Ta mieszanka wyżre chwasty na kostce co do jednego. Połączcie 2 tanie składniki z kuchennej szafki
Getty/iStock
Newsy

Ta mieszanka wyżre chwasty na kostce co do jednego. Połączcie 2 tanie składniki z kuchennej szafki

Wraz z nadejściem ładniejszej pogody, rośliny są wprost w rozkwicie - co oznacza, że chwasty niestety też. Aby powstrzymać ich inwazję w ogrodzie, sporządźcie prostą miksturę z kuchennych produktów. Rozprawią się z chwastami na zawsze.

Ciepła, słoneczna pogoda w maju oznacza eksplozję zieleni w parkach, lasach, na łąkach i podwórkach. Korony drzew znów są pełne liści, kwiaty kwitną w ogródkach i na balkonach, a działkowcy sadzą swoje sadzonki, by już niedługo cieszyć się własnymi plonami.

Wraz z nadejściem wyższych temperatur bujnie rosną też niestety mniej lubiane przez wszystkich rośliny, które potocznie nazywamy chwastami. Rosną szybko, praktycznie bez opamiętania i jeżeli się ich nie powstrzyma, to mogą prędko przejąć cały ogródek. Bardziej „uparte” chwasty wyrastają nawet spomiędzy płyt chodnikowych i kostki brukowej. Można sobie z nimi poradzić, stosując domową i skuteczną mieszankę, która wyżera chwasty bez litości. 

Domowa mikstura na chwasty w ogrodzie

Składniki:

  • 1 szklanka octu

  • pół szklanki soli

  • 1 łyżeczka płynu do mycia naczyń

Przygotowanie:

  1. Do słoika wsypcie sól, wlejcie ocet i wymieszajcie.

  2. Kiedy sól się rozpuści, dodajcie jeszcze płyn do mycia naczyń.

  3. Zakręćcie słoik i potrząsajcie nim przez chwilę, aż wszystkie składniki się połączą.

Gotową miksturą należy następnie polać chwasty, które rosną na ścieżce czy chodniku. Po odczekaniu około 20-30 minut, dzięki samemu szorowaniu rośliny będą dosłownie odchodzić od kostki brukowej. Pamiętajcie, by przed tym zabiegem zrobić test na niewielkim fragmencie chodnika. Mieszanka na chwasty może bowiem odbarwić kostkę brukową niektórych rodzajów czy beton, dlatego test jest konieczny.

Uwaga - ocet nie wybiera i skutecznie zwalcza zarówno chwasty, jak i posadzone przez was kwiaty czy warzywa na grządkach. Dlatego stosując powyższą miksturę, zalecana jest duża ostrożność i używanie jej najlepiej punktowo, na pojedyncze chwasty. 

Zobacz także
Czy wiecie, jak wykorzystać fusy z kawy w ogródku? Zróbcie to, a ślimaki będą bez szans

Czy wiecie, jak wykorzystać fusy z kawy w ogródku? Zróbcie to, a ślimaki będą bez szans 

Wystarczy 2,50 zł, by zrobić nawóz z drożdży, który czyni cuda. Kwiaty pójdą w górę jak z bicza strzelił

Wystarczy 2,50 zł, by zrobić nawóz z drożdży, który czyni cuda. Kwiaty pójdą w górę jak z bicza strzelił

Jak inaczej zwalczyć chwasty?

Z chwastami można sobie poradzić innymi domowymi sposobami. Potrzebne będą produkty, które macie w swoich szafkach:

  • Soda oczyszczona - najlepiej jest jej używać na samym początku wiosny, kiedy chwasty są jeszcze młode. Taki środek zapobiegawczy da sobie radę zarówno na chodniku, jak i przydomowym podjeździe czy tarasie. Soda zadziała w tym przypadku podobnie jak mieszanka z octu i soli z tym, że trzeba poczekać o wiele dłużej, nim zadziała - około 1 dobę. 

  • Wybielacz - chodzi o ten produkt, którego używamy do poszarzałych tkanin. Należy spryskać nim wyrastające z chodnika chwasty, a po kilku dniach wyciągnąć je z ziemi. 

  • Ściółka - to sprawdzona metoda, którą stosuje się na grządkach i rabatach. Należy położyć na ziemi warstwę izolacyjną ze specjalnego tworzywa lub tektury czy gazet. Ma ona na celu odcięcie dopływu tlenu i światła, dzięki czemu chwasty nie wyrosną. 

Miejcie na uwadze, że ocet, soda, sól czy wybielacz nie tylko wyżerają chwasty, ale też sprawiają, że w miejscu, w którym użyto tych środków, szybko już więcej nic nie wyrośnie. Nie używajcie ich więc na grządkach, tylko chodniku, tarasie czy podjeździe do garażu.