Chyba żadne z warzy nie ma takiego aromatu, jak obrany i przekrojony świeży ogórek. Sklepowe warzywa nie pachną, aż tak intensywnie jak działkowe, a z całą pewnością tak nie smakują. Za to trzeba wydać na nie niemałe pieniądze. Szybko zorientujecie się, że szkoda to robić, gdy istnieje możliwość stworzenia swojego małego warzywniaka na parapecie. 

Jakie wymagania mają ogórki hodowane w domu? 

Ogórki hodowane na parapecie nie potrzebują doświadczonej ręki ogrodnika. Wystarczy jedynie wiedzieć, które odmiany będą rosły najlepiej w tych warunkach, a także odpowiednio je umiejscowić w domu. 

Dla ogórków trzeba wybrać  dobre doniczki i nie podlewać ich zbyt często. Koniecznie należy zadbać o ich doświetlenie sztucznym światłem (niestety nie da się ominąć tego kroku) i nieco dokarmić nawozem. Jeżeli będziecie pamiętać o tych kilku szczegółach, ogórkowe domowe krzaki odpłacą się wam dorodnymi plonami. 

Zobacz także:

Które odmiany ogórków nadają się do domowej uprawy? 

Ogórki hodowane w domu nie mogą być zbyt wysokie, a jednocześnie powinny rodzić jak najwięcej owoców. Idealne rozmiary krzaków osiągają odmiany o małych i średnich liściach. Ze względu na to, że hoduje się je w domu, bez dostępu pszczół muszą to być odmiany samopylne.  

Istotną kwestią jest również wielkość ogórków, najlepsza będą te niezbyt pokaźnych rozmiarów, do 10 cm. Większe okazy wymagają dużej ilości wody i składników odżywczych. Jakie ogórki zatem wybrać? Będąc w sklepie ogrodniczym, pytajcie o nasiona Gracius Gładki i Dar.

Jak uprawiać ogórki w domu, krok po kroku? 

  1. Przygotujcie doniczkę o pojemności 3-4 litrów. 

  1. Wypełnijcie ją ziemią uniwersalną do uprawy warzyw. Możecie również wykorzystać mieszankę do sadzonek. 

  1. Wsadźcie do niej przygotowane wcześniej siewki lub po prostu zasiejcie nasiona. Taka donica pomieści 2 krzaki ogórków. 

  1. Ogórki podlewajcie, gdy ziemia zaczyna robić się sucha. Zbyt częste nawadnianie spowoduje pojawienie się grzyba. 

  1. Warzywa hodowane w tych warunkach wymagają nawożenia. Co dwa tygodnie zasilajcie je płynnym biohumusem. 

  1. Najważniejszą i ostatnią rzeczą jest zapewnienie krzaczkom właściwego światła. Kilka godzin sztucznego doświetlenia stworzy im warunki przypominające te działkowe. Ustawcie przy nich lampę i włączcie ją wieczorem. 

  1. Pierwsze ogórki pojawia się już u was po około 40 dniach. 

Źródło: rudawkuchni.pl, poradnikogrodniczy.pl