Śledzie potrafią oczarować smakiem. Ich mięso jest dodatkowo bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, składniki mineralne i witaminy A, B, E oraz ceną w okresie jesienno-zimowym witaminę D3.

Właściwości zdrowotne śledzi

Jeśli macie na uwadze swoje zdrowie, sięgajcie po śledzie także na co dzień. Śledź kwalifikuje się do ryb o najmniejszym stopniu zanieczyszczenia metalami ciężkimi a jego populacja nie jest zagrożona wyginięciem. Raport WWF sprzed kilku lat zdaje się potwierdzać powyższe dane. 

Macie problem z produkcją czerwonych krwinek? Śledzie wam w tym pomogą. Ale nie tylko! W każdej porcji śledzia znajduje się żelazo i witamina B12, które pomagają w wytworzeniu hemoglobiny. Do produkcji hemoglobiny organizm potrzebuje białka, które znajdziecie w śledziach w nadmiarze!

Jedzenie śledzia to także uzupełnianie wapnia, magnezu i fosforu. Każdy w tych składników odżywczych ciało człowieka wykorzystuje do wytworzenia zębów i kości. Składniki zawarte w śledziach pomagają w wytworzeniu białek, takich jak kolagen. Wasza skóra, z cerą na czele, wam za to podziękuje.

Zobacz także:

Śledzie jest jednym z najlepszych źródeł witamy D

Witamina D ochroni wasz organizm przed osteoporozą. Za to zawarty w śledziu potas pomoże komórkom nerwowym usprawnić pracę mózgu. Ryba jest wielozadaniowa, gdyż suplementuje w krwioobieg substancje, które poradzą sobie z wieloma waszymi dolegliwościami. 

Ryba idealna na święta, w oleju lnianym, z sokiem i skórką cytrynową

Śledzie smakują klasycznie z cebulką, ale możecie je urozmaicić o kilka prostych składników. Niektóre z nich wpisują się idealnie w klimat świąt. Co powiecie na śledzie w oleju lnianym ze skórką cytrynową?

Składniki:

  • 600 g filetów śledziowych

  • ½ szklanki mleka do namoczenia

  • ½ szklanki oleju lnianego

  • 3 średnie cebule

  • 2 cytryny

  • pieprz kolorowy w ziarnach

  • 2 goździki

  • 1 łyżeczka cukru trzcinowego

  • ½ łyżeczki suszonego imbiru

Sposób przygotowania

  1. Pierwszym etapem przygotowania śledzi jest namoczenie ich w mleku prze kilka godzin i opłukanie pod bieżącą wodą. Śledzie musicie po takiej czynności dokładnie osuszyć.

  2. Wymoczone śledzie kroicie na kawałki i przekładacie do głębokiej miski.

  3. Cebulę rozdrabniacie na piórka i przekładacie do innego niż śledzie naczynia. 

  4. Pieprz wsypujecie do moździerza, rozdrabniacie. Dodajecie skórkę otartą z cytryn i goździki. Rozcieracie całość.

  5. Wsypujecie kolejno imbir oraz cukier trzcinowy i dokładnie wymieszacie.

  6. Wlewacie sok wyciśnięty z cytryn i jeszcze raz dokładnie mieszacie. Przelewacie go do miski z cebulą, łączycie i odstawiacie na chwilę.

  7. Na dnie słoika układacie warstwę śledzi. Na rybę dajecie trochę cebuli, na cebulę znowu warstwę ryb.

  8. Układacie śledzie tak, by na wierzchu znalazła się cebula. Zalewacie je na koniec olejem lnianym. Zamykacie i wstawiacie do lodówki na 3-4 dni. Po tym czasie będą smakować wyśmienicie!