Stawiacie na noc szklankę z wodą przy łóżku? Lepiej tego nie róbcie, wyjaśniamy dlaczego.
Adobe Stock
Newsy

Stawiacie na noc szklankę z wodą przy łóżku? Lepiej tego nie róbcie, wyjaśniamy dlaczego

Woda to życie, a picie i właściwe nawodnienie organizmu, jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Czy musicie jednak pić wodę właśnie w nocy?

Zabranie szklanki wody z kuchni, gdy idziecie spać, to bardzo powszechny nawyk. Wiele osób tak robi, bo po przebudzeniu odczuwa pragnienie i chce mieć wodę pod ręką. Czy wiesz, że nocne pragnienie można bardzo łatwo zaspokoić, niekoniecznie pijąc w nocy szklankę wody? Przy okazji unikniecie innych nieprzyjemnych wypadków, które mogą okazać się kosztowne.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego szklanka wody przy łóżku może być niebezpieczna?

Jednym z powodów, dla których warto ograniczyć nocne popijanie wody podczas przebudzenia, jest to, że jeśli raz budzicie się i wstajecie do łazienki, a przy okazji dużo pijecie, po jakimś czasie obudzicie się z pełnym pęcherzem ponownie. Z kolei częste budzenie skraca ilość snu w ciągu nocy i grozi tym, że za którymś razem już tak łatwo nie zaśniecie. Oczywiście, jedna nieprzespana noc nie jest problemem, ale powtarzane bezsenne noce mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie.

Zobacz także
czy woda z kranu jest zdrowa

Twarda czy miękka woda? Która jest zdrowsza? Jedna z nich ma wpływ na rozwój chorób miażdżycowych

Czy warto pić wodę sodową? Zdziwicie się, jakie ma właściwości

Czy woda gazowana jest mniej zdrowa od niegazowanej? Sprawdzamy fakty o wodzie sodowej

Są też powody, dla których szklankę z wodą postawioną przy łóżku, warto zastąpić butelką z wodą:

  • Woda w otwartej szklance brudzi się, osiada na niej kurz, a latem wpadają do niej owady
  • Przy łóżku zwykle trzymamy urządzenia elektroniczne, jak telefon czy tablet. Po ciemku łatwo potrącić szklankę i wylać wodę niszcząc sprzęt

Jak gasić pragnienie w ciągu dnia i w nocy?

Trzeba zacząć od tego, że nawadniać organizm należy równomiernie, w czasie całego dnia. Lekarze zalecają wypijać średnio dwa litry wody dziennie, a w przypadku pracy, fizycznej wysiłku fizycznego albo upałów, nawet więcej. Więcej powinniśmy też pić zimą, gdy całe dnie przebywamy w suchych, ogrzewanych pomieszczeniach.

Tę ilość należy podzielić na porcje i wypijać już od samego rana. Aby uniknąć częstego wstawania w nocy, wieczorem można ograniczyć ilość spożywanych płynów. Jeśli piliście w ciągu dnia i wasz organizm jest odpowiednio nawodniony i nawilżony, w czasie przebudzenia w nocy, nie będziecie odczuwać dużego pragnienia. Możecie obudzić się z suchością w ustach, ale wtedy wystarczy, że przepłuczecie je wodą, bez potrzeby wypijania całej szklanki. To z kolei przyczyni się do kolejnych przebudzeń w ciągu nocy i kilkakrotnego wstawania. Lepiej tego unikać. 

Źródło: mamadu.pl

Dlaczego warto pić gorącą wodę?
Adobe Stock
Newsy
Chcecie szybko schudnąć? Pijcie szklankę gorącej wody dokładnie o tej porze. To działa
O tym, że człowiek powinien wypijać ok. 2 litrów wody dziennie wie chyba każdy. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jej temperatura również ma znaczenie.

Woda stanowi aż 60 proc. masy ludzkiego ciała i odgrywa bardzo ważną rolę w waszym organizmie – nawadnia komórki i tkanki, reguluje procesy metaboliczne, pomaga w przyswajaniu substancji odżywczych, a także rozrzedza krew. Bez niej nie przeżylibyście nawet tygodnia. Dlatego tak ważne jest wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Objawy niedoboru wody w organizmie Jeśli wypijacie za małą ilość wody w ciągu dnia, prędzej czy później, da wam się to we znaki. Zaczną wam bowiem doskwierać uporczywe bóle głowy, wystąpią kłopoty z sercem i trawieniem, zaobserwujecie problemy z pamięcią, koordynacją oraz koncentracją.  Do skutków niedoboru wody zalicza się również wysychanie błon śluzowych, obniżoną odporność na infekcje oraz choroby, mniejszą ilość wydalanego moczu, utratę apetytu, osłabienie, bezsenność, rozdrażnienie, pragnienie oraz zaczerwienienie skóry. Konsekwencje zdrowotne wynikające z odwodnienia to między innymi zaburzenia mowy i widzenia, omdlenia, zmiany ciśnienia krwi, zaparcia, przednerkowa niewydolność nerek czy upośledzenie wydzielania śliny.  Pamiętajcie jednak, że woda stanowi główny składnik wielu produktów spożywczych takich jak ogórek, brokuł, papryka, rzodkiewka, grejpfrut, jabłko, mleko czy mięso. Nie musicie więc wypijać aż 2 litrów dziennie w czystej postaci. Wystarczy kilka szklanek, najlepiej z ciepłą wodą. Korzyści wynikające z picia gorącej wody Okazuje się, że więcej korzyści wynika z picia gorącej niż zimnej wody. Ta przede wszystkim wspaniale przyspiesza wasz metabolizm, oczyszcza organizm z toksyn, podnosi temperaturę ciała powodując pocenie oraz sprawia, że dłużej czujecie się najedzeni. Włączając ją do swojej codziennej diety możecie więc o wiele szybciej schudnąć. Musicie także pamiętać, że gorąca woda...

Poznajcie japońską dietę wodną. Skóra staje się jędrna, wzrasta energia, przyspiesza metabolizm.
Adobe Stock
Newsy
Znacie japońską dietę wodną? Dzięki niej skóra staje się jędrna, wzrasta energia i przyspiesza metabolizm
Bardzo prosty, stary japoński rytuał wodny stał się ostatnio modną dietą na odchudzanie. Faktycznie sprzyja zrzucaniu kilogramów. Ale czy nazwalibyście to dietą?

Na tę dietę przechodzą nie tylko Japonki pragnące schudnąć i utrzymać formę, ale coraz więcej ludzi na całym świecie, mających problem z nadwagą. To prosty sposób na właściwe nawodnienie organizmu, który zaczyna po tym znacznie lepiej funkcjonować. Dieta ma korzenie w starym rytuale wodnym i nie wymaga głodowania. Sprawdźmy, o co w niej dokładnie chodzi. Japońska dieta wodna – na czym polega? Podstawowym składnikiem diety jest woda. Zalecenia żywieniowe wskazujące, że dorosły człowiek powinien wypijać 2 l wody dziennie, tutaj zostały doprecyzowane. Zasady diety dokładnie wskazują kiedy i ile wody należy wypijać, a w jakich sytuacjach lepiej powstrzymać się przed jej piciem. Mówiąc o wodzie, należy rozumieć to dosłownie. W diecie chodzi o picie wody, a nie soków, herbat czy innych napojów. Jeśli lubicie pić herbatę czy kawę, nie musicie ich odstawiać, jednak nie wliczajcie kubka kawy do wypijanej w ciągu dnia wody i zachowajcie odstępy pomiędzy jedzeniem a piciem. Pita woda nie musi być natomiast czysta. Można do niej dorzucić plasterek cytryny, grejpfruta, liść mięty czy lawendę. Oto japońska dieta wodna. Trzymajcie się tych zasad: Rozpocznijcie dzień od wypicia około 500-600 ml wody na pusty żołądek. Pijcie ją powoli, niewielkimi łykami, w tym czasie dajcie się przebudzić ciału i pozwólcie myślom spokojnie rozpocząć dzień. Śniadanie zjedzcie dopiero po upływie 40 minut od wypicia porannej wody. Szklankę wody wypijajcie na pół godziny przed każdym posiłkiem. Nigdy nie popijajcie jedzenia. Podczas posiłku nie pijcie napojów. Po posiłku wstrzymajcie się z przyjmowaniem płynów przez półtorej godziny. Korzyści dla organizmu z japońskiej diety wodnej Jeśli dbacie o właściwe nawodnienie organizmu, z pewnością przez cały dzień popijacie...

Podpowiadamy czy pić przed, w trakcie czy po posiłku? Jeśli chcecie zrzucić kilogramy pijcie tylko w tym czasie
Adobe Stock
Newsy
Pić wodę przed, w trakcie czy po posiłku? Jeśli chcecie zrzucić kilogramy, nigdy nie pijcie w 1 przypadku
Picie, podobnie jak oddychanie, jest najważniejszą czynnością każdego organizmu. Bez nich nie ma życia. Jeśli uczycie się jak oddychać, żeby dobrze się natlenić czy wyrównywać oddech i złagodzić stres, warto też nauczyć się prawidłowo pić, żeby właściwie nawodnić każdą komórkę ciała.

Zalecenia dietetyczne podają, że dorosły człowiek powinien wypijać 2 do 3 litrów płynów dziennie. W czasie upałów i wysiłku fizycznego ta ilość powinna być jeszcze zwiększona. Ale czy na pewno wiecie kiedy i jak najlepiej pić, żeby dobrze nawodnić organizm? I czy picie może mieć wpływ na odchudzanie? Woda to życie — dlaczego picie jest tak ważne? Słyszeliście powiedzenie, że „ woda to życie”? Organizmy żywe, w tym ciało człowieka, w dużej części składają się z wody. Bez niej nie jest możliwe funkcjonowanie. Człowiek bez jedzenia może przeżyć nawet miesiąc, jednak bez wody i regularnego uzupełniania płynów, nie przeżyje nawet kilku dni. Nasz organizm w 60% składa się z wody, a mózg, nawet w 90%. Woda jest materiałem budulcowym, transporterem oraz termostatem. Jednak w ciągu dnia i podczas procesów życiowych tracimy ją, musi być więc ciągle uzupełniania. Organizm człowieka w trakcie czynności fizjologicznych traci nie tylko wodę, ale też elektrolity. Ich niedobór może powodować zaburzenia w równowadze wodno-elektrolitowej. Ważne więc jest, aby przyjmować nie tylko wodę, ale uzupełniać także elektrolity. Pijcie więc odpowiednią ilość wody i innych napojów, wybierajcie wodę zmineralizowaną, pijcie soki owocowe oraz jedzcie owoce i warzywa. To wszystko pozwoli uzupełniać płyny, jak i elektrolity. Jest kilka charakterystycznych symptomów odwodnienia organizmu. Widząc je, natychmiast sięgnijcie po szklankę i opróżnijcie ją małymi łykami: Uczucie pragnienia Intensywnie żółte zabarwienie moczu Sucha, „ pergaminowa" skóra Zmniejszony apetyt Brak energii Osłabienie Bóle głowy Jak powinno się nawadniać organizm?  Żeby pić nie tylko po...

Zdziwicie się, czego nie zaleca się pić przed snem. Noc będziecie mieli z głowy
AdobeStock
Newsy
Zdziwicie się, czego nie zaleca się pić przed snem. Noc będziecie mieli z głowy
Nocne wycieczki do toalety to prawdziwa zmora. Sprawdźcie, co zrobić by ich uniknąć.

To, co znajdzie się w waszym żołądku tuż przed położeniem się spać ma ogromne znaczenie oraz duży wpływ na jakość waszego snu. Nie spodziewacie się, czego nie powinno się pić przed snem – a powody są całkiem rozsądne! Sprawdźcie sami. Częstomocz nocny – co to jest? Nocny częstomocz, inaczej nykturia, to jeden z problemów ze zbyt częstym oddawaniem moczu, który ma miejsce tylko w nocy. O nykturii mówi się wtedy, gdy odczuwacie potrzebę pójścia do toalety więcej niż 2 razy w ciągu nocy. To spory problem, który pogarsza jakość snu i obniża samopoczucie w ciągu dnia. Ludzki organizm w nocy wytwarza hormony, które spowalniają pracę nerek i zmniejszają wydzielanie moczu. Jednak jeżeli pijecie dużo płynów przed snem, wówczas ryzyko wystąpienia częstomoczu nocnego wzrasta. Przyczyny częstomoczu nocnego Głównym powodem, dla którego często wstajecie w nocy do toalety, jest najczęściej fakt, że pijecie przed snem za dużo wody, herbaty albo alkoholu. Inne przyczyny występowania nykturii to: Cukrzyca Infekcje pęcherza i układu moczowego Choroby serca Zaparcia Niektóre leki Wpływ picia wody przed snem na zdrowie Picie dużych ilości wody przed snem zdecydowanie wpływa na częstotliwość pobudek w ciągu nocy. Jeżeli co noc budzicie się kilka razy, by skorzystać z toalety, możecie niedługo zaobserwować u siebie takie objawy, jak: Rozdrażnienie Brak energii Bóle głowy Problemy z koncentracją Podwyższone ciśnienie krwi Zwiększenie poziomu cholesterolu Przybieranie na wadze Co więcej, zaburzony rytm snu podwyższa ryzyko zawału i udaru. Kiedy powinno się pić wodę? Czy to oznacza, że nie powinno się w ogóle pić wody przed snem? Oczywiście, że nie. Jednak ważny jest umiar –...