Szumowiny, rosół
Gotujmy.pl/IKa
Newsy

Szumowiny w rosole - zdejmować czy nie? Zdziwicie się, gdy poznacie prawdę

To jedna z części gotowania rosołu, która nie kojarzy się wam pewnie najlepiej.
Aleksandra Jaworska
styczeń 07, 2021

Zasady gotowania rosołu przydadzą się każdemu, kto lubi królową polskich zup. Trudno z tym zresztą dyskutować. W końcu rosół to nie tylko samodzielny wywar, ale i baza do wielu innych klasycznych przepisów.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Najważniejsze zasady gotowania rosołu

Jeśli zależy wam na dojściu do poziomu mistrzowskiego w gotowaniu rosołu, poznajcie kilka zasad, które ułatwią wam cały proces. Gotowanie rosołu należy zacząć od zimnej wody. To coś, co musicie koniecznie zapamiętać. Dzięki temu więcej składników smakowych przejdzie do rosołu i będzie on bardziej esencjonalny i aromatyczny. Kiedy gotujecie mięso w zimnej wodzie, odda ono cały swój smak.

Druga, nie mniej ważna zasada dotyczy momentu solenia rosołu. Zawsze solicie go pod koniec! Głównie dlatego, że składniki wrzucane do rosołu też są słone. Dopiero jak puszczą soki, możecie zdecydować, czy sól będzie dodatkowo potrzebna. Kolejna porada dotyczy warzyw. Można je wrzucać znacznie później, gdyż ich gotowanie nie zajmie tyle, co gotowanie mięsa.

Pamięć o tym, co zagwarantują poszczególne produkty także ma znacznie. Marchew dodaje słodyczy i koloru, pietruszka goryczki, por i cebula dodaje ostrości, seler i goździki nadadzą smak korzenny. Jedna z ostatnich, piekielnie ważnych zasad, to sposób gotowanie rosołu. Wywar należy gotować długo na małym ogniu, a nie krótko na dużym.

Jakie dodatki podać do rosołu?

Rosół zazwyczaj jest podawany jako pierwsze danie. Możecie poprosić o nałożenie go z wkładką, wtedy mięso i marchew mogą was nasycić. Jeśli wolicie sam wywar, wybierzcie cienki makaron, lane kluski lub samą zupę.

Szumowiny na rosole

Szumowiny pochodzą głównie w mięsa. Zawiera ono białko, których część rozpuszcza się w wodzie, a część nie. Podczas gotowania rosołu, białka rozpuszczalne w wodzie przechodzą do roztworu, następnie zostają ścięte w wyższej temperaturze w postaci nieprzyjemnej mazi.

Jeśli mięso zalane było zimną wodą i powoli doprowadzone do wrzenia, białka te wydzielają się wolniej. Jednocześnie uwalnia się tłuszcz, który podpływa do góry. Na powierzchni można wtedy zobaczyć szarą pianę. To właśnie szumowiny.

Jeśli pozostawicie rosół bez ich zbierania, w efekcie zupa będzie mętna. Rosołu w pierwszej fazie gotowania nie należy też mieszać. Wystarczy, że zbierzecie je delikatnie łyżką cedzakową i wyrzucicie. Działanie można powtórzyć, w miarę możliwości, nawet kilkakrotnie. 

Szumowiny w rosole to nic dobrego. To efekt uboczny gotowania mięsa. Możecie się ich pozbyć bez najmniejszych wyrzutów sumienia. Tym bardziej że idealny rosół powinien być przejrzysty i klarowny. Rosół pozbawiony szumowin taki będzie. Macie nasze słowo. 

Komentarze
Liście laurowe
Gotujmy.pl/Pyza
Newsy Kuracja liściem laurowym trwa tylko 3 dni i działa cuda. To najlepszy lek na...
Liście laurowe dodajecie zazwyczaj do rosołu. To nie jedyny sposób, w jaki możecie ich użyć. Będziecie zdziwieni, jak cenne posiadają właściwości.
Aleksandra Jaworska
styczeń 07, 2021

Liście laurowe to zioło, które ma liczne właściwości lecznicze. Od trawiennych, po walkę z cholesterolem i infekcjami dróg oddechowych. Leczyć możecie się w domu. Znamy pewne metody. Liście laurowe nie tylko do stosowania w kuchni Najbardziej podstawowym zastosowaniem liście laurowych jest dodawanie ich do zup. Właśnie one pozwalają wydobyć z gotowanych warzyw odpowiedni aromat. Liść laurowy to także doskonała przyprawa wzbogacająca smak domowych wędlin, pieczonych mięs i kiełbas. Właściwości liści laurowych Nazywa się je bobkowymi lub bobkowym zielem.  Zawarte w liściach olejki eteryczne mają działanie bakteriobójcze . Z kolei węglowodany liści mają zdolność do usuwania złego cholesterolu, chroniąc układ sercowo-naczyniowy. Jeżeli macie problemy w tym obszarze, pamiętajcie o liściach laurowych. Liście będą doskonałym pomocnikiem przy gojeniu się ran . Mogą ponadto wesprzeć leczenie chorych stawów i bólów reumatycznych. Jeśli lubicie popijać cały dzień gorące napary, polecamy zalanie ich wrzącą wodą i gotowanie przez kilka minut. Odcedzony napój można popijać przez cały dzień. Napar z liści laurowych ma również właściwości pielęgnacyjne - doskonale tonizuje skórę i łagodzi stany zapalne. Poza tym, dzięki właściwościom bakterio- i grzybobójczym, może pomóc osobom zmagającym się z łupieżem i trądzikiem. Liście laurowe naprawdę działają na skórę. Przyprawa występuje naturalnie na południu Europy, w północnej Afryce i na zachodzie Azji. Obecnie liście laurowe znajdują zastosowanie głównie w kuchni. Dawniej liść laurowy miał także inne zastosowanie - w czasach starożytnych tworzono z niego wieńce, które zdobiły głowy ważnych osób. Napój z liści laurowych ma silne działanie oczyszczające...

Przeczytaj