Egzotyczne kiwi jest wbrew pozorom dość popularnym owocem w Polsce. Je się go bez dodatków, używa się go do sałatek owocowych czy słodkich smoothie. Zauważyliście, że za każdym razem podczas jedzenia kiwi odczuwacie dziwne uczucia szczypania na języku? Nie jesteście jedyni - to zdarza się każdemu z nas, a powód zmrozi wam krew w żyłach...

Dlaczego od kiwi szczypie język?

Odpowiedzią na to pytanie jest jedno słowo: aktinidaina. To enzym znajdujący się w owocach kiwi, który odpowiada za rozkład białek na aminokwasy. Gdy jemy kiwi, enzym ten wchodzi w reakcję z językiem i błoną śluzową jamy ustnej, co powoduje lekko nieprzyjemnie uczucie szczypania.

Słusznie się więc domyślacie, że kiwi praktycznie „zjada” nam język, choć oczywiście takie stwierdzenie jest nieco przesadzone. Te owoce nie są dla nas szkodliwe pod warunkiem, że nie zjemy ich zbyt dużo. W większych ilościach kiwi może po prostu podrażnić śluzówkę jamy ustnej, ale spokojnie - zielony owoc nie uszkodzi wam narządów wewnętrznych. Ten sam rodzaj enzymów występuje również w ananasie i mango, a nawet w bananach. 

Zobacz także:

Co zrobić, by kiwi nie szczypało w język?

Kiwi zawiera w sobie mnóstwo witamin, dlatego szkoda rezygnować z tego owocu tylko ze względu na nieprzyjemne sensacje na języku. Istnieje na szczęście sposób na zneutralizowanie enzymów znajdujących się w kiwi. Wystarczy, że je podgrzejecie albo wysuszycie. Dzięki takim zabiegom przestanie szczypać w język, ale niestety straci też trochę witamin. 

Jak wykorzystać kiwi w kuchni?

Możecie wykorzystać kiwi na wiele sposobów. Polecamy wam skorzystać z przepisów naszych czytelników:

Pamiętajcie, że kiwi (oraz ananas) nie nadają się do galaretki. Zawarte w tych owocach enzymy sprawiają, że galaretka się nie zetnie i deser będzie do niczego. Możecie nimi za to udekorować już gotową galaretkę, która wcześniej stężała z lodówce.