Szczepienia na koronawirusa w Lidlu i Biedronce. Kto może się zaszczepić?
AdobeStock
Newsy

Szczepienia na koronawirusa w Lidlu i Biedronce. Kto może się zaszczepić?

Niedługo ruszą szczepienia w zakładach pracy – w tym w dużych sieciach handlowych. Sprawdźcie, kto będzie mógł się zaszczepić.

Rok temu pewnie nikt się nie spodziewał, że dziś będziemy w tym samym punkcie w kwestii pandemii. Trwa lockdown w całym kraju, nie można wyjść do kina, teatru, restauracji ani nawet sklepu budowlanego – wszystko, poza sklepami spożywczymi i kościołami, jest zamknięte. Chorych jest tak wielu, że szpitale odmawiają przyjęć ze względu na brak miejsc. Ale pocieszające jest to, że w miarę sprawnie idzie program szczepień. Teraz został rozszerzony o szczepienia w zakładach pracy. Sprawdźcie szczegóły.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Szczepienia dla pracowników

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk zapowiedział, że możliwe będzie szczepienie pracowników w zakładach pracy. Poinformował o tym na konferencji prasowej:

Wprowadzamy rewolucyjną możliwość. Uruchomimy możliwość szczepienia dla pojedynczych ratowników medycznych i pielęgniarek. Wprowadzimy również punkty drive thru, a na pewnym etapie, jeszcze w drugim kwartale, uruchomimy szczepienia w zakładach pracy.

Później pełnomocnik dodał, na jakiej zasadzie miałyby działać szczepienia w zakładach pracy:

Całość odpowiedzialności za organizację szczepień będzie spoczywała na pracodawcy. Szereg nowych zawodów zostało dopuszczonych do kwalifikacji i przeprowadzania szczepień. Pracodawca będzie musiał podpisać umowę z takimi osobami, zorganizować i zabezpieczyć miejsce oraz złożyć zamówienie na dostarczenie szczepionek w Agencji Rezerw Strategicznych.

Zobacz także
Szokujące sceny pod Lidlem w Białymstoku. Ludzie przecierali oczy na widok tego, co zrobił pewien mężczyzna

Szokujące sceny pod Lidlem w Białymstoku. Ludzie przecierali oczy na widok tego, co zrobił pewien mężczyzna

Czy osoby zaszczepione powinny mieć specjalne przywileje? W Izraelu mogą chodzić do restauracji. Czy to samo powinno być u nas?

Czy osoby zaszczepione powinny mieć specjalne przywileje? W Izraelu mogą chodzić do restauracji. Czy to samo powinno być u nas?

Szczepionki dla Lidla i Biedronki

By szczepienia w zakładzie pracy mogły dojść do skutku, trzeba spełnić jeden wymóg – co najmniej 500 pracowników musi wyrazić chęć do szczepienia. Wiadomo już, że szczepieniami dla pracowników zainteresowane są sieci Lidl i Biedronka. Dyrektor ds. wynagrodzeń i świadczeń w Biedronce, pan Tomasz Dejtrowski, wyjawił szczegóły całej operacji w rozmowie z dużym portalu informacyjnym:

Sieć Biedronka umożliwi wszystkim chętnym pracownikom możliwość łatwiejszego zaszczepienia się. Planujemy udostępnienie niezbędnej przestrzeni w naszych centrach dystrybucyjnych czy w biurach, aby przyśpieszyć i usprawnić akcję szczepień tak jak to się odbywa najczęściej w przypadku sezonowych szczepień przeciwko grypie.

Jeśli wszystkie podjęte właśnie działania pójdą zgodnie z planem, szczepienia odbędą się także w Lidlu.

Czytaj także:

Czy osoby zaszczepione powinny mieć specjalne przywileje? W Izraelu mogą chodzić do restauracji. Czy to samo powinno być u nas?
Adobe Stock
Newsy
Czy osoby zaszczepione powinny mieć specjalne przywileje? W Izraelu mogą chodzić do restauracji. Czy to samo powinno być u nas?
W Izraelu osoby zaszczepione na koronawirusa zyskają specjalne uprawnienia. Czy Polskę czeka to samo?

Akcja szczepień w Polsce wchodzi w decydującą fazę. Niedawno premier Mateusz Morawiecki chwalił się 6 milionami przeprowadzonych szczepień. By nadać akcji większą dynamikę, planowane są szczepienia nie tylko w przychodniach i w szpitalach, ale także w takich miejscach jak zakłady pracy czy nawet apteki. Wzrasta więc liczba osób zaszczepionych w polskim społeczeństwie. W związku z tym, pojawiają się pytania, czy powinny one dostać z tego tytułu specjalne przywileje. Co zyskają osoby zaszczepione w Izraelu? Tą drogą podążyły władze chociażby Izraela, w którym już miesiąc temu zaszczepionych było już ponad 50% obywateli. Co da status osoby zaszczepionej Izraelczykom? Oto niektóre z przywilejów, które dostaną osoby zaszczepione w Izraelu: Możliwość udziału w wydarzeniach kulturalnych – kina, teatry, opery, koncerty, wystawy itp. Możliwość zjedzenia posiłku przy stoliku w restauracji Wyłączenie z obowiązku kwarantanny po kontakcie z osobą zarażoną SARS-Cov-2 Dostęp do zakupów w galeriach handlowych Tak będą wyglądały korzyści posiadania tzw. zielonego paszportu covidowego w postaci aplikacji na telefon czy też karty magnetycznej w Izraelu. Czy w Polsce osoby zaszczepione będą miały przywileje? Dyskusja na ten temat powoli zaczyna się także i w Polsce. W celu zachęcenia Polaków do szczepień, rząd początkowo zapowiadał bliżej niesprecyzowane gratyfikacje dla szczepionych. Kiedy szczepienie weszło już na pełne obroty, premier Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, a także koordynator akcji szczepień z ramienia rządu Michał Dworczyk, wycofali się rakiem z tych zapowiedzi. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli rządu jasno dają do zrozumienia, że raczej nie ma co się spodziewać na specjalne traktowanie dla osób zaszczepionych. Dostaną one...

Niezaszczepiony kasjer będzie się liczył z konsekwencjami? Wiemy, co planują pracodawcy
AdobeStock
Newsy
Niezaszczepiony kasjer będzie musiał liczyć się z konsekwencjami? Wiemy, co planują pracodawcy
Czy właściciele sklepów spożywczych będą wyciągać konsekwencje wobec niezaszczepionych kasjerek i kasjerów? Wygląda na to, że tak. Co planują?

Pandemia koronawirusa dała się we znaki wielu branżom, a część z nich walczy o przetrwanie do dziś. W dosyć dobrej sytuacji, jak na „koronawirusowe realia", były sklepy spożywcze, które mimo iż chwilowo miały limity klientów, przez cały czas były i są otwarte. Lekarze i eksperci nie mają złudzeń – czwarta fala koronawirusa jest w natarciu i najprawdopodobniej uderzy w Polskę już w drugiej połowie sierpnia. Sytuację z pewnością pogarsza fakt, że wielu Polaków jest w dalszym ciągu bardzo niechętnych do szczepień . Polacy nie chcą się szczepić Liczba Polaków zaszczepionych przeciw COVID-19 w Polsce przekroczyła 18 milionów. Zdaniem ekspertów, aby uzyskać odporność populacyjną i wygasić pandemię koronawirusa, powinno się zaszczepić od 40 do 70 proc. obywateli naszego kraju. Niestety, w porównaniu do sytuacji z maja czy czerwca, dziś zbyt wielu chętnych na szczepienie nie ma. Czy niezaszczepieni kasjerzy poniosą konsekwencje? Rząd nieustannie próbuje zachęcić Polaków do szczepień. W tym celu poprosił nawet o wsparcie Kościół. Mimo to, szczepienia jakby stanęły w miejscu. Wirtualna Polska przeprowadziła ostatnio ankietę, w której zapytano Polaków, co sądzą o wprowadzeniu restrykcji dla niezaszczepionych . Okazuje się, że ponad połowa respondentów chce, żeby osoby, które nie przeszły szczepienia, nie miały wstępu do restauracji, kawiarni i wielu innych miejsc. Konsekwencje wobec osób niezaszczepionych zamierzają również wprowadzać właściciele sklepów spożywczych, którzy będą odsuwać od pracy z ludźmi kasjerki i kasjerów, którzy nie zaszczepili się przeciwko COVID-19. Tygodnik „Wprost” donosi z kolei, że na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się 11 sierpnia,...

makłowicz instagram
Wikipedia
Newsy
Mistrz kulinarny Robert Makłowicz zabrał głos w sprawie szczepień celebrytów. Wyznał co myśli
Szczepienia gwiazd wzbudziły ostatnio spore kontrowersje w opinii publicznej. Pytano o zasadność, kolejność i poszanowanie ustalonego z góry harmonogramu. Co sądzi na ten temat Robert Makłowicz?

Robert Makłowicz podczas trwania pandemii niejednokrotnie określił swoje stanowisko wobec COVID-19. Od samego początku jest przeciwnikiem teorii spiskowych i popiera stosowanie środków ochrony bezpośredniej. Nadal bowiem w większych skupiskach ludzi obowiązkowe jest noszenie maseczek.  Zachęta do szczepień na COVID-19 Końcówkę roku zdominowała informacja o dostępności szczepionek na koronawirusa. Firma Pfizer, odpowiedzialna za znane na rynku produkty farmaceutyczne, zdecydowała się wypuścić masową partię szczepionek. Kolejno miała być ona przekazana krajom, które chcą szczepić swoich obywateli. Kwestia szczepionki nie jest jednoznaczna nawet teraz, kiedy realne szczepienia mają już miejsce. Dużo osób nie ufa produktowi firmy Pfizer. Zdarzają się głosy, że minęło za mało czasu na testowanie szczepionki i równie głośne o efektach ubocznych, o których będzie można się dowiedzieć dopiero za kilka lat. Jest też znacząca grupa ludzi, która nie odczuwa podobnego niepokoju. W pełnym zaufaniu i trosce o zdrowie postanawiają się zaszczepić, kiedy tylko będzie na to najlepsza możliwość. Szczepionka nie jest jednak na życzenie. Ustalono chronologię szczepień, wedle których niektóre osoby mają pierwszeństwo. Makłowicz ambasadorem kampanii "COVID zabija - zaszczep się" Niektórzy, w tym celebryci, w otwarty sposób popierają ideę szczepienia. Robert Makłowicz zachęca do szczepień na COVID-19 w ramach śląskiej kampanii, organizowanej przez Śląski Uniwersytet Medyczny i Śląską Izbę Lekarską. W celu zachęcenia jak największej liczby osób wciąż się wahających, nagrał film, w którym przekonuje widzów, że szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna - przynajmniej tak, jak znieczulenie u dentysty, czy zabieg usunięcia wyrostka...

czy pracownicy handlu kasjerzy będą szczepieni na covid
Adobe Stock
Newsy
Obsługa w sklepach spożywczych jest szczególnie narażona na koronawirusa. Czy powinna być pilnie zaszczepiona?
Obok pracowników służby zdrowia i seniorów, to właśnie osoby zatrudnione w sklepach spożywczych są najbardziej narażone na zarażenie koronawirusem. Kiedy zostaną zaszczepione?

Kasjerzy, ekspedientki, magazynierzy – ich praca przez ostatni rok nie należała do najprzyjemniejszych. Zwłaszcza chodzi tutaj o pierwszy etap pandemii koronawirusa, kiedy to tak na dobrą sprawę nie wiadomo było, czym do końca grozi zarażenie się SARS-COV-19. Po niemal roku życia w czasach koronawirusa wszyscy przywykli już nieco do panującej atmosfery zagrożenia. Która grupa społeczna jest szczególnie narażona na zakażenie koronawirusem? Jednak pracownicy obsługi sklepów spożywczych długo z cierpliwością i spokojem godnym buddyjskich mnichów znosili trudności. Wielogodzinna praca w maseczkach, ciągły kontakt z ogromną liczbą klientów - to dla kasjerów była i  dalej jest norma. Dla całego społeczeństwa światełkiem w tunelu były szczepionki. Akcja szczepionkowa miała raz na zawsze zakończyć męczarnie Polaków związane z koronawirusem. Jak można było się domyślać, po rozpoczęciu procedury szczepienia Polaków, rozpoczęły się targi i dywagacje – która grupa społeczna powinna być zaszczepiona w pierwszej kolejności. Nie ulegało wątpliwości tylko jedno – na pewno w tym ścisłym gronie powinni znaleźć się szczególnie zagrożeni seniorzy, a także lekarze i pielęgniarki. Kto powinien być zaszczepiony w pierwszej kolejności? Kto stoi dalej w kolejce? Tutaj dyskusja zaczęła toczyć wokół kolejnych grup zawodowych. Głośno było choćby o artystach. O swoje upomnieli się także pracownicy handlu, których warunki pracy nie są godne pozazdroszczenia w dzisiejszych czasach. W przeciwieństwie do dużej części nauczycieli, którzy także „stoją w kolejce” po szczepionki, kasjerzy i magazynierzy nie mogą przejść na tryb pracy zdalnej. Jakby tego było mało, lokalne stacje epidemiczno-sanitarne coraz częściej...