Święta wielkanocne kojarzą się z wieloma rzeczami i potrawami, a między innymi święconką, pisankami, faszerowanymi jajami czy żurkiem, koniecznie z kawałkiem białej kiełbasy. Odpowiednie przygotowanie tej wędliny jest kluczowe, gdyż jeden zły krok może przyczynić się do katastrofy.

Biała kiełbasa na wiele sposobów

Biała kiełbasa jest głównie wykorzystywana podczas gotowania w okresie wielkanocnym. Wówczas przygotowuje się wiele potraw z jej udziałem. Najpopularniejszą jest oczywiście żurek bądź biały barszcz.

Jednak wiele osób podaje ją również zapiekaną z cebulką pod pierzynką czy duszoną z warzywami. W każdej postaci jest niezwykle aromatyczna, co zawdzięcza również w głównej mierze odpowiedniemu przyrządzeniu.

Patent na udaną domową białą kiełbasę

Nie od dziś wiadomo, że samodzielnie przygotowywane produkty są jeszcze lepsze niż te zakupione w sklepie. Wówczas macie pewność iż są świeże, dobrej jakości oraz przyprawione według waszego uznania.

Zobacz także:

Jeśli zdecydujecie się na domową produkcję białej kiełbasy musicie pamiętać o jednej kluczowej rzeczy. Koniecznie wcześniej należy wypłukać jelita wieprzowe z nadmiaru soli, a także przez dłuższy czas je moczyć w wodzie, którą należy zmieniać możliwie często.

Taki zabieg powinien trwać nawet kilka godzin, więc warto go wykonać dzień wcześniej. Dzięki temu przygotowana wędlina nie będzie zbyt słona, a jelita po ugotowaniu będą delikatne i rozpływające się w ustach.

Składniki:

  • 3,7 kg mięsa wieprzowego (łopatka, karkówka)
  • 1,2 kg podgardla
  • 1 kg surowego boczku
  • 600 ml bardzo zimnej wody
  • 100 g soli
  • 12 g czarnego mielonego pieprzu
  • 10-20 g majeranku
  • 2 duże główki czosnku
  • 10 metrów solonych jelit wieprzowych

Przygotowanie:

  1. Mięso dokładnie umyjcie, osuszcie ręcznikiem papierowym, a następnie pokrójcie w niewielkie kawałki.
  2. Czosnek obierzcie z łupinek.
  3. Przygotujcie maszynkę do mielenia z niezbyt drobnym sitkiem. Zmielcie w niej przygotowane mięso oraz czosnek.
  4. Sól rozpuśćcie w bardzo zimnej wodzie, a później dodajcie ją do miski z mięsem. Całość doprawcie majerankiem i czarnym mielonym pieprzem. Wszystko wyróbcie dokładnie na gładką, jednolitą masę.
  5. W międzyczasie opłuczcie jelita wieprzowe z nadmiaru soli, a później włóżcie je do miski z zimną wodą na kilka godzin, którą należy zmieniać co jakiś czas. Tą czynność najlepiej jest wykonać dzień wcześniej.
  6. Do maszynki do mielenia zamontujcie lejek do napychania kiełbasy. Posmarujcie go delikatnie olejem, po czym naciągnijcie na niego jelito.
  7. Delikatnie napełniajcie jelita mięsną masą, aby podczas zwijania w pętelki nie popękały.
  8. W dużym garnku zagotujcie wodę. Gdy będzie wrząca to włóżcie kiełbasę, przykryjcie pokrywką i wyłączcie kuchenkę. Kiełbaski pozostawcie w takim stanie na około 20 minut. Po upływie danego czasu odcedźcie je oraz odstawcie do ostygnięcia.
  9. Gotowe kiełbasy możecie zamrozić na później bądź na bieżąco wykorzystać w kuchni.