Najpierw były przymrozki, a teraz susza… W tegorocznej pogodzie ciężko o równowagę, a jej brak niestety odbija się na plonach i, co za tym idzie, na cenach warzyw i owoców. Informowaliśmy już niedawno o rekordowych cenach bobu, truskawek czy szparagów.

Nadchodzą wielkie susze

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wydał opinię na temat niedoborów wody aż w 7 województwach:  zachodniopomorskim, lubelskim, pomorskim, łódzkim warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i mazowieckim. 

Stwierdzamy, że niedobory wody dla roślin uprawnych od 11 kwietnia do 10 czerwca były są bardzo zróżnicowane. Największy deficyt wody odnotowano w woj. zachodniopomorskim, gdzie stwierdzamy wystąpienie suszy, powodującej obniżenie polonów przynajmniej o 20 proc. w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych w średnich warunkach pogodowych w czterech uprawach. W woj. lubelskim suszę notowano w trzech uprawach, w łódzkim i pomorskim w dwóch, natomiast w warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim w oraz mazowieckim po jednej uprawie. Najmniejsze niedobory wody występują w zachodniej, południowej Polsce oraz na Mazowszu i na obszarze Żuław Wiślanych – oznajmili eksperci z IUNG.

Niedobory wody zwiększyły się w porównaniu z poprzednim okresem trwającym od 1 kwietnia do 31 maja. Susza jest najbardziej odczuwalna w uprawach zbóż jarych i ozimych, truskawek oraz innych krzewów owocowych. 

W trzecim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2021 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -56 mm – informuje IUNG.

Susza uderza w truskawki

Jak stwierdzili eksperci, przedłużające się susze i niedobory wody mogą najbardziej uderzyć w plantacje truskawek, które dopiero co zdążyły potanieć.

Zobacz także:

Susze, które dopiero się zaczynają i mogą w każdej chwili przybrać na sile, to kolejne utrudnienie wpływające na zwiększające się ceny żywności. Oprócz pandemii koronawirusa, rosnących cen maszyn rolniczych oraz szalejącej inflacji, to właśnie warunki pogodowe są największym czynnikiem determinującym kosmiczne stawki za owoce i warzywa.

Źródło: portalspozywczy.pl