kwasek cytrynowy - wsypcie 3 łyżki kwasu do czajnika, zalejcie wodą i zostawcie na kilka godzin. Następnie zagotujcie wodę, wylejcie ją, wypłuczcie czajnik i gotowe.

  • Sok z cytryny - zadziała podobnie jak kwasek, choć ta metoda wymaga więcej czasu i jest też droższa. Wlejcie do czajnika sok wymieszany z wodą w proporcji 1:1 i zostawcie na noc. Rano wystarczy wylać mieszankę i wypłukać urządzenie.

  • Skórki z ziemniaka - mało kto wie, że nawet ziemniakiem można wyczyścić czajnik. Obierki wsypcie do środka, wlejcie wodę i zagotujcie. Wystarczy chwila, by pozbyć się kamiennego osadu. 

Kotlety mielone

Popularny błąd przy czyszczeniu czajnika z kamienia. Nigdy nie zapominajcie o tym kroku
Flickr
Newsy
Popularny błąd przy czyszczeniu czajnika z kamienia. Nigdy nie zapominajcie o tym kroku
Z biegiem czasu użytkowania czajniki mają tendencję do gromadzenia kamienia. Taki osad sprawia, że woda gotuje się dłużej, a na dłuższą metę może nawet doprowadzić do spalenia czajnika. Na szczęście, wiemy, jak temu zaradzić.

Czyszczenie czajnika z kamienia jest niezwykle ważne. Chodzi tu nie tylko o względy estetyczne, ale również o te czysto ekonomiczne. Jak błyskawicznie pozbyć się z czajnika kamienia? Wykorzystajcie ten prosty sposób. Nie zapomnijcie tylko o 1 ważnym kroku. Czym jest kamień z czajnika? Zauważyliście w swoim czajniku kamień? Kamień to nierozpuszczalne osady wapnia i magnezu, które pozostają po odparowaniu twardej wody. Chociaż nie ma sposobu, aby całkowicie powstrzymać odkładanie się kamienia, istnieją kroki, które możecie podjąć, aby spowolnić jego tworzenie się. Jednym z nich jest regularne czyszczenie czajnika. Popularny błąd przy czyszczeniu czajnika z kamienia Czy wiecie jak prawidłowo wyczyścić czajnik z kamienia? Możecie użyć w tym celu kwasku cytrynowego lub octu. Tak oto należy postępować w przypadku właśnie octu: Nalejcie do czajnika wodę i ocet w równych proporcjach. Następnie zagotujcie roztwór i zostawcie go na kilkadziesiąt minut do wystudzenia. Wylejcie zawartość czajnika do zlewu. Czy wiecie, co powinniście robić w kolejnym kroku? Wiele osób go pomija i to błąd. Na sam koniec należy wlać do czajnika porcję nowej wody, a następnie jeszcze raz ją zagotować, odstawić do wystygnięcia i wylać taką wodę. Jeśli tego nie zrobimy, nasza kawa lub herbata, może mieć dziwny i nieprzyjemny posmak. Jak jeszcze można usunąć kamień z czajnika? Cytryna. Wyciśnijcie cytrynę do 1,5 szklanki (350 ml) wody i wymieszajcie. Wlejcie tę mieszankę do czajnika i zagotujcie. Wyłączcie czajnik i pozostawcie roztwór na godzinę. Wylejcie mieszankę cytrynową i wypłuczcie czajnik, gdy ostygnie. Powtórzcie ten zabieg, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Soda oczyszczona. Napełnijcie czajnik ¾ wodą i dodajcie czubatą łyżkę sody...

Jak usunąć kamień z czajnika? To proste. Zróbcie to naturalnie – bez chemii
Adobe Stock
Newsy
Jak usunąć kamień z czajnika? Zróbcie to naturalnie, bez używania chemii
Bez względu na to czy używacie czajnika elektrycznego czy gazowego, czy jest on szklany, ceramiczny czy stalowy – na pewno zachodzi kamieniem, który od czasu do czasu trzeba usunąć. Zamiast więc wydawać fortunę na sklepowe detergenty, przygotujcie domową mieszankę.

Za powstający w czajniku kamień odpowiedzialna jest tak zwana „twardość wody”. Im więcej w niej związków wapnia i magnezu, tym szybciej wasz czajnik pokryje biały osad.  Dzieje się tak dlatego, że podczas gotowania wodorowęglany przekształcają się w węglany, a te osadzają się na ściankach naczyń. Gdybyście nie myli garnków po każdym użyciu, moglibyście na nich zaobserwować podobne zjawisko. Na szczęście, aby usunąć kamień z czajnika nie musicie pędzić po specjalne detergenty. Z łatwością pozbędziecie się go przy pomocy kilku produktów spożywczych, które z pewnością macie w swojej kuchni. Nie marnujcie pieniędzy, zróbcie to naturalnie – bez użycia chemii. Usuwanie kamienia z czajnika octem Odkamienianie przy pomocy octu to sposób stary jak świat. Z pewnością korzystały z niego wasze babcie i mamy. Wystarczy, że zmieszacie produkt z wodą, w proporcjach 1:1 i umieścicie w czajniku. Miksturę powinniście zagotować, a następnie odstawić na całą noc. Następnego dnia porządnie opłukajcie wasz czajnik i gotowe! Po białym osadzie ani śladu. Usuwanie kamienia z czajnika za pomocą obierków z ziemniaków Ten sposób jest nieco bardziej pracochłonny jednak nie ulega wątpliwości, że działa. Jeśli akurat nie macie pod ręką octu, sięgnijcie po obierki z ziemniaków. Wystarczy, że wyłożycie nimi dno czajnika, zalejecie wodą i zagotujecie. Czynność należy powtórzyć parokrotnie – przerwać dopiero, gdy czajnik będzie lśnił, jak nowy. Usuwanie kamienia z czajnika sokiem z cytryny Świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub kwasek cytrynowy to kolejne produkty, które pomogą wam w walce z kamieniem. Wystarczy, że umieścicie je w czajniku i odstawicie na godzinę (bez gotowania). Po upływie tego czasu naczynie przepłukajcie wodą i gotowe! Usuwanie kamienia z czajnika Coca-Colą Nie od dziś wiadomo, że Coca-Cola...

Wsypcie to do czajnika i zostawcie na noc. Rano będzie jak nowy
Adobe Stock
Newsy
Wsypcie to do czajnika i zostawcie na noc. Rano będzie jak nowy
Paskudny kamień w czajniku to zmora wielu Polaków. Mamy na to kilka sprawdzonych, domowych sposobów.

Nie dość, że wygląda paskudnie, to na pewno nie działa dobrze na zdrowie pijących ugotowaną w nich wodę. Jak by tego było mało, czajniki z dużą ilością nagromadzonego kamienia przestają działać w sposób optymalny. Niedbanie o stan techniczny czajników zarówno elektrycznych, jak i tych gazowych, sprawia, że znacznie skraca się ich żywotność. Jak odkamienić czajnik domowymi sposobami? By tego uniknąć, konieczne jest odpowiednie dbanie o swój sprzęt. Chemiczne sposoby na odkamienianie czajników są zbędne. Wystarczy, że użyjecie octu, kwasku cytrynowego lub innych domowych produktów, które na pewno macie pod ręką. Oto nasze sposoby na zakamieniony czajnik: Ocet - 0,5 l octu bez rozcieńczania przy dużych zabrudzeniach, ocet i woda w proporcjach 1:1 w przypadku mniejszego kamienia. Zagotujcie czajnik i odstawcie później na pół godziny. Kwasek cytrynowy - 5 łyżeczek kwasku na napełniony wodą czajnik. Odstawcie czajnik na noc, a nazajutrz zagotujcie, nie wylewając wody. Za pomocą obierków z ziemniaków - wrzućcie obierki na dno czajnika, zalejcie wodą i zagotujcie. Za pomocą coca-coli  - ugotujcie szklankę coli z dodatkiem wody. Odstawcie na pół godziny. Za pomocą sody oczyszczonej – wsypcie 3 łyżki sody do czajnika i zalejcie wodą. Po 20 minutach bez gotowania wylejcie zawartość. Za pomocą soku z cytryny. Wyciśnijcie sok z 1-2 cytryn do środka czajnika i odstawcie na ok. 1 godzinę. Czy można od razu pić wodę z czajnika po odkamienianiu octem? Po zastosowaniu każdego z tych sposobów niezbędne jest jeszcze odpowiednio dokładne wypłukanie czajnika. Najprościej zrobić to oczywiście poprzez kilkukrotne przegotowanie wody w czajniku. Pamiętajcie, by wymieniać wodę w czajniku za każdym razem.

Zaskakujące zastosowania dla popularnego napoju. Nikt by na to nie wpadł
AdobeStock
Newsy
Zaskakujące zastosowania dla popularnego napoju. Nikt by na to nie wpadł
Można go nie tylko pić, ale i wykorzystać do wielu prac domowych! Znaliście wszystkie te sposoby?

Początki Coca-Coli sięgają 1886 roku, a J.S. Pemberton, który opracował recepturę tego napoju, na pewno nie spodziewał się tego, że osiągnie taki sukces! A z pewnością nie przypuszczał, że jego wynalazek będzie nadawał się nie tylko do picia, ale także do… czyszczenia sprzętów domowych i wielu innych rzeczy. Coca-cola na kamień w czajniku Jednym z domowych sposobów na pozbycie się kamienia z czajnika jest kwasek cytrynowy, ale można też użyć w tym celu Coca-Coli! Wystarczy, że wlejecie ją do urządzenia i zagotujecie. Następnie należy wylać napój, dokładnie wypłukać czajnik i zagotować w nim czystą wodę, by pozbyć się smaku napoju z urządzenia. Czyszczenie toalety z pomocą Coca-Coli To zastosowanie popularnego napoju jest dość znane od dłuższego czasu, a nawet używane jako argument przeciwko spożywaniu tego typu produktów. W końcu, skoro Coca-Cola jest w stanie usunąć kamień z toalety i rur, to nietrudno sobie wyobrazić jej destrukcyjny wpływ na ludzki żołądek i zęby! Jednak uspokajamy – osiągnięcie takiego efektu w przypadku ludzkiego organizmu wcale nie jest takie łatwe. Natomiast, by wyczyścić toaletę z pomocą Coca-Coli, wystarczy, że wlejecie zawartość litrowej butelki do sedesu i zostawicie na całą noc, a następnego dnia spłuczecie wodę. Coca-Cola jako uniwersalny środek do usuwania rdzy Kolejnym zaskakującym zastosowaniem Coca-Coli jest czyszczenie przedmiotów i różnych narzędzi z rdzy. Jak to działa? W tym napoju znajduje się spora ilość kwasu fosforowego, który jest w stanie usunąć rdzę. Po prostu zanurzcie szmatkę z Coca-Coli i wytrzyjcie nią przedmioty pokryte rdzą, a później dokładnie je wyczyśćcie – przez wysoką zawartość cukru , czyszczone Colą sprzęty będą się po prostu kleić. Coca-Cola na komary Ten słodki...