Świeże ogórki z parapetu w zimie? Uprawa jest banalnie prosta, ale musicie spełnić 1 warunek
Adobe Stock
Newsy

Świeże ogórki z parapetu w zimie? Uprawa jest banalnie prosta, ale trzeba spełnić 1 warunek

Domowa uprawa ogórków wydawać się może trudna do zrealizowania. Jednak wcale tak nie jest. Wystarczy poznać parę niuansów dotyczących sadzenia oraz pielęgnacji i można zacząć działać. Smakowite i niepryskane warzywa w środku zimy to coś, czemu warto poświęcić odrobinę uwagi. 

Chyba żadne z warzy nie ma takiego aromatu, jak obrany i przekrojony świeży ogórek. Sklepowe warzywa nie pachną, aż tak intensywnie jak działkowe, a z całą pewnością tak nie smakują. Za to trzeba wydać na nie niemałe pieniądze. Szybko zorientujecie się, że szkoda to robić, gdy istnieje możliwość stworzenia swojego małego warzywniaka na parapecie. 

Jakie wymagania mają ogórki hodowane w domu? 

Ogórki hodowane na parapecie nie potrzebują doświadczonej ręki ogrodnika. Wystarczy jedynie wiedzieć, które odmiany będą rosły najlepiej w tych warunkach, a także odpowiednio je umiejscowić w domu. 

Dla ogórków trzeba wybrać  dobre doniczki i nie podlewać ich zbyt często. Koniecznie należy zadbać o ich doświetlenie sztucznym światłem (niestety nie da się ominąć tego kroku) i nieco dokarmić nawozem. Jeżeli będziecie pamiętać o tych kilku szczegółach, ogórkowe domowe krzaki odpłacą się wam dorodnymi plonami. 

Które odmiany ogórków nadają się do domowej uprawy? 

Ogórki hodowane w domu nie mogą być zbyt wysokie, a jednocześnie powinny rodzić jak najwięcej owoców. Idealne rozmiary krzaków osiągają odmiany o małych i średnich liściach. Ze względu na to, że hoduje się je w domu, bez dostępu pszczół muszą to być odmiany samopylne.  

Istotną kwestią jest również wielkość ogórków, najlepsza będą te niezbyt pokaźnych rozmiarów, do 10 cm. Większe okazy wymagają dużej ilości wody i składników odżywczych. Jakie ogórki zatem wybrać? Będąc w sklepie ogrodniczym, pytajcie o nasiona Gracius Gładki i Dar.

Zobacz także
Zróbcie tak, a ogórki po zerwaniu będą świeże przez 2 miesiące. Proste i skuteczne

Zróbcie tak, a ogórki po zerwaniu będą świeże przez 2 miesiące. Proste i skuteczne

Jak długo przechowywać ogórki kiszone? Czy można jeść dwuletnie kiszonki?

Jak długo przechowywać ogórki kiszone? Czy jedzenie 2-letnich i starszych kiszonek jest bezpieczne?

Jak uprawiać ogórki w domu, krok po kroku? 

  1. Przygotujcie doniczkę o pojemności 3-4 litrów. 

  1. Wypełnijcie ją ziemią uniwersalną do uprawy warzyw. Możecie również wykorzystać mieszankę do sadzonek. 

  1. Wsadźcie do niej przygotowane wcześniej siewki lub po prostu zasiejcie nasiona. Taka donica pomieści 2 krzaki ogórków. 

  1. Ogórki podlewajcie, gdy ziemia zaczyna robić się sucha. Zbyt częste nawadnianie spowoduje pojawienie się grzyba. 

  1. Warzywa hodowane w tych warunkach wymagają nawożenia. Co dwa tygodnie zasilajcie je płynnym biohumusem. 

  1. Najważniejszą i ostatnią rzeczą jest zapewnienie krzaczkom właściwego światła. Kilka godzin sztucznego doświetlenia stworzy im warunki przypominające te działkowe. Ustawcie przy nich lampę i włączcie ją wieczorem. 

  1. Pierwsze ogórki pojawia się już u was po około 40 dniach. 

Źródło: rudawkuchni.pl, poradnikogrodniczy.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak wybrać najlepsze ogórki do kiszenia?
Pixabay
Newsy
Jak wybrać najlepsze ogórki do kiszenia? Liczy się nie tylko wielkość, ale też kształt i odmiana
Jeśli planujecie robić kiszone ogórki, musicie poznać zasady, które warto stosować przy wyborze ogórków do kiszenia. Musicie zwrócić uwagę na kilka elementów, by ogórki po ukiszeniu wyszły jędrne i smaczne.

Robicie własne przetwory? Jeśli tak, niedługo będziecie na pewno wybierać owoce i warzywa, z których powstaną dżemy, przeciery i kiszone przetwory . Jeśli robicie kiszone ogórki , na pewno wiecie, że ważny jest wybór odpowiednich ogórków do kiszenia. Musicie zwrócić uwagę na ich wielkość, rodzaj oraz stopień dojrzałości. Dzięki odpowiednio dobranym warzywom na kiszenie, ogórki po ukiszeniu będą jędrne i twarde . Wybór ogórków do kiszenia – zasady Wybierając ogórki, które zamierzacie ukisić, kierujcie się kilkoma zasadami: Kupujcie krajowe ogórki na kiszenie Kupujcie krajowe ogórki, jeśli mają powstać z nich ogórki kiszone. Musicie wiedzieć,  jak rozpoznać polskie warzywa i owoce , albo zapytać o to sprzedawcę, jeśli kupujecie je ze sprawdzonego źródła. Dlaczego to ważne? Krajowe warzywa przeszły krótszą drogę od uprawy do waszych koszyków na zakupy. Są świeższe i utraciły w tym procesie mniej wody. Zapytajcie sprzedawcę o najlepsze ogórki do kiszenia Jeśli kupujecie ogórki na targu, pewnie rozmawiacie też ze sprzedawcami. Często znają dobrze swój produkt i dobrze doradzą, jakie ogórki są najlepsze do kiszenia. Zazwyczaj wiedzą też od klientów, które ogórki sprawdzają się jako materiał na kiszonki. Ogórki gruntowe są najlepsze na kiszenie Wybierajcie do kiszenia ogórki gruntowe. Większości z was ta zasada może wydać się oczywista, jednak trzeba o tym wspomnieć. Ogórki gruntowe mają grubszą skórkę, są mniejsze i lepiej nadają się na korniszony i ogórki kiszone lub małosolne. Wielkość i kształt ogórków do kiszenia Najlepsze do kiszenia są mniejsze ogórki. Są twardsze, bardziej chrupiące i smaczniejsze po ukiszeniu. Wybierajcie proste ogórki, łatwiej pakuje się je do słoików. Możecie też spakować do torby na zakupy kilka...

Jak obrać ogórka, żeby nie był gorzki? Ten sposób znają tylko wtajemniczeni
Adobe Stock
Newsy
Jak obrać ogórka, żeby nie był gorzki? Większość osób notorycznie popełnia ten dziecinny błąd
Gorzki ogórek potrafi koncertowo zepsuć nawet najlepszą potrawę. Co zrobić, żeby ogórki nie były gorzkie? Sekret tkwi w odpowiedniej technice obierania.

Świeże, zielone ogórki są bardzo zdrowe i smaczne. Doskonale pasują do kanapek, sałatek, a mizeria ze świeżych ogórków to najlepszy dodatek do obiadu! Czasami jednak ogórki po obraniu są gorzkie i psują smak całej potrawy. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec? Dowiecie się o tym z poniższego artykułu. Dlaczego ogórek jest gorzki? Za gorzki posmak ogórków odpowiadają kukurbitacyny – to związki z grupy steroidów, które można znaleźć w wielu roślinach. Mają one za zadanie odstraszyć zwierzęta i chronić roślinę przed zjedzeniem. Jednak nie wszystkie ogórki są gorzkie – dlaczego? Powodem nie są różne odmiany ogórków, a warunki uprawy. Jeżeli są ciężkie, to wówczas roślina chroni się wytwarzając więcej kukurbitacyn. Dla ogórków trudne warunki to susza albo zbyt niskie temperatury – rośliny uprawiane w trakcie przymrozków i upałów, bez dostatecznej ilości wody będą gorzkie. Co zrobić, by ogórki nie były gorzkie? Większość substancji odpowiedzialnych za gorzki posmak ogórków, jest zawarta w łodygach i liściach. Z tego powodu sposób obierania tych warzyw ma tak ogromne znaczenie! Ogórki bowiem są najbardziej gorzkie w części, która wyrasta z całej rośliny. Ten koniec ogórka jest ciemniejszy, dlatego obieranie należy zawsze zaczynać od jasnej strony – dzięki temu warzywo nie będzie gorzkie i nie zepsuje smaku sałatki. Natomiast jeśli obieranie zaczniecie od ciemniejszej strony, to niestety cały ogórek będzie wtedy gorzki. Nacinając końcówkę, która połączona jest z łodygą pełną kukurbitacyn, rozprowadzicie te substancje po całym warzywie. Dlatego należy obierać zaczynając od jaśniejszej strony, a ciemną końcówkę odciąć, wyrzucić i umyć ogórka.

Kwaśne pomidory nabiorą słodyczy, jeżeli podlejecie je wodą z tym składnikiem. Macie go w kuchni
Flickr
Newsy
Kwaśne pomidory nabiorą słodyczy, jeżeli podlejecie je wodą z tym składnikiem. Macie go w kuchni 
Jeżeli wasze pomidory są kwaśne, a ogórki dają słabe plony powinniście koniecznie zastosować prostą w przygotowaniu odżywkę z pewnym bardzo popularnym składnikiem. Pomoże on nie tylko w poprawie jakości waszych działkowych upraw, lecz również zadba o rośliny, które hodujecie w domu. 

Cukier to popularny produkt spożywczy. Co prawda ostatnio nieco o niego trudniej, ale wciąż najduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także np. w kosmetyce lub w gospodarstwie domowym. Być może będziecie zaskoczeni, ale cukier sprawdza się również w ogrodzie. Odżywka na jego bazie dostarczy wielu składników odżywczych i minerałów waszym roślinom.  Jak przygotować odżywkę do roślin z cukrem?  Odżywka do roślin na bazie cukru to zastrzyk cennych substancji odżywczych dla waszych upraw. Pobudzi rośliny do wzrostu i sprawi, że będą bujniejsze, a ich owoce smaczniejsze. Jest banalna w przygotowaniu, a potrzebne do niej składniki znajdują się w każdej kuchni.  Sposób przygotowania:  Rozcieńczcie łyżkę cukru w 500 ml wody. Zwykła tabletka glukozy też będzie działać.  Dokładnie wymieszajcie i poczekajcie, aż cukier się całkowicie rozpuści.   200 ml roztworu to dawka do podlewania jednego krzewu. Taką odżywką możecie podlewać np. paprocie, gwiazdy betlejemskie, anturium, a także ogórki i pomidory.      Warto jednak pamiętać, że taki nawóz możecie stosować maksymalnie raz w miesiącu. Cukier, używany zbyt często, może powodować pleśń i gnicie, a także prowadzi do pojawienia się mrówek.  Jak działa odżywka z cukrem na pomidory i ogórki?  W przypadku, gdy pomidory zaczynają nabierać koloru, ale wydają się wam nieco zbyt kwaśne, zastosujcie odżywkę. Dodajcie do wody w konewce łyżeczkę cukru i podlejcie krzaki. Cukier sprawi, że dojrzałe pomidory będą słodsze i bardziej soczyste.  Jeżeli chcecie natomiast poprawić zbiory ogórków, wystarczy, że rozpuścicie 30 g cukru w litrze wrzącej wody. Gdy roztwór całkowicie ostygnie, podlejcie nim krzaki ogórków. Ten zabieg sprawi, że już po...

Jak długo przechowywać ogórki kiszone? Czy można jeść dwuletnie kiszonki?
Wikimedia Commons
Newsy
Jak długo przechowywać ogórki kiszone? Czy jedzenie 2-letnich i starszych kiszonek jest bezpieczne?
Ogórki ukiszone i schowane do spiżarni stoją tam nieraz latami, bo najpierw przecież trzeba dojeść przetwory z ubiegłego roku. Czy rzeczywiście powinno się je trzymać, aż tak długo? Czy lepiej i zdrowiej spożyć je szybciej? Jeżeli tak, to do kiedy? 

Ogórki kiszone to wspaniała przekąska i dodatek do kanapek czy obiadu. Wiedzą o tym gospodynie, dlatego co roku przygotowują kolejne słoje wypełnione tymi warzywami. Takie ogórki to samo zdrowie. Pod warunkiem, że przestrzegacie pewnych zasad. Dotyczą one m.in. terminu przydatności do spożycia.  Prawie każdy produkt spożywczy, powinno się przechowywać przez pewien, określony czas. Będzie on inny dla ogórków, które zaczęliście już jeść, jak również dla tych, które pozostają zamknięte w słoikach, a jeszcze inny dla kiszonek pasteryzowanych.  Jak szybko należy zjeść ogórki już napoczęte?  Czasami otwieracie kiszonki i zjadacie jednego czy dwa ogórki. Pamiętajcie wówczas, że takie przetwory trzeba włożyć do lodówki. Pozostawione na blacie kuchennym, czy w szafce – szybko ulegną zepsuciu.   Włożony do lodówki otwarty słoik można przechowywać tam od kilku tygodni do maksymalnie trzech miesięcy. Pod pewnymi warunkami. Ogórki powinny być pokryte zalewą i dokładnie zamknięte. Tylko tak drobnoustroje bytujące w lodówce nie przedostaną się do warzyw i nie popsują wam szyków.  Jak szybko powinno się spożyć ogórki kiszone z zamkniętego słoika?  Bardzo ważne jest to, gdzie przechowujecie wasze zamknięte kiszonki. Najlepiej nadają się do tego chłodne i ciemne miejsca, w których temperatura jest dość niska, np. piwnica. Jeżeli jednak nie posiadacie takiego miejsca w domu, możecie również trzymać je w lodówce.  Szczelnie zamknięte słoje z ogórkami wytrzymają w takich warunkach około 6-10 miesięcy. Jeżeli były one dodatkowo pasteryzowane, wówczas możecie cieszyć się nimi nawet przez rok.  Jak rozpoznać zepsute ogórki?  Biały, gruby kożuch pleśni na wierzchu ogórków powinien was skłonić do wyrzucenia przetworów. To nie jest...