deska do krojenia
Pixabay
Newsy

Szklana, drewniana czy plastikowa? Która z tych desek do krojenia jest najbardziej niebezpieczna dla zdrowia?

Jaką deskę do swojej kuchni wybrać? Która jest bezpieczna, a która grozi namnażaniem bakterii? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu specjalnie dla was.
Hubert Rój
marzec 11, 2021

Polietylen, czyli sztuczny materiał z którego robione są plastikowe deski, jest lżejszy od drewna, dostępny w przeróżnych kolorach i kształtach.

Jest bezpieczny, pozbawiony groźnych toksyn, odporny na działanie różnych kwasów i wysokoprocentowych alkoholi i wysokich temperatur.

To wszystko pozwala na wybór odpowiedniego przedmiotu. W sam raz dla waszych potrzeb, a także tak, by deska współgrała z wystrojem waszej kuchni.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jaką deskę plastikową wybrać do swojej kuchni?

Solidne deski plastikowe uchodzą za dość higieniczne. Ponadto, można je myć w coraz popularniejszych w polskich domach zmywarkach.

Dlatego też chętnie używa się plastikowych, polietylenowych desek w gastronomii – według ekspertów z Państwowej Inspekcji Sanitarnej – dla zachowania higieny przygotowania jedzenia i wygody.

Przyjęło się używać plastikowych desek czerwonych do mięsa surowego, brązowe do mięsa po obróbce termicznej, niebieskie do surowych ryb, żółte do drobiu, a zielone do krojenia warzyw.

Wbrew pozorom, taki podział wcale nie musi uchodzić za bezsensowny – odgórne przydzielenie desek do konkretnego rodzaju jedzenia, pozwala na zachowanie lepszego standardu higieny.

Miedzy bajki należy włożyć pokutujący wciąż mit, że deski plastikowe są zawsze tańsze niż te solidne, drewniane.

Jaką deskę powinno się wybrać?

Niestety, plastikowa deska innej plastikowej desce nierówna. Na rynku są i droższe, solidniejsze i bezpieczniejsze deski z tworzywa sztucznego i gorsze, bardzo niebezpieczne w codziennym użytkowaniu.

Różnicę poczujecie już po kilku tygodniach intensywnego użytkowania. Tanie, miękkie, kiepskiej jakości deski plastikowe, będą zmasakrowane nożem już po niecałym miesiącu.

Nie chodzi tu o wrażenia wizualne i wygląd deski - dziury, zagłębienia i rysy na desce to idealne miejsce dla rozwoju bakterii.

Dlatego też jeśli decydujecie się na deskę plastikową, lepiej sięgnąć po twardszą, solidniejsza deskę, której cena oscyluje wokół 20 zł.

Co z deskami szklanymi? Ich wielką zaletą jest naprawdę godna pochwały higieniczność – nie sposób narobić w nich dziur, tak jak w przypadku desek plastikowych czy drewnianych.

Ich ocenę obniża jednak co innego – szklane deski do krojenia na potęgę tępią nawet najostrzejsze noże. Deską ratunku dla nomen omen desek szklanych, nie będzie używanie także noży ceramicznych – mogą one porysować szklaną powierzchnię.

Czy deski drewniane mogą być używane do krojenia mięsa?

Na koniec najczęściej używany chyba przez Polaków rodzaj desek. Czyli te drewniane. Podobnie jak przypadku desek plastikowych, różnie z nimi bywa.

Dużo zależy od tego jak grube są wasze deski drewniane. Im grubsza deska, tym lepsza, ponadto nie nadaje się raczej do krojenia surowego mięsa i ryb.

Dlaczego? Chodzi oczywiście o duże prawdopodobieństwo namnażania się bakterii w takich deskach. By temu zapobiec konieczna jest właściwa pielęgnacja.

Nie należy myć drewnianych desek w zmywarkach. Za to takie właśnie deski wymagają niemalże odparzania we wrzątku i dezynfekcji np. solą, by pozbyć się przykrych zapachów chociażby po cebuli i niechcianych bakterii.

Jaką deskę więc wybrać? Tutaj wiele zależy od tego, jak solidnie została wykonana konkretna deska. Niezależnie od materiału, niemal każda deska może być groźna lub bezpieczna dla zdrowia.

Najważniejsze jest, by dysponować przynajmniej dwiema deskami i stosować je do innych czynności – możecie „oddelegować” jedną, plastikową deskę do krojenia surowego mięsa, a drugą, drewniana np. do chleba.

Komentarze