Przez szaleńcze tempo współczesnego życia wiele z nas żyje w biegu i mamy coraz mniej czasu dla siebie. Często cierpi na tym życie towarzyskie, zaniedbujemy swoje hobby, a także własne zdrowie. I nie chodzi o lekceważenie wizyt lekarskich, a niewłaściwie odżywianie się.

Zła dieta jest bowiem (często po dłuższym czasie) powodem wielu problemów ze zdrowiem. Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie w USA dowiedli, że dieta oparta głównie na wysoko przetworzonej żywności oraz czerwonym mięsie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. 

Wpływ diety „zachodniej” na zdrowie

Terminem „dieta zachodnia” naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie nazwali sposób odżywiania się typowy dla Amerykanów, czyli oparty na czerwonym mięsie i wysoko przetworzonej żywności. Mowa tutaj o gotowych daniach z supermarketu, mrożonkach, zupkach instant czy kolorowych słodyczach. Choć taka dieta rzeczywiście dawniej kojarzyła się w Polsce z amerykańskim stylem życia, dziś także u nas coraz więcej osób odżywia się w taki sposób. 

Zobacz także:

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że taka dieta „może powodować stany zapalne jelit oraz ogólnoustrojowe, a są to prekursory nowotworu jelita grubego”. Zauważyli też, że przez taki sposób żywienia dochodzi do zaburzeń równowagi mikroflory jelitowej, co również sprzyja rozwojowi nowotworu jelita grubego. 

Powyższe wnioski wysnuto na podstawie badań przeprowadzanych przez 30 lat na próbie 180 tys. osób, w wieku od 30 do 75 lat.

Żywność wysokoprzetworzona zwiększa ryzyko raka 

Dr Przemysław Zając z oddziału gastroenterologii szpitala wojskowego w Lublinie w rozmowie z WP ABCZdrowie zwrócił uwagę na rosnącą liczbę zachorowań na raka jelita grubego, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Zauważa, że to właśnie nieprawidłowa dieta może być za to odpowiedzialna:

– Czynniki genetyczne odpowiadają tylko za pięć do 10 proc. przypadków raka jelita grubego, reszta zależy od nas. Niestety wzrost zachorowań u coraz młodszych pacjentów pokazuje, że wciąż nie zdajemy sobie sprawy ze skutków nieprawidłowego odżywiania

Co wpływa na wzrost ryzyka zachorowania na raka jelita grubego?

Według dr. Zająca za rozwój raka jelita grubego będącego konsekwencją niewłaściwej diety odpowiadają składniki zawarte w wysoko przetworzonej żywności. To m.in. duże ilości soli, cukru, tłuszczów nasyconych, konserwanty oraz selen.

Podkreśla, że konieczna jest także rezygnacja z czerwonego mięsa, którego, jego zdaniem, Polacy wciąż jedzą za dużo. Przypomnijmy, że to wcale nie jest tylko wołowina, ale także wieprzowina, cielęcina czy jagnięcina. Dr Zając podkreśla, że zdrowa dieta powinna opierać się przede wszystkim na warzywach i owocach, które są bogate w błonnik oraz rybach. Warto też odstawić alkohol i produkty zawierające dużo soli i cukru.

Źródło: abzdrowie.pl