Szczaw polny nie tylko na zupę. Doskonały na biegunkę i oparzenia
Adobe Stock
Newsy

Szczaw polny nie tylko na zupę. Doskonały na biegunkę i oparzenia

Większość osób kojarzy szczaw głównie ze specyficzną zupą szczawiową. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z jego cennych właściwości, które pozytywnie wpływają na organizm.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 18, 2021

Szczaw pojawia się w okresie letnim i wówczas często gospodynie przygotowują zupę z jego dodatkiem. To świetna propozycja na cieplejsze dni, gdyż idealnie orzeźwia. Poza tym warto zwrócić uwagę na cenne cechy charakterystyczne rośliny. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Wartościowy szczaw polny

Szczaw polny jest rośliną, która wbrew pozorom w zbawienny sposób wpływa na organizm. Zawiera szereg cennych składników, takich jak witamina A, witamina B6, witamina C, kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor czy cynk. To one warunkują właściwości, jakie posiada dana roślina. Wśród tych cech wyróżnia się:

  • pobudza apetyt, 
  • zapobiega biegunkom,
  • poprawia działanie układu pokarmowego,
  • łagodzi kaszel,
  • działa bakterio- i grzybobójczo,
  • działa moczopędnie,
  • czy poprawia krążenie krwi. 

Tych kilka cech sprawia, iż włączenie szczawiu polnego w okresie letnim do diety, będzie miało świetnie oddziaływanie na funkcjonowanie organizmu. 

Zobacz także

Szczaw polny na oparzenia

Niewiele osób wie, że szczaw świetnie się sprawdza również w przypadku wszelkich oparzeń. Pomaga w szybkim leczeniu, a także leczy trudne i ciężkie rany. Wówczas należy zmiażdżyć liście szczawiu, a następnie obłożyć nimi oparzenia, stłuczenia, obrzęki czy skaleczenia. Regularne stosowanie takiego okładu jest świetnym domowym sposobem, aby wyleczyć zmiany skórne. Dany sposób jest praktykowany od lat przez babcie. 

Wykorzystanie szczawiu w kuchni

W Polsce szczaw jest znany w głównej mierze w postaci zupy. Jest ona zielona i nieco kwaskowata. Całego właściwego aromatu nadają jej właśnie liście szczawiu. Jako iż roślina pojawia się w lecie, to danie jest zupą sezonową. Tradycyjnie jest przygotowywana na bazie wywaru warzywno- mięsnego, który jest zabielany śmietaną. W potrawie nie może oczywiście zabraknąć ziemniaków oraz jajka ugotowanego na twardo. Zupa szczawiowa, choć nie pojawia się często na stole, to jest dość popularna i z chęcią przyrządzana przez gospodynie domowe. Wiele osób z utęsknieniem wyczekuje lata, by móc uraczyć się tą pyszną potrawą.

Czytaj także:

Komentarze