Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. Kolejne badania potwierdzają to, o czym mówiło się od kilku lat. Dieta obfitująca w mięso jest niekorzystna dla zdrowia pod wieloma względami. Naukowcy mają na to teraz jeszcze jeden dowód. Dowiedzcie się, jakich produktów lepiej unikać, jeśli chcecie cieszyć się przez lata dobrym zdrowiem.

Dieta bogata w mięso – jakie ma wady?

Od dawna wiadomo, że dieta obfitująca w mięso może przyczyniać się do powstawania wrzodów i nowotworów żołądka. Przetworzone, czerwone mięso jest też powiązane ogólnie ze zwiększonym występowaniem nowotworów. Inne wady diety bogatej w mięso to:

  • Zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych
  • Zwiększone ryzyko nowotworów przewodu pokarmowego: raka żołądka i jelita grubego
  • Ogólnie większa śmiertelność

Dieta bogata w mięso a niewydolność nerek

Badacze postanowili tym razem sprawdzić, jaki wpływ na zdrowie nerek ma dieta bogata w mięso. Naukowcy z Singapuru zebrali naprawdę szerokie grono osób w wieku 45-74 lat. Udało im się zaangażować do badania aż 63 tysiące uczestników. Okazało się, że grupa osób jedząca najwięcej czerwonego mięsa, cierpi z powodu niewydolności nerek aż o 40% częściej niż ludzie, którzy spożywają je najrzadziej.

Badanie to jest bardzo solidne. Trwało aż 15 lat. Co ważne, nie stwierdzono, żeby choroby nerek powodowały ryby, drób czy jajka. To zależność ścisła dla czerwonego mięsa.

Zobacz także:

Potwierdziły się też inne obserwacje, które już wcześniej udowodniono w wielu różnych badaniach. Jedzenie dużej ilości roślin strączkowych takich jak soja, fasola, ciecierzyca, soczewica, chroni przed wystąpieniem nowotworów.

Nie trzeba rezygnować, wystarczy ograniczać

Co ważne, nie chodzi o całkowite przejście na wegetarianizm. Nawet rezygnacja z jednej porcji czerwonego mięsa w tygodniu i zamiana jej na strączki lub soję, to ogromny krok na przód. Naukowcy obliczyli, że zmniejsza to ryzyko powstania schyłkowej niewydolności nerek aż o 62%.

Jeśli chcecie zadbać o swoje nerki jedzcie odpowiednio dużo warzyw i owoców, dbajcie o nawodnienie i zamieńcie część mięsa na rośliny strączkowe. Poczujecie różnicę!

Źródło:

Lew QJ, Jafar TH, Koh HW, Jin A, Chow KY, Yuan JM, Koh WP. Red Meat Intake and Risk of ESRD. J Am Soc Nephrol. 2017 Jan;28(1):304-312. doi: 10.1681/ASN.2016030248. Epub 2016 Jul 14. PMID: 27416946; PMCID: PMC5198288.

Czytaj także: