W sklepach można znaleźć różne przyprawy nadające potrawom delikatny smak grzybów. Nie da się ich jednak w żaden sposób porównać z domowymi produktami tego typu. To nie ten smak i nie ten aromat. Pisaliśmy już o ekstrakcie z grzybów, który jest płynną esencją grzybową. Dzisiaj przyszedł czas na sypką wersję, czyli wyjątkowo aromatyczną mączkę grzybową. 

Jak wykorzystywać mączkę grzybową w potrawach? 

Mączka lub inaczej puder grzybowy ma szerokie zastosowanie w kuchni. Dodaje się go do różnego rodzaju dań ciepłych. Gołąbki w sosie grzybowym zyskają na aromacie, jeżeli dosypiecie go do farszu i sosu. Bitki i pulpety zachwycą was swym smakiem, gdy sos własny uzupełnicie dodatkiem pudru. Mączka użyta w zupie pieczarkowej i grzybowej podkreśli i podkręci ich smak. 

Pamiętajcie, że tę przyprawę należy dodawać do potrawy na początku jej przyrządzania. Potrzebuje bowiem nieco czasu by zmięknąć i uwolnić aromat. Jeżeli z jakichś względów nie chcecie zrobić tego od razu, możecie również dodać ją później.

Zobacz także:

Po prostu namoczcie ją w ciepłej wodzie przez pół godziny i wlejcie w dogodnym dla was momencie gotowania. Nie stosujcie mączki bezpośrednio na kanapkę czy do sałatki. Puder grzybowy trzeba poddać obróbce termicznej, by uzyskać z niego pełnię smaku.

Jak zrobić puder grzybowy? 

Puder grzybowy przygotowuje się z suszonych grzybów. Pozwala on wykorzystać gorsze, uszkodzone egzemplarze, które odbiegają od standardów estetycznych. Do mączki najlepiej nadają się aromatyczne gatunki, takie jak prawdziwek i podgrzybek, ale również te mniej znane, jak choćby twardzioszek czosnaczek i lejkówka zielonawa. Nadadzą one przyprawie głębokiego, intensywnego aromatu. 

Puder grzybowy przygotowuje się z suszonych grzybów. Do tego celu wykorzystajcie specjalne suszarki lub delikatnie rozgrzany piekarnik. Następnie wystarczy zmielić wysuszone grzyby w młynku lub za pomocą blendera i zamknąć szczelnie w wyparzonym słoiczku.

Dobre zamknięcie jest tutaj bardzo istotne. Nieszczelności powodują bowiem ulatnianie się pięknego, grzybowego aromatu – na którym przecież każdemu zależy. 

Źródło: poradzimy24.pl