Goździki mają szerokie zastosowanie w kuchni. Można je dodawać do mięs, marynat, kompotów, konfitur czy napojów, takich jak np. grzańce. Goździki nie tylko wspaniale podkręcają smak naszych dań, ale też mają bogate działanie prozdrowotne. Czy wiecie, że są one pomocne w odchudzaniu?

Korzyści zdrowotne goździków

Goździki to cenne źródło składników odżywczych. Przyprawa ta zawiera eugenol, rodzaj przeciwutleniacza, który pomaga zwalczać wolne rodniki w organizmie, zmniejszając w ten sposób ryzyko rozwoju chorób, takich jak choroby serca, nowotwory i cukrzyca.

Goździki zawierają też mangan, który sprzyja utrzymaniu zdrowych i silnych kości, a także witaminę K, potas, beta-karoten oraz minimalną ilość białka, tłuszczu, węglowodanów i błonnika.

Badania, w trakcie których porównano goździki z ponad 1100 innymi produktami spożywczymi wykazały, że goździki zawierały trzy razy więcej przeciwutleniaczy niż suszone oregano:

Zobacz także:

- Goździki są również naturalnym środkiem przeciwzapalnym i przeciwdrobnoustrojowym, miejscowo znieczulającym. Ponadto, stwierdzono, że związek znajdujący się w goździkach jest 29 razy silniejszy niż aspiryna w zapobieganiu zakrzepom krwi – czytamy w raporcie Harvard Medical School.

Wpływ goździków na utratę wagi

Goździki potrafią coś jeszcze - przyspieszają utratę wagi. Na czym polega ich odchudzające działanie?

  • wspomagają trawienie poprzez zwiększenie metabolizmu - metabolizm jest bezpośrednio związany z utratą wagi i wiadomo, że niskie tempo metabolizmu jest oznaką nadwagi lub otyłości.
  • są dobre dla diabetyków - diabetycy mogą dodawać goździki do swojej diety i kontrolować swoją wagę, poza tym, goździki zawierają związki regulujące poziom cukru we krwi. 

Czy są jakieś skutki uboczne jedzenia goździków?

Nie, goździki nie przyniosą organizmowi skutków ubocznych, jeśli nie będziemy z nimi przesadzać i stosować je w odpowiednich ilościach. Jak wiadomo, wszystko, co jest spożywane w nadmiarze, sieje spustoszenie w zdrowiu. Tak samo jest w przypadku goździków.

Jedzenie zbyt dużej ilości goździków może negatywnie wpływać na zdrowie jelit. Substancje chemiczne obecne w goździkach mogą wpływać na układ jelitowy, prowadząc do dyskomfortu żołądkowo-jelitowego. Ponadto, nadmierne spożycie goździków może prowadzić do bólu mięśni i wyczerpania. Praktycznie trudno jednak o takie skutki uboczne z racji ograniczonych ilości goździków w postaci całej lub zmielonej, które dodaje się do potraw.

Źródło: timesofindia.indiatimes.com, zdrowie.wprost.pl