Czy wiedzieliście, że suszone jabłka zawierają więcej wartości odżywczych niż zwykłe, surowe owoce? Dlaczego jeszcze warto je jeść?

Czym są suszone jabłka?

Jabłka znane są ze swoich licznych właściwości zdrowotnych. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, co się stanie, jeśli usuniemy z nich całą zawartość wody? Czy nasze jabłka nadal będą zdrowe i pełne wartości? Tak. Co więcej – będą one nawet zdrowsze od tych surowych.

Suszone jabłka to jabłka, z których usunięto wodę. Takie jabłka są często produkowane komercyjnie, ale możecie też zrobić własną, domową ich wersję, która jest o wiele zdrowsza od tych sklepowych, do których bardzo często dodaje się cukier i różne konserwanty.

Na czym dokładnie polega suszenie jabłek?

Suszenie jabłek to proces, podczas którego z jabłek usuwa się całą wodę. Jest to jeden z najstarszych i najprostszych sposobów konserwacji owoców.

Zobacz także:

Suszenie jabłek może odbywać się:

  • na słońcu 
  • w specjalnej suszarce do owoców
  • w piekarniku

Korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania suszonych jabłek

Wiele osób błędnie uważa, że suszone owoce nie są tak zdrowe, jak świeże. To nieprawda. Suszone owoce, oferują wiele korzyści zdrowotnych. Pod pewnymi względami są one nawet zdrowsze od tych surowych.

  • Suszone jabłka skutecznie zapobiegają zaparciom i zapewniają nam sytość. Jedną z największych zalet suszonych jabłek jest to, że zawierają one dużą ilość rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika. Pół szklanki suszonych jabłek zapewnia naszemu organizmowi około 3-4 gramów błonnika pokarmowego, co wystarczy na pokrycie 13-20% dziennego zapotrzebowania na błonnik.

Błonnik jest niezwykle ważny, ponieważ:

  • zapewnia nam uczucie sytości
  • zapobiega skokom poziomu cukru we krwi po posiłkach
  • wypłukuje toksyny i szkodliwe bakterie z jelit
  • zmiękcza stolec, aby zapobiegać zaparciom

Rada: Wybierajcie suszone jabłka, które mają skórkę, ponieważ to właśnie z nich pochodzi większość błonnika.

  • Suszone jabłka pomagają utrzymać zdrową wagę. Suszone jabłka mają zerową zawartość tłuszczu, co czyni je idealną przekąską dla osób, które są na diecie. 
  • Suszone jabłka zawierają witaminy z grupy B, które mają korzystny wpływ na hormony, mózg i energię. Zawierają dwie niezbędne witaminy z grupy B, które wspomagają metabolizm energetyczny, poprawiają równowagę hormonalną i odżywiają mózg.

Są to:

  • kwas pantotenowy (witamina B5) - jest kluczowy, jeżeli chodzi o produkcję hormonów oraz pomaga w wytwarzaniu energii.
  • pirydoksyna (witamina B6) - odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego, wpływa na pracę serca, poprawia odporność organizmu, pomaga w metabolizmie białek i tworzeniu neuroprzekaźników.

Ponadto:

  • Suszone jabłka poprawiają zdrowie komórkowe. Suszone jabłka są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, zwłaszcza polifenoli. Są to substancje, które pomagają zwalczać uszkodzenia komórek spowodowane przez wolne rodniki. 
  • Suszone jabłka mają wysoką zawartość minerałów, takich jak potas (pół szklanki suszonych jabłek zawiera około 4% dziennego zapotrzebowania na potas); sód (40 gramów suszonych jabłek zawiera około 180 mg sodu, co stanowi około 8% zalecanego dziennego spożycia); żelazo (zawartość żelaza w suszonych jabłkach może pokryć 3-8% zalecanego dziennego spożycia). Suszone jabłka zawierają również śladowe ilości minerałów, takich jak selen, miedź i mangan.
  • Suszone owoce  obniżają poziom cholesterolu, poprawiają pamięć i koncentrację.

Jak zrobić suszone jabłka?

Wystarczy pokroić jabłka w cienkie talarki i je wysuszyć używając specjalnego urządzenia lub piekarnika. Pamiętajcie, by suszyć owoce w niskiej temperaturze (nie więcej niż 60 stopni Celsjusza) przez co najmniej dwie godziny. Do tego celu wykorzystać można także rozgrzane kaloryfery.

Źródło: dryingallfoods.com, msn.com.pl