Ciemnych ubrań unikamy w upały. Latem wolimy przewiewne tkaniny i jasne barwy. Białe koszulki, sukienki, spodnie wyglądają pięknie gdy są nowe i śnieżnobiałe. Podobają nam się szczególnie, gdy podkreślają opaleniznę po urlopie.

Jednak ubrania w tym kolorze są trudne do utrzymania w dobrym stanie. Z czasem szarzeją, a gdy do białego prania dostanie się czarna skarpetka, to wydaje nam się, że nowa, biała koszulka zakończyła właśnie swój żywot. A tak wcale nie musi być. 

Kuchenny przepis na białe pranie

Już nasze babcie wiedziały, że nic tak nie poprawia wyglądu białej bielizny czy obrusów jak wywar z liści laurowych. Dlaczego trzymały ich w kuchni spory zapas i nie używały wyłącznie do rosołu, bigosu czy pasztetów.

Składniki na bobkowy wywar:

Zobacz także:

  • Duży garnek w wodą
  • Liście laurowe – duża garść
  • Proszek do pieczenia – 5 torebek
  • Soda oczyszczona – 2 łyżki stołowe

Sposób przygotowania wybielającego wywaru z liści laurowych:

Krok 1: Do garnka z wodą wrzucamy liście laurowe i doprowadzamy do wrzenia. Przelewamy wywar do miski, pozostawiamy na 15 minut do przestygnięcia, a następnie wkładamy do wody ubrania i zostawiamy je do całkowitego wystygnięcia.

Krok 2: Wyjmujemy i wyżymamy pranie zostawiając wodę. Do wody dodajemy proszek do pieczenia i sodą oczyszczoną i dokładnie mieszamy. Do tak powstałego roztworu ponownie wkładamy pranie i zostawiamy je na 2-3 godziny.

Krok 3: Przekładamy pranie do pralki i pierzemy w proszku lub płynie przeznaczonym do białych rzeczy.

Długa lista zalet liści laurowych

Liście laurowe są wysuszonymi liśćmi wawrzynu szlachetnego. To roślina zimozielona, pochodząca z basenu morza śródziemnego. Już w starożytnej Grecji uznawana była za boskie drzewo. Tworzono z niej wieńce dla zwycięzców olimpijskich oraz greckich władców, a ponieważ wierzono w jej magiczną moc, służyła także jako talizman chroniący przed chorobami.

Dziś najpowszechniej liści laurowych używa się w kuchni. Cenimy ich aromat oraz właściwości pobudzające trawienie. Stosowana jest jako przyprawa do zup, bigosu, pasztetów, marynat.

Wawrzyn szlachetny stosowany jest też leczniczo, dzięki bogactwu substancji czynnych, olejków eterycznych czy witamin i minerałów. Ma działanie napotne, detoksykujące, oczyszczające i moczopędne. Podaje się go na niestrawność i bóle żołądka, a także zewnętrznie na zapalenie stawów, reumatyzm. Ponieważ ma działanie łagodzące i gojące, może być pomocny w leczeniu wielu problemów skórnych, pielęgnacji skóry trądzikowej czy wzmocnieniu cebulek włosów. Uprawiany jest też jako roślina pokojowa.

Źródło: Interia.pl, wp.pl