Świeże ogórki z parapetu w zimie? Uprawa jest banalnie prosta, ale musicie spełnić 1 warunek
Adobe Stock
Newsy

Świeże ogórki z parapetu w zimie? Uprawa jest banalnie prosta, ale trzeba spełnić 1 warunek

Domowa uprawa ogórków wydawać się może trudna do zrealizowania. Jednak wcale tak nie jest. Wystarczy poznać parę niuansów dotyczących sadzenia oraz pielęgnacji i można zacząć działać. Smakowite i niepryskane warzywa w środku zimy to coś, czemu warto poświęcić odrobinę uwagi. 

Chyba żadne z warzy nie ma takiego aromatu, jak obrany i przekrojony świeży ogórek. Sklepowe warzywa nie pachną, aż tak intensywnie jak działkowe, a z całą pewnością tak nie smakują. Za to trzeba wydać na nie niemałe pieniądze. Szybko zorientujecie się, że szkoda to robić, gdy istnieje możliwość stworzenia swojego małego warzywniaka na parapecie. 

Jakie wymagania mają ogórki hodowane w domu? 

Ogórki hodowane na parapecie nie potrzebują doświadczonej ręki ogrodnika. Wystarczy jedynie wiedzieć, które odmiany będą rosły najlepiej w tych warunkach, a także odpowiednio je umiejscowić w domu. 

Dla ogórków trzeba wybrać  dobre doniczki i nie podlewać ich zbyt często. Koniecznie należy zadbać o ich doświetlenie sztucznym światłem (niestety nie da się ominąć tego kroku) i nieco dokarmić nawozem. Jeżeli będziecie pamiętać o tych kilku szczegółach, ogórkowe domowe krzaki odpłacą się wam dorodnymi plonami. 

Które odmiany ogórków nadają się do domowej uprawy? 

Ogórki hodowane w domu nie mogą być zbyt wysokie, a jednocześnie powinny rodzić jak najwięcej owoców. Idealne rozmiary krzaków osiągają odmiany o małych i średnich liściach. Ze względu na to, że hoduje się je w domu, bez dostępu pszczół muszą to być odmiany samopylne.  

Istotną kwestią jest również wielkość ogórków, najlepsza będą te niezbyt pokaźnych rozmiarów, do 10 cm. Większe okazy wymagają dużej ilości wody i składników odżywczych. Jakie ogórki zatem wybrać? Będąc w sklepie ogrodniczym, pytajcie o nasiona Gracius Gładki i Dar.

Zobacz także
Zróbcie tak, a ogórki po zerwaniu będą świeże przez 2 miesiące. Proste i skuteczne

Zróbcie tak, a ogórki po zerwaniu będą świeże przez 2 miesiące. Proste i skuteczne

Jak długo przechowywać ogórki kiszone? Czy można jeść dwuletnie kiszonki?

Jak długo przechowywać ogórki kiszone? Czy jedzenie 2-letnich i starszych kiszonek jest bezpieczne?

Jak uprawiać ogórki w domu, krok po kroku? 

  1. Przygotujcie doniczkę o pojemności 3-4 litrów. 

  1. Wypełnijcie ją ziemią uniwersalną do uprawy warzyw. Możecie również wykorzystać mieszankę do sadzonek. 

  1. Wsadźcie do niej przygotowane wcześniej siewki lub po prostu zasiejcie nasiona. Taka donica pomieści 2 krzaki ogórków. 

  1. Ogórki podlewajcie, gdy ziemia zaczyna robić się sucha. Zbyt częste nawadnianie spowoduje pojawienie się grzyba. 

  1. Warzywa hodowane w tych warunkach wymagają nawożenia. Co dwa tygodnie zasilajcie je płynnym biohumusem. 

  1. Najważniejszą i ostatnią rzeczą jest zapewnienie krzaczkom właściwego światła. Kilka godzin sztucznego doświetlenia stworzy im warunki przypominające te działkowe. Ustawcie przy nich lampę i włączcie ją wieczorem. 

  1. Pierwsze ogórki pojawia się już u was po około 40 dniach. 

Źródło: rudawkuchni.pl, poradnikogrodniczy.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak wybrać najlepsze ogórki do kiszenia?
Pixabay
Newsy
Jak wybrać najlepsze ogórki do kiszenia? Liczy się nie tylko wielkość, ale też kształt i odmiana
Jeśli planujecie robić kiszone ogórki, musicie poznać zasady, które warto stosować przy wyborze ogórków do kiszenia. Musicie zwrócić uwagę na kilka elementów, by ogórki po ukiszeniu wyszły jędrne i smaczne.

Robicie własne przetwory? Jeśli tak, niedługo będziecie na pewno wybierać owoce i warzywa, z których powstaną dżemy, przeciery i kiszone przetwory . Jeśli robicie kiszone ogórki , na pewno wiecie, że ważny jest wybór odpowiednich ogórków do kiszenia. Musicie zwrócić uwagę na ich wielkość, rodzaj oraz stopień dojrzałości. Dzięki odpowiednio dobranym warzywom na kiszenie, ogórki po ukiszeniu będą jędrne i twarde . Wybór ogórków do kiszenia – zasady Wybierając ogórki, które zamierzacie ukisić, kierujcie się kilkoma zasadami: Kupujcie krajowe ogórki na kiszenie Kupujcie krajowe ogórki, jeśli mają powstać z nich ogórki kiszone. Musicie wiedzieć,  jak rozpoznać polskie warzywa i owoce , albo zapytać o to sprzedawcę, jeśli kupujecie je ze sprawdzonego źródła. Dlaczego to ważne? Krajowe warzywa przeszły krótszą drogę od uprawy do waszych koszyków na zakupy. Są świeższe i utraciły w tym procesie mniej wody. Zapytajcie sprzedawcę o najlepsze ogórki do kiszenia Jeśli kupujecie ogórki na targu, pewnie rozmawiacie też ze sprzedawcami. Często znają dobrze swój produkt i dobrze doradzą, jakie ogórki są najlepsze do kiszenia. Zazwyczaj wiedzą też od klientów, które ogórki sprawdzają się jako materiał na kiszonki. Ogórki gruntowe są najlepsze na kiszenie Wybierajcie do kiszenia ogórki gruntowe. Większości z was ta zasada może wydać się oczywista, jednak trzeba o tym wspomnieć. Ogórki gruntowe mają grubszą skórkę, są mniejsze i lepiej nadają się na korniszony i ogórki kiszone lub małosolne. Wielkość i kształt ogórków do kiszenia Najlepsze do kiszenia są mniejsze ogórki. Są twardsze, bardziej chrupiące i smaczniejsze po ukiszeniu. Wybierajcie proste ogórki, łatwiej pakuje się je do słoików. Możecie też spakować do torby na zakupy kilka...

Ogórki możecie uprawiać nawet na parapecie. Wystarczy chleb i macie obfite plony
AdobeStock
Newsy
Ogórki możecie uprawiać nawet na parapecie. Wystarczy chleb i macie obfite plony
Uprawiacie w domu lub w ogrodzie ogórki? Sprawdźcie, jak w łatwy sposób możecie przyspieszyć ich dojrzewanie.

Po co kupować ogórki , skoro możemy je wyhodować sami – nawet w domu, na parapecie? Uprawa tych warzyw jest prostsza niż wam się wydaje. Jak się do tego zabrać? Co zrobić, żeby ogórki ładnie rosły? Jeżeli chcecie przyspieszyć wzrost i dojrzewanie swoich ogórków, zastosujcie się do 3 prostych wskazówek. 1. Przygotujcie roztwór ze sfermentowanego chleba Sfermentowany chleb świetnie wpływa na wzrost ogórków. Wszystko, czego potrzebujecie to duże, najlepiej 20-litrowe wiadro, 2-3 bochenki chleba oraz woda. Rozdrobnijcie na kawałki chleby, zalejcie je wodą i przykryjcie całość talerzem, na który połóżcie coś ciężkiego, np. duży kamień. Odstawcie wiadro w ciepłe miejsce na około tydzień. Po upływie tego czasu przemieszajcie otrzymaną ciecz, a następnie podlejcie nią ogórki. Każdy krzak powinien otrzymać raz w tygodniu ok. pół litra takiego płynu. 2. Roztwór z łupin cebuli Łupiny cebuli mają bardzo szerokie zastosowanie. Roztwór z takich łupin może przyspieszyć dojrzewanie waszych plonów. Jak to zrobić? Przygotujcie całą miskę łusek cebuli, a następnie zagotujcie je w wodzie. Gdy roztwór zacznie wrzeć, gotujcie go jeszcze przez kilka minut, a następnie wyłączcie gaz i odstawcie miksturę do wystudzenia. Spryskajcie nią ogórki. 3. Mikstura z mleka Dużą skuteczność wykazuje również roztwór na bazie wody i odtłuszczonego mleka . Zmieszajcie litr wody i litr mleka i spryskajcie tym roztworem liście ogórka. Jak samodzielnie wyhodować ogórki? Planujecie samodzielnie wyhodować ogórki? To świetnie. Warzywo to jest stosunkowo łatwe w uprawie i nie wymaga specjalnego wysiłku oraz pielęgnacji. Jak wyhodować ogórki w doniczce na parapecie? Wybierzcie...

Miękkie ogórki przed ukiszeniem? Ten trik w mig przywróci im twardość, a kiszonki wyjdą jak trzeba
Adobe Stock
Newsy
Miękkie ogórki przed ukiszeniem? Ten trik w mig przywróci im twardość, a kiszonki wyjdą jak trzeba
Zdarza się czasami, że zbierzemy lub kupimy ogórki i zapomnimy odpowiednio szybko je przygotować. Pod wpływem czasu ogórki stają się miękkie i oklapnięte i na pierwszy rzut oka nie nadają się już do kiszenia. Czy jest na to jakiś sposób?

Kupiliście kiepskiej jakości ogórki ? A może ogórki przez was kupione były dobre, tylko zbyt długo zwlekaliście z ich przygotowaniem? Jest na to pewien sposób! Skorzystajcie z naszego triku a wasze ogórki znowu będą jędrne, twarde i chrupiące. Sposób na miękkie ogórki Jeżeli przygotowywaliście już kiedyś ogórki małosolne lub kiszone , na pewno wiecie, że najlepiej nadają się do tego młode, jasne i niezbyt duże ogórki. Dlatego, jeśli wybierzecie się do sklepu lub na targ owocowo-warzywny, nie spieszcie się z wybieraniem ogórków. Dobrze przyjrzyjcie się poszczególnym okazom i wybierajcie tylko takie, które są twarde, nie za duże i mają jasny kolor. Zbyt duże, ciemne ogórki nie tylko są niedobre w smaku, ale też mogą być po ukiszeniu puste. A co z miękkimi ogórkami? Jeśli kupiliście miękkie ogórki lub zrobiły się one takie pod wpływem czasu, nie wyrzucajcie ich, tylko wykorzystajcie pewien prosty trik na to, by przywrócić im świeżość i jędrność. Wystarczy wam do tego miska z wodą. Jak sprawić, by miękkie ogórki nadawały się do kiszenia? Nalejcie do miski zimną wodę. Powinno jej być tyle, by w całości przykrywała ogórki. Zostawcie zalane wodą ogórki na 5-6 godzin. W trakcie tego procesu ogórki wsiąkną wodę i znowu będą jędrne i twarde. Nie wierzycie? Wykorzystajcie ten trik, a sami zobaczycie, że to naprawdę działa. Pamiętajcie, by przygotowywać ogórki od razu po ich kupieniu. Zbyt długie czekanie na kiszenie, znacznie osłabia ich smak i jakość. Czym jeszcze należy się kierować podczas kiszenia, aby nasze ogórki były idealne w smaku? Sposób ułożenia ogórków w słoiku. Zawsze wkładajcie ogórki do słoika pionowo i ciasno - jeden ściśle przylegający do drugiego i całkowicie zalewajcie je wodą. W przeciwnej sytuacji ogórki mogą spleśnieć. Odpowiedni rodzaj soli . Najlepiej...

Kiszone ogórki wychodzą gorzkie? Popełniliście błąd amatora
Pixabay
Newsy
Kiszone ogórki wychodzą gorzkie? Popełniliście błąd amatora
Nie wiecie, dlaczego ogórki kiszone wyszły gorzkie? Prawdopodobnie popełniliście któryś z tych błędów… Unikajcie ich w przyszłości!

Dobre kiszone ogórki nie mogą być zbyt gorzkie ani zbyt kwaśne, powinny być twarde, jędrne i chrupiące . Niektórzy cenią sobie też wyraźny smak ogórków kiszonych. Wiemy, jak zrobić najlepsze ogórki kiszone i jakich błędów trzeba unikać, żeby ogórki nie były gorzkie. Dlaczego ogórki kiszone wyszły gorzkie? Są dwa najbardziej prawdopodobne powody tego, że ogórki kiszone mają gorzki smak. Przeczytajcie o tym i wiedzcie, jakich błędów unikać w przyszłości przy przygotowywaniu ogórków kiszonych. Użyte przyprawy powodem gorzkich ogórków kiszonych Pierwszym z możliwych powodów gorzkiego smaku ogórków są użyte przyprawy . Nie bez powodu do przygotowania ogórków kiszonych używa się zazwyczaj świeżych przypraw. Te suszone mogą być powodem gorzkawego smaku lub posmaku, który nie każdemu pasuje. Unikajcie więc: Suszonych liści laurowych Suszonego kopru Suszonego chrzanu Pieprzu w ziarnach Gorczycy Lepiej użyć świeżych przypraw: czosnku, świeżych gałązek kopru, świeżego chrzanu, papryczki chili czy liści winogron lub porzeczek. Niektórzy wręcz uwielbiają gorzkawy smak ogórków. Jeśli wam też on nie przeszkadza, zróbcie wręcz odwrotnie: oprócz świeżych przypraw, dodajcie do ogórków też te suszone. Zostawiają one gorzkawy posmak. Odmiana ogórków powodem gorzkiego smaku Innym powodem gorzkiego smaku ogórków kiszonych mogą być ogórki same w sobie. Gorycz w ogórkach skupia się głównie w skórce. To ona jest gorzką częścią ogórka. Jeśli do kiszenia wykorzystacie ogórki z bardzo grubą skórką, które nie ukiszą się dokładnie, to może być powód goryczy. Zwróćcie uwagę na rodzaj wybieranych ogórków do kiszenia lub ogórków na ogórki małosolne, aby uzyskać pożądany przez siebie smak.