Panga to ryba o wyjątkowo łagodnym smaku i dosyć niskiej cenie. Jak się okazuje jednak, za ceną stoi… niska jakość. Panga zawiera bardzo wiele szkodliwych składników, które mogą wpłynąć na zdrowie - zwłaszcza u najmłodszych.

Panga trująca dla organizmu

Pangi naturalnie występują w azjatyckiej rzece Mekong, jednak te, które kupujecie w sklepach hodowlane są w sztucznych zbiornikach. Przez swój bardzo delikatny smak i bardzo neutralny zapach, panga często podawana jest dzieciom. Okazuje się jednak, że to ogromny błąd!

Warunki w sztucznych hodowlach są mało korzystne, a ryby pływają w bardzo ciasnych basenach. Sprawia to, że woda jest zanieczyszczona, a zwierzęta nie mogą się prawidłowo rozwijać. Aby sztucznie poprawić kondycję ryb, a także zwiększyć ich masę, faszerowane są one hormonami i antybiotykami.

Straszne warunki hodowli pang

Niektóre pangi nie pływają nawet w ciasnych, sztucznych basenach, a… w podwodnych klatkach. Nie mają tam praktycznie w ogóle miejsca do poruszania się, a masowi hodowcy karmią je paszami bogatymi w chemię. To wszystko przenika do organizmu człowieka spożywającego rybę wraz z substancjami, którymi nasycona jest woda.

Zobacz także:

Woda w zbiornikach pang często zawiera nawet rakotwórczą rtęć, a nawet pasożyty, które przenikają do wnętrzności zwierzęcia - Jecie te ryby? Przestańcie jak najszybciej. Zawierają duże ilości rtęci

Filety pangi są także często sztucznie „pompowane” wodą, aby można je było sprzedawać po większych cenach.

Czy wszystkie ryby są zdrowe? Niekoniecznie

Chociaż dietetycy i lekarze zalecają regularne jedzenie ryb, panga nie zalicza się do tych bogatych w korzystne składniki dla zdrowia. Pomimo tego, że zawiera ona nienasycone kwasy tłuszczowe, które obniżają cholesterol, nadciśnienie, a także świetnie działają na skórę czy włosy, szkodliwa chemia przewyższa benefity płynące z jedzenia pangi. Najlepszym rozwiązaniem będzie sięganie po inne ryby i wykluczenie pangi z diety – zwłaszcza u dzieci.

Eksperci żywieniowi coraz częściej odradzają jedzenie ryb, które mogą zawierać szkodliwe związki chemiczne: nie jedzcie ryb z Bałtyku i nie smażcie ryb na oleju słonecznikowym. Dbajcie także o to, aby kupować wyłącznie ryby z dbających o zwierzęta, najlepiej ekologicznych hodowli.

Źródło: o2.pl

Czytaj też: