Storczyki słabo kwitną? Antidotum znajdziecie w waszej kuchni
Flickr
Newsy

Storczyki słabo kwitną? Antidotum znajduje się w waszej kuchni 

Wielu z was zapewne hoduje w domu storczyki. To jedne z bardziej popularnych i wyjątkowo urodziwych roślin doniczkowych w Polsce. Czasami jednak nie kwitną tak, jak by się tego chciało i potrafią gubić pąki. 

Storczyki to specyficzne rośliny i wymagają nieco innego traktowania, niż większość kwiatów doniczkowych. Nie są jednak bardzo wymagające. Najczęściej przyczyną problemów z tymi kwiatami jest po prostu brak wiedzy.  

Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami tych pięknych roślin, zobaczcie prosty przepis na domową odżywkę, którą przygotujecie z zaledwie dwóch składników, które znajdziecie w swojej kuchni. 

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy uprawie storczyków? 

Gdy już wybierzecie odpowiedni okaz do waszego domu, warto od samego początku właściwie o niego zadbać. Odwdzięczy się wam za to wspaniałymi kwiatami.  

  • Podstawowym błędem w pielęgnacji storczyków jest nadmierne podlewanie i zalewanie tych roślin. 

  • Ponadto zabójczy jest dla nich przeciąg. Storczyki zdecydowanie nie lubią nagłej zmiany temperatur. 

  • Podobnie też nie służy im zbyt ostre światło, jak również zbyt mała jego ilość. 

  • Kwiaty te nie lubią wody prosto z kranu. Nie powinno się ich także podlewać zimną wodą. Najlepiej robić to odstaną, przegotowaną wodą, o temperaturze pokojowej. 

  • Nie przepadają też za przesadzaniem. Wolą rosnąć w mniejszych doniczkach nawet jeśli mają splątane korzenie niż w wielkich pojemnikach. 

Zobacz także
Wasze storczyki opadły? Uratujecie je przy użyciu... czosnku

Wasze storczyki opadły? Uratujecie je przy użyciu... czosnku

Podlejcie tym rośliny, a będą rosły i kwitły jak szalone. Kluczowy składnik jest w lodówce

Podlejcie tym rośliny, a będą rosły i kwitły jak szalone. Na bank macie to w lodówce

Jak przygotować odżywkę ryżową do storczyków? 

Aby storczyki obficie kwitły, warto odpowiednio je nawozić. Doskonała do tego będzie woda ryżowa. Ryż jest doskonałym źródłem m.in. potasu, żelaza czy fosforu, które wzmocnią roślinę i pobudzą ją do kwitnienia. 

Przepis na wodę ryżową 

Składniki:  

  • 100 g ryżu 

  • 1 l odstanej wody 

Sposób przygotowania: 

  1. 100 gramów (pół szklanki) ryżu wsypcie do naczynia i zalejcie litrem wody.  

  1. Pozostawcie na przynajmniej godzinę, aby obecne w ziarnach substancje odżywcze zdążyły przeniknąć do odżywki.  

  1. Taką miksturą storczyki najlepiej podlewać co 2-3 tygodnie, na zmianę z samą wodą. 

Odżywkę możecie przechować, zamrażając ją w niewielkich porcjach. Nie warto jej jednak nadużywać, bo w ten sposób może dojść do przenawożenia.  

Źródło: o2.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Okazałe i pełne kwiatów storczyki to zasługa tego kuchennego produktu. Wystarczy kilka kropel
AdobeStock
Newsy
Okazałe i pełne kwiatów storczyki to zasługa tego kuchennego produktu. Wystarczy kilka kropel
Pełne kwiatów, dorodne storczyki to marzenie każdego miłośnika roślin. Aby takie urosły, trzeba właściwie je podlewać, gdyż pod tym względem są szczególnie wymagające. Zobaczcie, co dodać do wody, by zakwitły jak nigdy dotąd. 

Naturalnym czasem kwitnienia orchidei jest okres od jesieni do wiosny, więc macie jeszcze możliwość wspomóc je w tym cyklu. Wystarczy naprawdę niewiele, zaledwie kilka kropel, by odwdzięczyły się wam obfitymi kwiatami i błyszczącymi liśćmi.   Jak często podlewać storczyki?  Mówi się, że storczyki powinno się podlewać raz w tygodniu. Jednak to określenie jest zbyt ogólne, gdyż podlewane w ten sposób orchidee mogą zacząć usychać. Dzieje się tak, ponieważ zbyt mała ilość wody nie zawsze jest w stanie dotrzeć do ich korzeni.  Jak zatem regulować częstotliwość podlewania tych kwiatów? Musicie obserwować ich korzenie. Jeżeli są zielone, to oznacza, że dostarczacie orchideom wystarczającą ilość wody. Jeżeli stają się srebrne, należy zwiększyć częstotliwość podlewania.  Odpowiednia woda dla tych kwiatów powinna być miękka i lekko kwaśna. Najwłaściwsza będzie woda destylowana lub połączona z tą z kranu.  Jak sok z cytryny działa na storczyki?  Aby zapewnić bujny rozwój waszym storczykom, powinniście dodać do wody kilka kropel soku z cytryny. Pozwoli to nie tylko napoić spragnione kwiaty, ale także zakwasi delikatnie ich glebę, a takie środowisko storczyki lubią najbardziej i najlepiej się w nim rozwijają. Sok z cytryny to skarbnica witamin i pierwiastków, takich jak potas i magnez, które korzystnie wpływają na orchidee oraz przyczyniają się do tego, że mają one błyszczące liście i bujnie kwitną.  Jak nawadniać storczyki wodą z cytryną?  Nawadnianie wodą z cytryną nie jest specjalnie skomplikowane. Możecie je wykonać na dwa sposoby: Żeby podlać orchidee wodą z cytryną, wciśnijcie do konewki z wodą destylowaną kilka kropel soku i podlejcie nią rośliny. Możecie również urządzić swoim storczykom kąpiel zakwaszającą i...

Z tych owoców przygotujecie sypki nawóz. Dzięki niemu wasze storczyki zakwitną jak nigdy dotąd
Flickr
Newsy
Dzięki temu nawozowi storczyki zakwitną jak nigdy dotąd. Przygotujecie go z resztek tych owoców
Storczyki to piękne i szlachetne kwiaty. Jednak wymagają dużej uwagi i opieki. Odpowiednia doniczka, podlewanie i nawożenie sprawią, że odwdzięczą się wam bujnymi i dużymi kwiatami. Zobaczcie, jak przygotować dla nich właściwy nawóz z resztek owocu. 

Gdy storczyk żółknie i gubi pąki - oznacza to, że czegoś mu brakuje. Warto wówczas zgłębić tajemnice hodowli tych wrażliwych kwiatów i skorygować swoje błędne postępowanie. Bardzo często jest to nieodpowiednie nawożenie lub jego brak. A tymczasem najlepszą odżywkę dla tych kwiatów macie tuż pod nosem.  Dlaczego skórki bananów są korzystne dla roślin?  Doświadczeni hodowcy wiedzą, że banany to moc składników odżywczych nie tylko dla ludzkiego organizmu. Banany i ich skórki to naturalne źródło potasu i fosforu potrzebnego tym kwiatom do wzrostu i kwitnienia.  Dlatego po zjedzeniu pysznego owocu, nie wyrzucajcie resztek do kosza, tylko przygotujcie z nich nawóz. To wspaniały sposób na zapobiegliwe i oszczędne wykorzystanie produktów spożywczych do końca i bez marnowania.  Jak przygotować puder bananowy do storczyków?  Skórki bananów pokrójcie na mniejsze części. W ten sposób szybciej się wysuszą.  Blachę do pieczenia wyłóżcie papierem i rozłóżcie na niej rozdrobnione skórki.  Rozgrzejcie piekarnik, a następnie go wyłączcie (lub ustawcie na niższą temperaturę).  Wstawcie skórki bananów i suszcie przez pół godziny.  Wysuszone resztki zmielcie na proszek w młynku do kawy lub za pomocą blendera. Posypcie nim ziemię w doniczkach lub dodajcie do wody i podlejcie storczyki.  Powtarzajcie tę czynność co 1-2 tygodnie.  Jak wykorzystać skórki bananów w pielęgnacji storczyków?  Pozostałości po tych owocach możecie również włożyć do słoika i zalać wodą. Po pewnym czasie oddadzą one swe cenne składniki do płynu. Takim nawozem należy podlewać kwiaty.  Warto również przecierać liście storczyków...

Wasze storczyki opadły? Uratujecie je przy użyciu... czosnku
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
Wasze storczyki opadły? Uratujecie je przy użyciu... czosnku
Wasze ukochane storczyki opadły i potrzebują odżywienia? Pomoże im to popularne warzywo. Znaliście ten trik?

Storczyki zachwycają swoją urodą wielu amatorów domowych kwiatów. Niestety to jedne z najtrudniejszych w utrzymaniu roślin. Stosując kilka prostych trików możecie jednak pomóc im pięknie rosnąć i być ozdobą waszego domu. Jak to zrobić? Trik na opadnięte storczyki Storczyk to roślina, która potrzebuje odpowiednich warunków. Najlepiej kwitnie, gdy nie jest wystawiony na ostre promienie słońca. Storczyk potrzebuje też odpowiedniej ziemi – najlepiej lekkiej, przepuszczalnej mieszanki np. z włókna kokosowego. Kwiaty te lubią także duży poziom wilgotności, ale należy podlewać je z głową, by nie doprowadzić do przelania i zgnicia rośliny. Czasami się jednak zdarza, że nawet prawidłowo dbając o storczyki, nie kwitną one tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Wówczas z pomocą przychodzi pewien genialny trik z czosnkiem. Czy słyszeliście kiedyś o wykorzystaniu wody czosnkowej do podlewania storczyków? Dlaczego warto zrobić wodę czosnkową do podlewania storczyków? Czosnek zawiera mnóstwo cennych składników odżywczych - związki siarki, minerały, wiele makro- i mikroelementów, witaminy oraz antyoksydanty. Podlewanie wodą czosnkową storczyków ma wiele zalet: świetnie odżywia korzenie roślin zapobiega chorobom wirusowym i grzybiczym odstrasza szkodniki od roślin zwiększa odporność kwiatów po przesadzeniu Regularne podlewanie tej rośliny wodą czosnkową to klucz dla prawidłowego wzrostu i pięknego połysku storczyków. Ponadto, woda czosnkowa ma zdolność zabijania wszystkich patogennych mikroorganizmów i grzybów i pomaga przyspieszyć i utrwalić kwitnienie storczyków. Nawet, jeśli nasza roślina jest piękna i zdrowa, eksperci zalecają okresowe spryskiwanie storczyków naparem...

Spryskajcie kwiaty tym produktem z kuchni wraz z wodą. Będą mocne, zdrowe i urosną raz-dwa
Adobe Stock
Newsy
Spryskajcie kwiaty tym produktem z kuchni wraz z wodą. Będą mocne, zdrowe i urosną raz-dwa
Macie w lodówce resztki tego produktu? Zapomnijcie o jego wylewaniu. Użyjcie go do podlania swoich kwiatów. Wystarczy wcześniej wymieszać je z wodą.

Mleko to nie tylko ulubiony napój bobasów, czy dodatek do kawy. Krowie mleko „lubią pić” także i rośliny doniczkowe, które mają zapotrzebowanie na wapniowe nawozy. Biały napój może stanowić naprawdę dobry nawóz dla osłabionych roślin. Taka odżywka spełni także kilka innych ról. Co daje podlewanie roślin mlekiem? Do nich trzeba doliczyć przeciwgrzybiczne działanie mleka na glebę w donicy. Ponadto podlewanie kwiatów mlekiem pomaga w walce z kwiatowymi szkodnikami. Skąd pomysł na tak nietypową odżywkę dla kwiatów? Krowie mleko na kwiaty działa niemalże tak samo, jak na ludzi. Jak już wspominaliśmy, chodzi tutaj oczywiście o dostarczenie roślinom znacznych ilości wapnia, niezbędnego do prawidłowego wzrostu, a także do zapobiegania gniciu niektórych gatunków. Oprócz tego w mleku znajdują się także witaminy z grupy B. Dzięki temu mleko może być dobrym środkiem na mszyce i różnego rodzaju wirusy, które atakują liście roślin. Dlaczego nie można przesadzić z podlewaniem kwiatków mlekiem? Oczywiście z mlekiem nie należy przesadzać, jeśli chodzi o dolewanie go do doniczek. Dlaczego? Powód jest prozaiczny. Zbyt mocne „zasilenie” rośliny białym napojem od krowy może spowodować zniszczenie rośliny albo przynajmniej zahamowanie jej wzrostu. Złym pomysłem jest także dolewanie do doniczek skisłego i skwaśniałego mleka. To prosta droga do tego, by rośliny zaczęły po prostu gnić. W jakich proporcjach podlewać rośliny mlekiem? Jeśli macie na zbyciu odrobinę jeszcze dość świeżego mleka z lodówki, nic nie stoi na przeszkodzie ,by go użyć do podlania kwiatków. Wystarczy, że będziecie robili to z rozmysłem. Chodzi przede wszystkim o wymieszanie mleka z wodą. W jakich proporcjach? Wszystko zależy od tego, jakim mlekiem dysponujecie. Jeżeli jest to mleko o 2%-owej zawartości tłuszczu, wymieszajcie je z wodą w...