Wiele powszechnie spożywanych w Polsce ryb zawiera duże ilości rtęci. Dzieje się tak dlatego, że ryby żerują na zanieczyszczonych wodach i wraz z pożywieniem pochłaniają ten niebezpieczny pierwiastek. Zagrożenie dotyczy przede wszystkim tłustych, drapieżnych gatunków.

Ryby dostępne w polskich sklepach zawierające najwięcej rtęci to: okoń, płoć, dorsz, a także sardynki, mintaj czy łosoś. Nie należy jeść ich często i warto sięgnąć po inne gatunki, które nie kumulują w sobie rtęci. Opowiadamy o jednym z nich.

Co warto wiedzieć o karmazynie?

Karmazyn to ryba, którą w naszych sklepach można znaleźć w postaci mrożonej lub wędzonej. Gatunek żyje w Oceanie Atlantyckim. Dożywa nawet 60 lat, ma 40-55 cm długości, choć czasem bywa jeszcze większy. Ma charakterystyczny czerwony kolor, kolce pokrywające skrzela i wystającą dolną szczękę. Mięso karmazyna jest chude (tylko 79 kalorii w 100 g), białe, a po ugotowaniu staje się matowe i ma delikatny smak.

Charakterystyczne dla tej ryby jest to, że rzeczywiście nie kumuluje w sobie rtęci, a jej mięso psuje się szybciej od mięsa innych ryb. Karmazyn ma niską zawartość tłuszczu i cholesterolu. Jest bogaty w fosfor, witaminę B12, selen oraz kwasy omega 3. Może być spożywany przez osoby stosujące dietę niskotłuszczową, m. in przy schorzeniach wątroby, trzustki i pęcherzyka żółciowego.

Zobacz także:

Jak przyrządzać karmazyna?

Ponieważ karmazyn jest chudą rybą, jego mięso jest kruche, ale może też być suche. Dlatego najlepiej gotować go na parze. Zachowuje się wtedy jego delikatność i lekkostrawność. Dobrze jednak także smakuje z grilla lub upieczony.

Przyrządzajcie go z gotowanymi lub pieczonymi warzywami, z dodatkiem surówek warzywnych, w słodko-kwaśnych sosach: żurawinowym, cytrynowym czy pomarańczowym. W jego pochodzenia, czyli w Azji, podaje się go z dodatkiem pasty curry, trawy cytrynowej lub pasty chilli.

Karmazyn duszony z warzywami można podawać z ryżem, kaszą lub chlebem. Wędzonego karmazyna można jeść na kanapkach. Wystarczy pieczywo posmarować masłem lub serkiem do smarowania i na wierzch położyć kawałek ryby.

Całość dobrze jest przystroić liściem sałaty i świeżym ogórkiem. Można dodawać go także do sałatek tak jak łososia. Pasują do niego takie przyprawy jak bazylia i czosnek. Podobnie jak w przypadku innych gatunków, dania z karmazyna można skropić sokiem z cytryny. Ryba doskonale nadaje się także na zupy rybne.

Źródło: medonet.pl, ofeminin.pl