Gotujmy.pl
Newsy

Szybki i prosty przepis na chleb żytni bez chemii. Idealny na wielkanocny stół

Pachnący, delikatny domowy chleb to coś, obok czego nikt nie przejdzie obojętnie. Przygotowanie samodzielnego wypieku jeszcze nigdy nie było tak proste. Zaskoczcie swoich bliskich tym wypiekiem!

Dla wielu osób idealnym wspomnieniem dzieciństwa jest zapach chleba, jaki unosił się po domu. Kromka świeżego chleba z odrobiną masła to wręcz niebo w gębie, smak nie do podrobienia.

Wbrew pozorom przygotowanie własnego bochenka chleba nie jest skomplikowane i zajmuje dosłownie chwilę. Koniecznie skorzystajcie z tego przepisu i zaskoczcie bliskich podczas wielkanocnego śniadania.

Kotlety mielone

Chleb żytni

Przygotowanie chleba kojarzy się głównie ze sporą ilością pracy i trudem, dlatego też większość osób decyduje się na zakup pieczywa w piekarni czy sklepie.

Nic bardziej mylnego! Przygotujcie chleb żytni z poniższego przepisu, a nigdy więcej nie wstąpicie do piekarni.

Jego przyrządzenie jest banalnie proste, a smak jest nie do podrobienia. Taki bochenek idealnie sprawdzi się podczas wielkanocnego śniadania.

Przepis na szybki i prosty chleb żytni

Składniki:

  • 450 g mąki żytniej chlebowej
  • 300 g letniej wody
  • 25 g świeżych drożdży
  • 2 łyżeczki miodu
  • 8 g soli
  • 1 łyżka oliwy
  • 6 g słodu jęczmiennego
  • 2 łyżeczki soli gruboziarnistej do posypania

Przygotowanie:

  1. Do letniej wody dodajcie pokruszone świeże drożdże oraz miód. Całość dokładnie wymieszajcie, aby nie było grudek i odstawcie na chwilę do wyrośnięcia.
  2. Do dużej miski przesiejcie mąkę żytnią chlebową. Dodajcie do niej słód jęczmienny oraz sól. Wymieszajcie suche składniki. Następnie wlejcie wodę z drożdżami, oliwę i za pomocą miksera całość mieszajcie przez około 10 minut.
  3. Miskę z ciastem na chleb przykryjcie bawełnianą ściereczką i odstawcie do ciepłego miejsca do podwojenia swojej objętości na około godzinę.
  4. Po upływie danego czasu, przełóżcie ciasto do podłużnej foremki. Wierzch delikatnie wyrównajcie za pomocą łyżki lub szpatułki zwilżoną wodą. Na koniec chleb posypcie gruboziarnistą solą i odstawcie ponownie na godzinę do wyrośnięcia.
  5. Do piekarnika wstawcie żaroodporne naczynie z wodą, a także nagrzejcie go do temperatury 220 stopni. 
  6. Formę z chlebem wstawcie do dobrze nagrzanego piekarnika i pieczcie przez 35 minut.
  7. Gdy chleb będzie upieczony, wyjmijcie go z blachy. Bochenek spryskajcie wodą oraz pozostawcie na kratce do całkowitego ostygnięcia. Smacznego!
     
chleb żytni przepis
AdobeStock
Newsy
Dlaczego trzeba popukać chleb od spodu po upieczeniu? Będziecie w szoku
Jeżeli nie piekliście nigdy chleba, to pewnie nie słyszeliście o zwyczaju pukania w formę od spodu. Dowiedzcie się, dlaczego powinno się tak robić!

Polska kuchnia pełna jest ciekawych trików, które może czasem brzmią zabawnie, ale świetnie pomagają w gotowaniu! Znaliście na przykład zwyczaj pukania w formę z chlebem po upieczeniu? Poznajcie przepis na domowy chleb z mąki żytniej i dowiedzcie się, czemu służy ten trik!  Przepis na domowy chleb żytni Do przygotowania żytniego chleba, będziecie potrzebowali składników z poniższej listy. Podana ilość wystarczy na zrobienie bochenka o długości 26 cm.  Składniki: 45 dag mąki żytniej do chleba 300 g przegotowanej, letniej wody 25 g świeżych drożdży 8 g soli 6 g słodu jęczmiennego 1 łyżka oliwy 2 łyżeczki miodu 2 łyżeczki soli gruboziarnistej Przygotowanie: Ugotujcie wodę i odstawcie do ostudzenia. Powinna mieć temperaturę około 40 stopni Celsjusza, nie więcej! Do miski wlejcie podaną ilość letniej wody, dwie łyżki miodu i rozkruszcie 25 g świeżych drożdży. Całość wymieszajcie i odstawcie do wyrośnięcia. Do dużej miski wsypcie przesianą mąkę, 6 g słodu jęczmiennego i 8 g soli. Wymieszajcie. Następnie do składników dodajcie dwie łyżki oliwy i zaczyn. Mieszajcie mikserem przez około 10 minut. Warto go wykorzystać, ponieważ ciasto nie będzie jeszcze miało na tyle zwartej konsystencji, by nadawało się do wyrabiania. Po wymieszaniu przykryjcie miskę ściereczką i odstawcie ciasto w ciepłe miejsce do wyrośnięcia – na około jedną godzinę. Po tym czasie przełóżcie ciasto do formy na chleb (powinno zająć formę do około połowy jej wysokości). Wyrównajcie wierzch ciasta szpatułką i posypcie gruboziarnistą solą dla dekoracji. Ponownie odstawcie na godzinę do wyrośnięcia. Do żaroodpornego naczynia wlejcie wodę i wstawcie je do piekarnika. Rozgrzejcie urządzenie do 220 stopni. Gdy piekarnik będzie już rozgrzany, wstawcie do...

Co zrobić, żeby domowy chleb miał przyjemnie chrupiącą skórkę? 1 prosty trik
AdobeStock
Newsy
Co zrobić, żeby domowy chleb miał przyjemnie chrupiącą skórkę? 1 prosty trik
Do uzyskania chrupiącego chleba wcale nie trzeba mieć specjalnego pieca! Wystarczy piekarnik i składnik, który absolutnie każdy ma w domu.

Macie ochotę na pyszny, domowy chleb? Sprawdźcie prosty przepis na udane pieczywo prosto z piekarnika. Dzięki zastosowaniu banalnej sztuczki chleb wyjdzie niezwykle chrupiący! Przepis na domowy chleb  Do przygotowania domowego chleba potrzebne wam będą składniki z poniższej listy: Składniki: Zaczyn: 30 g świeżych drożdży 1 łyżka mąki 3 łyżeczki cukru 50 ml letniej wody Ciasto: Zaczyn Dwie szklanki pszennej mąki chlebowej 1,5 szklanki wody 2 łyżki masła 1 płaska łyżka soli 1 łyżka maku 1 łyżka pestek dyni 1 łyżka ziaren słonecznika 1 łyżeczka sezamu Przygotowanie: Do miski wsypcie łyżkę mąki, dolejcie 50 ml letniej wody, rozkruszcie 30 g świeżych drożdży i wsypcie 3 łyżeczki cukru. Wszystkie składniki bardzo dokładnie wymieszajcie. Odstawcie na 10 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po tym czasie wlejcie zaczyn do dużej miski. Wsypcie dwie szklanki przesianej mąki pszennej chlebowej, wlejcie 1,5 szklanki wody, dodajcie 2 łyżki miękkiego masła i płaską łyżkę soli. Możecie też wsypać teraz sezam, pestki dyni i ziarna słonecznika. Ciasto wyrabiajcie ręcznie przez około 10 minut do momentu, aż będzie już elastyczne, ale nadal trochę rzadkie. Możecie też wyrobić je z pomocą miksera z końcówką do ciast drożdżowych (ze specjalnym hakiem) – wtedy czas wyrabiania będzie nieco krótszy (wyniesie około 5 minut). Przykryjcie ciasto ściereczką i odstawcie na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po godzinie ponownie zagniećcie ciasto i przełóżcie je do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki. Wierzch ciasta spryskajcie delikatnie wodą. Odstawcie do wyrośnięcia na pół godziny. Jak upiec chleb? Nie mniej ważne od przygotowania ciasta na chleb jest jego odpowiednie upieczenie! Zróbcie to w ten...

Tomasz Strzelczyk podał przepis na chrupiący chleb. Koniecznie zróbcie na końcu 1 rzecz
Instagram/TomaszStrzelczyk/AdobeStock
Newsy
Tomasz Strzelczyk podał przepis na chrupiący chleb. Koniecznie zróbcie na końcu 1 rzecz
Nic nie przebije smaku chrupiącego, domowego chleba. Sprawdźcie, jak przygotowuje go Tomasz Strzelczyk.

Ceny chleba przyprawiają was o zawrót głowy? Upieczcie go sami w domu. To wcale nie jest trudne, o czym przekonuje nas autor bloga oddaszfartucha.pl – Tomasz Strzelczyk. Sprawdźcie jak przygotowuje on swój chleb. Kim jest Tomasz Strzelczyk? Tomasz Strzelczyk zyskał ogromną popularność w sieci. Wszystko zaczęło się od jego udziału w IV edycji programu „Masterchef Polska", w którym dotarł on do finałowej piątki. Mimo iż Strzelczyk nie wygrał show, słuch o nim nie zaginął. Wręcz przeciwnie – jego przepisy robią prawdziwą furorę w internecie. Jakiś czas temu Tomek podzielił się przepisem na smaczny, chrupiący domowy chleb: - Prosty do wykonania chlebek na drożdżach, zapach unosi się po całym domu, a smak jest niepowtarzalny - zachwala swój przepis Strzelczyk. Przepis na chrupiący chleb Tomasza Strzelczyka Oto, czego będziecie potrzebować, żeby go upiec: Składniki: 1 kg mąki uniwersalnej 800 ml letniej wody 15 g świeżych drożdży 20 g soli Przygotowanie: Na początku wkruszcie do wody drożdże i wymieszajcie. Wsypcie sól, po czym wlejcie rozczyn do mąki i zacznijcie dokładne, ręczne wyrabianie ciasta. Gdy ciasto odkleja się od rąk, odłóżcie je na bok, przykryte folią na 20 minut. Po 20 minutach ponownie wyróbcie ciasto, naciągając je od dołu do góry. Czynność powtórzcie 4 razy co 20 minut. Po zakończeniu ostatniej serii, odstawcie ciasto do wyrośnięcia na 8-10 godzin. Gdy ciasto pięknie urośnie, wyjmijcie je z miski (warto podsypać boki mąką), obsypcie deskę mąką i uformujcie ciasto. Przedzielcie ciasto na 2 części (z kg mąki wyjdą wam 2 bochenki), przykryjcie chleby folią i odstawcie na godzinę. Wstawcie do piekarnika naczynie i...

Chleb coraz droższy. Zróbcie więc własny wg przepisu Magdy Gessler
ONS.pl, Adobe Stock
Newsy
Chleb coraz droższy. Zróbcie więc własny wg przepisu Magdy Gessler
Najprościej jest po chleb pójść do sklepu. Jednak najlepszy upieczecie sami w domu. Podajemy przepis na doskonały, domowy chleb Magdy Gessler

Znacie zapach świeżo upieczonego chleba unoszący się w domu? To oraz charakterystyczna chrupiąca, apetyczna skórka to najlepsze nagrody, jakie możecie dostać za upieczenie własnego chleba. Przepis na domowy chleb Magdy Gessler właśnie to wam zapewni: wspaniały zapach w domu i chrupiącą skórkę na każdej kromce świeżutkiego chleba, Jaka jest historia chleba? Pierwsze chleby nie były podobne do dzisiejszych. To były raczej przaśne placki o gumowatej konsystencji. Robiono je ze zbóż roztartych na pastę. Dopiero z czasem nauczono się poddawać ciasto fermentacji, dzięki czemu uzyskiwało gąbczastą strukturę, nabierało pulchności, stawało się nie tylko smaczniejsze, ale też lżej strawne. Jednym z ważniejszych składników chleba jest zakwas. Skąd wziąć zakwas? Najłatwiej i najszybciej jest zdobyć od kogoś, kto stale piecze chleb. Nawet z niewielkiej ilości można wyhodować sobie cały słoik, na bieżący i przyszłe wypieki. Jeśli nie macie skąd wziąć zakwasu, możecie zrobić go sami. Składa się jedynie z mąki żytniej i wody. Przygotowanie zakwasu wymaga jednak czasu i cierpliwości. Zakwas tworzy się przez 5 dni, raz dziennie powinniście go „nakarmić” szczyptą świeżej mąki, podlać świeżą wodą, a także zamieszać. Gotowy zakwas ma na powierzchni pęcherzyki powietrza, i gęstą konsystencję. Jakiej mąki użyć do pieczenia chleba? W przepisie Magdy Gessler użyte są 2 rodzaje mąki – pszenna i razowa. Jednak domowe chleby można piec z różnych mąk. Warto poeksperymentować i znaleźć najlepszą na najbardziej smakujący wam bochenek. Czym się różnią? Mąka pszenna. Ma wyższa zawartość glutenu niż mąka żytnia. Chleb upieczony z maki pszennej jest sprężysty i puszysty. Mąka żytnia. Chleb żytni jest cięższy od pszennego, ma charakterystyczną, zbitą strukturę....